romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud zrušil pokutu jihlavskému klubu za nevpuštění Romů

29.7.2016 10:04
Ilustrační FOTO
Ilustrační FOTO

Krajský soud v Brně zrušil pokutu 200.000 korun, kterou předloni uložila jihlavské společnosti JOLS Česká obchodní inspekce za diskriminaci Romů, kterým byl v roce 2014 údajně odepřen vstup do jednoho z místních klubů. Firma se hájila tím, že lidé, které do klubu nevpustila, dělali v minulosti problémy, a že vstup Romům do klubu paušálně neodmítá. Soud pokutu zrušil pro chyby v postupu inspekce. Ta dnes pro tisk uvedla, že se proti verdiktu odvolávat nebude.

České obchodní inspekce se proti verdiktu odvolávat nebude a peníze vrátí. "Budou tedy provedeny další důkazy a na základě nich rozhodnuto o následném postupu," řekl její mluvčí Jiří Fröhlich. Dodal, že pokutu bylo společnosti umožněno uhradit ve splátkách. "Částka, kterou společnost zaplatila, jí bude samozřejmě vrácena," sdělil Fröhlich.

Firma, která klub provozuje, inspekci navrhovala výslechy dalších Romů, kteří v provozovně byli. ČOI to ale považovala za nadbytečné a firmě nejdříve uložila pokutu 400.000 korun, kterou ústřední inspektorát ČOI následně snížil na polovinu.

"Soud zcela odmítá závěr správních orgánů, že by skutečnost, zda se v provozovně v době kontroly nacházely jiné osoby romského původu, neměla vliv na vyvození odpovědnosti žalobce," uvedl soud. Podle něj tomu bylo právě naopak a inspekce měla další Romy v klubu vyslechnout.

ČOI podle soudu na místě neposoudila správně celou situaci, aby vyloučila před uložením pokuty všechny pochybnosti. Sankci proto zrušil a případ vrátil inspekci.

"Rozhodnutí soudu vítáme jako vysoce hodnotné, neboť se vrací k základním principům garance spravedlivého řízení a na jejich dodržování apeluje," uvedl advokát pokutované firmy Jan Havlíček. Společnost podle něj bude nyní usilovat o vrácení uhrazené části pokuty.

Přečteno: 1397x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Česká obchodní inspekce, Jihlava, Romové, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo