romea - logo
18. října 2019 (pátek)
svátek má Lukáš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Soutěž Příběhy 20. století zná vítěze, ceny převzali na Vítkově

Praha, 12.12.2014 10:15, (ROMEA)
Foto: web iniciativy Příběhy 20. století
Foto: web iniciativy Příběhy 20. století

Téměř sedm tisíc lidí hlasovalo na internetu v největší dokumentaristické soutěži Příběhy 20. století, soutěžící objevili přes tři stovky zapomenutých pamětníků. Do semifinále druhého ročníku postoupilo 82 účastníků. Odborná porota vybrala devět vítězů ve třech věkových kategoriích a o desátém rozhodla veřejnost v internetovém hlasování.Ceny, jejichž součástí jsou i finanční odměny, převzali ocenění v Národním památníku na pražském Vítkově.

Nejmladšímu účastníkovi soutěže bylo 13 let, nejstaršímu o 60 let více. Na prvních místech se zaznamenanými poutavými osudy se umístily patnáctiletá Anna Sedláčková, osmnáctiletá Veronika Kobzová a tým pěti studentek.

Zvítězily mimo jiné s vyprávěním o Dagmar Lieblové, kterou jen překlep nacistického úředníka v Osvětimi v jejím datu narození zachránil od plynové komory, i osudem Ludmily Javorové, jedné z mála žen vysvěcených v podzemní církvi v 60. letech. Studentka Kobzová z Brna ji zná od dětství ze své farnosti. "Na jejím příběhu se mi líbí, že si paní Lída celou dobu stála za svým. Chtěla žít svou vírou a bohem, i když ji StB sledovala a někteří lidé v okolí jí to rozmlouvali. Ona ale věřila, že to má smysl," řekla studentka.

Vítězný dívčí tým pěti studentek z Obchodní akademie Pardubice ve třetí kategorii zaujal osudem adventisty Miroslava Šlechty, který během povinné vojenské služby v 50. letech důsledně světil sobotu jako nepracovní den a byl za to dvakrát na více než pět let uvězněn.

Soutěž pořádá sdružení Post Bellum, které už 13 let hledá a zaznamenává příběhy pamětníků zlomových momentů minulého století. Vybudovalo největší veřejnosti přístupnou pamětnickou sbírku v Evropě. Obsahuje nahrávky vzpomínek téměř 3000 pamětníků války, totalitních režimů nebo holokaustu.

"Máme radost, že soutěž oslovuje především mladé lidi, polovinu soutěžících letos tvořili žáci a studenti základních a středních škol," uvedl ředitel sdružení Mikuláš Kroupa.

Soutěžit mohl ve třech věkových kategoriích každý, kdo natočil od 1. dubna do 5. října autorskou audio nebo video nahrávku příběhu pamětníka. A musel ji doprovázet textově zpracovaný příběh pamětníka s fotodokumentací. Vítězem hlasování veřejnosti se stal příběh bývalé operní pěvkyně Věry Heroldové, o němž napsala devatenáctiletá Jana Horčičáková.
Přečteno: 526x
 

Kam dál:

Štítky:  

20. století, SoutěžHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo