romea - logo
3. prosince 2021 (pátek)
svátek má Svatoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud chce kvůli návrhu na obnovu řízení v Pechancově kauze rasistické vraždy další posudek

Hradec Králové, 22.4.2015 9:39, (AKTUALIZOVÁNO 22.4., 12:27)
Vlastimil Pechanec, odsouzený za rasistickou vraždu svitavského Roma Otty Absolona, 17. 11. 2014 na demonstraci neonacistů v Brně (FOTO: Romea.cz)
Vlastimil Pechanec, odsouzený za rasistickou vraždu svitavského Roma Otty Absolona, 17. 11. 2014 na demonstraci neonacistů v Brně (FOTO: Romea.cz)

Hradecký krajský soud dnes nerozhodl o návrhu Vlastimila Pechance na obnovu řízení v případu rasově motivované vraždy Roma Otty Absolona na diskotéce ve Svitavách v roce 2001. Jednání odročil do doby, než bude vypracován další znalecký posudek stop na vražedném noži. Pechanec byl za vraždu odsouzený v roce 2003 na 17 let do vězení, z vězení byl podmíněně propuštěný vloni v červnu. Soud mu stanovil šestiletou zkušební dobu.

Pechanec při propuštění z vězení zopakoval, že je nevinný. Novým důkazem má být znalecký posudek z oboru forenzní biologie a genetiky.

Předseda senátu hradeckého soudu Luboš Sovák dnes při odročení zasedání řekl, že soud přibere kvůli zpracování znaleckého posudku na nůž znalecký ústav. Považuje ho za kvalifikovanější než soudního znalce, kterého pro vypracování posudku navrhoval Pechanec.

Pechanec dnes uvedl, že soud se za každou cenu snaží, aby jimi stanovený znalec nebyl puštěn do spisu, aby objektivně zkoumal analýzu DNA z dotyčného nože. "Máme obavy, že zlikvidují jakékoliv důkazy," řekl Pechanec. Jeho obhájce Robert Cholenský novinářům řekl, že ho postup soudu překvapil, chce nadále usilovat o tom, aby nůž mohl prozkoumat jimi navržený znalec. "Je to trošku zvláštní přístup, který považuji trošku za obstrukční a trošku za účelový. Nechápu, proč by měl bránit našemu znalci, aby ten nůž prozkoumal," řekl Cholenský.

Podle Cholenského dříve orgány při zkoumání nože žádné stopy nezjistily. "A to ani ve prospěch ani v neprospěch, tak se obáváme, že by mohlo dojít k tomu, že ten nůž bude nějakým způsobem upraven a bude obtížné z něj nějaké vzorky snímat," řekl Cholenský.

Státní zástupkyně Lenka Faltusová dnes novinářům řekla, že za situace, kdy není povolena obnova řízení, nelze důkazní prostředek, jakým je nůž, znalci obhajoby předložit. "Rozhodnutí soudu mi nepřísluší hodnotit, rozhodl tak, že sám přibere ústav a předloží nůž k ústavnímu zkoumání," řekla Faltusová.

Už předtím byl Pechanec dvakrát soudně trestán za výtržnictví a těžké ublížení na zdraví, od mládí byl tak pro policii známou firmou. Poprvé pobodal člověka v sedmnácti letech a i tehdy výběr oběti - romský mladík - odpovídal jeho inklinaci k hnutí rasistických skinheads. Předtím se účastnil různých bitek, rasistických pochodů, neonacistických demonstrací a útoků na obydlí romských rodin.

Nepřehlédněte:

Dne 21.7.2001 odmítl se svými kumpány Leošem Řezníkem, Robertem Kopeckým, Robertem Homoláčem a přítelkyní jednoho z nich vpustit na diskotéku Roma Ottu Absolona s jeho přáteli. Incident se začal rasistickými nadávkami směrem k Absolonovi a skončil dvěma bodnými ranami do Absolonova břicha. Ten druhý den zemřel v nemocnici. Policie tehdy nechala Pechance i s jeho skupinou odejít, nezajistila potřebné důkazy a objevilo se také podezření, že liknavý přístup policistů mohl být způsoben tím, že Pechancův kamarád Leoš Řezník je příbuzný jednoho ze zasahujících příslušníků.

V březnu 2003 odsoudil Vrchní soud v Praze Vlastimila Pechance k výjimečnému trestu 17 let za vraždu s rasovým motivem. Pechanec dodnes tvrdí, že Ottu Absolona nebodl on. Navzdory výpovědím čtyř svědků.

Absolonova družka, s níž měl dvě tehdy malé děti, podlehla na podzim 2002 rakovině.

Přečteno: 910x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vražda, Soud, PechanecHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo