romea - logo
31. května 2020 (neděle)
svátek má Kamila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Soutěž Příběhy 20. století zná vítěze, ceny převzali na Vítkově

Praha, 12.12.2014 10:15, (ROMEA)
Foto: web iniciativy Příběhy 20. století
Foto: web iniciativy Příběhy 20. století

Téměř sedm tisíc lidí hlasovalo na internetu v největší dokumentaristické soutěži Příběhy 20. století, soutěžící objevili přes tři stovky zapomenutých pamětníků. Do semifinále druhého ročníku postoupilo 82 účastníků. Odborná porota vybrala devět vítězů ve třech věkových kategoriích a o desátém rozhodla veřejnost v internetovém hlasování.Ceny, jejichž součástí jsou i finanční odměny, převzali ocenění v Národním památníku na pražském Vítkově.

Nejmladšímu účastníkovi soutěže bylo 13 let, nejstaršímu o 60 let více. Na prvních místech se zaznamenanými poutavými osudy se umístily patnáctiletá Anna Sedláčková, osmnáctiletá Veronika Kobzová a tým pěti studentek.

Zvítězily mimo jiné s vyprávěním o Dagmar Lieblové, kterou jen překlep nacistického úředníka v Osvětimi v jejím datu narození zachránil od plynové komory, i osudem Ludmily Javorové, jedné z mála žen vysvěcených v podzemní církvi v 60. letech. Studentka Kobzová z Brna ji zná od dětství ze své farnosti. "Na jejím příběhu se mi líbí, že si paní Lída celou dobu stála za svým. Chtěla žít svou vírou a bohem, i když ji StB sledovala a někteří lidé v okolí jí to rozmlouvali. Ona ale věřila, že to má smysl," řekla studentka.

Vítězný dívčí tým pěti studentek z Obchodní akademie Pardubice ve třetí kategorii zaujal osudem adventisty Miroslava Šlechty, který během povinné vojenské služby v 50. letech důsledně světil sobotu jako nepracovní den a byl za to dvakrát na více než pět let uvězněn.

Soutěž pořádá sdružení Post Bellum, které už 13 let hledá a zaznamenává příběhy pamětníků zlomových momentů minulého století. Vybudovalo největší veřejnosti přístupnou pamětnickou sbírku v Evropě. Obsahuje nahrávky vzpomínek téměř 3000 pamětníků války, totalitních režimů nebo holokaustu.

"Máme radost, že soutěž oslovuje především mladé lidi, polovinu soutěžících letos tvořili žáci a studenti základních a středních škol," uvedl ředitel sdružení Mikuláš Kroupa.

Soutěžit mohl ve třech věkových kategoriích každý, kdo natočil od 1. dubna do 5. října autorskou audio nebo video nahrávku příběhu pamětníka. A musel ji doprovázet textově zpracovaný příběh pamětníka s fotodokumentací. Vítězem hlasování veřejnosti se stal příběh bývalé operní pěvkyně Věry Heroldové, o němž napsala devatenáctiletá Jana Horčičáková.
Přečteno: 534x
 

Kam dál:

Štítky:  

20. století, SoutěžHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo