romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud uložil zastupiteli Trmic Cichému 7,5 roku vězení za drogy

24.1.2017 13:15
Marcel Cichý
Marcel Cichý

Ústecký krajský soud dnes poslal na 7,5 roku do vězení zastupitele Trmic na Ústecku Marcela Cichého (nezávislí) za přípravu prodeje marihuany na Slovensko. Soud rozhodoval v případu podruhé. Poprvé Cichého potrestal dvouletou podmínkou, rozsudek ale zrušil pražský vrchní soud. Dnešní rozsudek není pravomocný.

Marcel Cichý podle soudu inicioval prodej pěti kilogramů marihuany na Slovensko. Cena za kilogram drogy měla být 100.000 korun. Soud se v rozhodnutí opíral především o odposlechy a SMS zprávy mezi obžalovanými. Z prodeje 2,8 kilogramu ale nakonec sešlo, podle soudu kvůli sporům o kvalitu a množství drogy. Soud ho původně potrestal podmíněným trestem, ten ale loni v létě zrušil vrchní soud.

V aktuálním rozsudku dospěl krajský soud k závěru, že Cichý byl členem organizované skupiny. Už dříve soud potrestal dalšího z členů Ladislava Cichyho deseti lety vězení. Kromě přípravy prodeje marihuany ho soud potrestal i za prodej pervitinu na Slovensko. Třemi lety vězení s podmíněným odkladem na pět let potrestal soud třetího obžalovaného Pavla Kišše, který marihuanu vypěstoval.

Cichému hrozilo podle právní kvalifikace deset až 18 let vězení. Předseda trestního senátu Jiří Bednář nižší trest zdůvodnil mimo jiné tím, že Cichý byl do té doby bezúhonný, má dobré hodnocení a zapojuje se do dobrovolnických aktivit. ČTK řekl, že trest v zákonné sazbě by byl příliš přísný. Velmi důležité bylo také to, že fakticky nebyl prodej uskutečněn. "Tedy nenastal tam žádný škodlivý následek. Zásadní pro to hodnocení bylo také to, že spolupachatel pana Marcela Cichého, který se dopustil rozsáhlejší trestné činnosti včetně vývozu pervitinu na Slovensko, dostal trest na samé spodní hranici trestní sazby, tedy deset let. Za této situace ukládat stejný trest osobě, která se dopustila trestné činnosti podstatně menšího rozsahu, by bylo neproporcionální," řekl ČTK Bednář.

Trojici kurýrů, která měla marihuanu odvézt a následně prodat, soud v Košicích zatím nepravomocně viny zprostil.

Cichý před soudem řekl, že plánování obchodu považuje za osobní selhání. Zdůraznil ale, že od obchodu ustoupil kvůli morálním zásadám, nikoli kvůli kvalitě drogy. Dříve oblíbený učitel trmické základní školy musel školství opustit a v současné době se živí jako dělník.

Cichého advokát Zdeněk Grus žádal zproštění viny. "Základní důvod byl, že ten skutek se podle mého názoru nestal. A poukazoval jsem i na rozhodovací praxi slovenského soudu, který ve vztahu ke stejnému skutku k jiným obžalovaným rozhodl o zproštění obžaloby," řekl ČTK Grus.

Cichý i státní zástupkyně si ponechali lhůtu pro případné odvolání.

Přečteno: 6382x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ústí nad labem, Soud, Drogy, rozsudekHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo