romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soumrak nad čunkodomky v Chanově, skladatel Miroslav Rác nebo “zapomenutý romista” Jiří Lípa. Vychází letní Romano voďi

21.7.2021 17:14
Romano voďi 6/2021
Romano voďi 6/2021

„Vesnice pro lůzu“ se v Chanově stavět nebude. Hlasy, které tvrdily, že jsou kontejnery k bydlení nevhodné a navíc nesmyslně drahé, se sice objevovaly téměř od začátku, město Most ale čerstvě přišlo se svým vlastním „objevným“ závěrem: jsou nesmyslně drahé. Příběhem nesplnění jednoho z nejodpornějších předvolebních slibů, se kterým se vytasilo politické hnutí Mostečané Mostu bytového družstva Krušnohor jsme se podrobně podívali v článku Soumrak nad čunkodomky?

Pozvání k rozhovoru přijal klavírista a skladatel Miroslav Rác, který svou tvorbu zasvětil šíření povědomí o (nejen) romském holokaustu. „Vážím si toho, že jsem oficiálně jediným klavírním skladatelem Muzea Auschwitz- Birkenau v Osvětimi,“ říká. Další osobnost představujeme bohužel In Memoriam – „zapomenutého romistu“ doktora Jiřího Lípu.

Školy tentokrát nezavřela pandemie, ale letní prázdniny, přesto se do lavic ještě podíváme – studenti zapojení do stipendijního programu organizace Romea totiž sami přišli s nápadem navštěvovat základní školy ve vyloučených lokalitách a motivovat jejich žáky k dalšímu studiu a cestě za lepším životem.

Nezapomněli jsme ani na pravidelné rubriky a aktuální dění. V kultuře vás mimo jiné pozveme do kina na dokumentární snímek režisérky Very Lackové Jak jsem se stala partyzánkou, který již získal ocenění na německém festivalu goEast. „Stala jsem se nositelkou vzpomínek, které mi vyprávěla moje babička, a cítím velkou odpovědnost předat je dál,“ říká autorka o filmu, jehož téma úzce souvisí s pohnutou historií její vlastní rodiny.

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 1305x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi 2021, Romano voďi, editorial, RV 6/2021HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo