romea - logo
21. května 2022 (sobota)
svátek má Monika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud se střelcem z Chomutova, který zabil Roma, začne ve středu. Hrozí mu 20 let

3.4.2018 15:25
Místo střelby, Chomutov 27. 5. 2017 (FOTO: David Ištok)
Místo střelby, Chomutov 27. 5. 2017 (FOTO: David Ištok)

Ústecký krajský soud začne projednávat loňskou vraždu Roma na sídlišti v Chomutově. Obžalovaný sedmatřicetiletý muž vystřelil třináctkrát na dodávku, ve které seděl Radek Š., vyplývá z obžaloby, kterou má ČTK k dispozici. Muži hrozí až 20 let vězení. Soud začne ve středu 4. dubna.

K neštěstí došlo v sobotu 27. května. Během večera došlo mezi mladíkem a jeho strýcem k rodinnému sporu, který vygradoval kolem třetí hodiny ráno. Radek Š. nasedl do své dodávky a rozhodl se odjet, v čemž se mu příbuzní snažili zabránit. Během manévrů poškodil jeden zaparkovaný automobil. O tři roky starší muž, který vyběhl z domu a začal po Radkovi Š. střílet, vycházel podle obžaloby při svém jednání ze slov své matky.

Ta tvrdila, že dodávka jezdila kolem a narážela do jiných aut a údajně i do lidí. "Uviděl stříbrnou dodávku, která se pohybovala na parkovišti před jejich domem a shluk různě křičících lidí kolem vozidla. V přesvědčení, že se tam děje nějaký zločin a že nějaký blázen zabíjí lidi naplnil nejméně třinácti náboji zásobník svojí legálně držené zbraně značky Beretta ráže 9 milimetrů, vložil jej do zbraně a natažením zbraň připravil ke střelbě," popisuje v obžalobě státní zástupce Vladimír Jan.

Obžalovaný pak vyběhl ven. "S nepřímým úmyslem usmrtit nejméně třináctkrát vystřelil na poškozeného, který v té době řídil motorové vozidlo a projížděl rychlostí sedm až osm kilometrů za hodinu po pozemní komunikaci," doplňuje žalobce. Čtyřiatřicetiletého Roma muž zasáhl osmkrát, mimo jiné do hrudníku a zad. Muž následkem těžkých zranění zemřel.

Že šlo o snahu ochránit lidi na ulici před vozidlem, které by do nich takovým způsobem najíždělo, však popírá fakt a potvrzuje to i žalobce, že se Radek Š. autem pohyboval velice pomalu. V koridoru vozidla se také nenacházely žádné překážky, ani lidé, které by svou jízdou ohrožoval.

Obžaloba tak vyvrací informace, které o případu během vyšetřování podávala policie, podle které řidič boural do zaparkovaných aut a najížděl do osob stojících před domem na chodníku. Podle dřívějších vyjádření dozorujícího státního zástupce Vladimíra Jana oběť na místě tragédie nikoho neohrozila. Všichni ostatní aktéři hádky kromě v autě jedoucího Radka Š. v tu dobu už byli dávno v bezpečí, střelec tak střelbou nikoho nechránil. "Že by naplnil svým jednáním znaky nutné obrany a byl beztrestný, se neprokázalo," uvedl dříve přímo pro server Romea.cz Jan.

Jak již dříve uvedl Jan, neměl čin rasový motiv. Nadávky a údajný střelcův křik „Drž už tu černou hubu, ty zmr.. cikánskej!“, nikdo nedosvědčil, tudíž že informace měl každý pouze z doslechu.

Radkova přítelkyně: Nechápu, že z vraha dělají někteří lidé hrdinu

"Cítím i obrovskou bolest z toho, že Radek se ke mně už nikdy nevrátí. A co bolí ještě více, je to, že muž, který mi zavraždil partnera, ze sebe dělá hrdinu a že mu tolik lidí věří, dokonce i novináři," uvedla v rozhovoru pro server Lidovky.cz životní partnerka Radka Š. Lisettee. Ta také uvedla, že jí a rodině Radka vyhrožovali extremisté hlásící se k neonacismu.

"Nechápu, že něco takového je vůbec v dnešní době možné. Nechápu, že se nikdo v České republice nezajímá o to, jaký Radek byl skutečně člověk. Že ho lidé odsoudí bez toho, aby ho znali. Nechápu, jak o Radkovi můžou lidé vyprávět takové lži. Je to tak smutné," dodala Lisette, která také nechápe, jak je možné, že střelec byl vzat do vazby pouze na necelé tři měsíce: "Jak je možné, že se nebezpečný vrah, který na základě chybného úsudku zavraždil člověka, může pohybovat na svobodě?"

Lisette si také postěžovala na jednání policie bezprostředně po vraždě. "Bezprostředně po Radkově vraždě nás policie o ničem neinformovala, neposkytla nám žádnou podporu pro oběti trestných činů. Nedozvěděli jsme se vůbec nic. Báli jsme se možných útoků příznivců neonacismu a ani tyto obavy policie nerozptýlila," uvedla v rozhovoru pro server Lidovky.cz Lisette s tím, že když byla po několika dnech spolu s některými členy Radkovy rodiny předvolána na policii v Ústí nad Labem, tak byli policisté velmi milí, profesionální a zdvořilí.

Hlavní líčení je zatím nařízeno na pět dnů. V první den je podle předsedy trestního senátu Jiřího Bednáře v plánu výpověď obžalovaného, promítání rekonstrukce činu a odpoledne budou vypovídat znalci. Další dny přijdou na řadu svědci.

Obžalovanému muži, který po činu strávil necelé tři měsíce ve vazbě a nyní je stíhán na svobodě, hrozí až 20 let vězení. Kromě vraždy je kvůli poničení auta obžalován i z poškození cizí věci.

Přečteno: 2563x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

střelba, Chomutov, Vražda, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo