romea - logo
25. září 2020 (pátek)
svátek má Zlata

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Spolek Lampa, jehož šéf šíří nenávist proti uprchlíkům a muslimům, bude i nadále spolupracovat s Agenturou

25.7.2016 11:53
Národní Listy, které společně s Blokem proti Islámu vydávalo hnutí Úsvit, představují členy Bloku proti Islámu v Mimoni. Na fotkách jsou jako členové prezentováni i Jiří Hanzl (zřejmě omylem přejmenovaný na Aleše) a Romana Hanzlová ze spolku Lampa.
Národní Listy, které společně s Blokem proti Islámu vydávalo hnutí Úsvit, představují členy Bloku proti Islámu v Mimoni. Na fotkách jsou jako členové prezentováni i Jiří Hanzl (zřejmě omylem přejmenovaný na Aleše) a Romana Hanzlová ze spolku Lampa.

"Romský" spolek Lampa zůstává i nadále členem lokálního partnerství Ralsko, které založila Agentura pro sociální začleňování (ASZ). Členové o setrvání spolku rozhodovali v reakci na informace serveru Romea.cz, že šéf spolku Jiří Hanzl podporuje nenávistné uskupení Blok proti Islámu a útočí na iniciativu Hate Free Culture.

"Lokální partnerství Ralsko, které se sešlo dne 8. června 2016, na svém jednání mj. řešilo situaci ohledně spolku Lampa. Setkání lokálního partnerství se účastnil i Jiří Hanzl, který je předsedou spolku. Po obsáhlé diskuzi týkající se kontroverzních výroků pana Hanzla, Lampa zůstává i nadále členem lokálního partnerství," uvedl pro server Romea.cz Radek Jiránek, ředitel ASZ.

"Vyloučení spolku nikdo z přítomných nenavrhl, přestože se vůči těmto výrokům někteří členové ostře vymezili. Stejně tak se proti nim i nadále vymezuje Agentura pro sociální začleňování, která svou práci staví na podpoře prointegračních politik na místní úrovni, v jejichž jádru by měl být respekt vůči národnostním, etnickým, sexuálním, náboženským a dalším menšinám," dodal pro Romea.cz Jiránek.

Práce v lokálním partnerství se účastní zástupci samosprávy, státní správy, škol, neziskového sektoru a další aktéři, kteří mohou ovlivnit situaci sociálně vyloučených či sociálním vyloučením ohrožených osob v daném místě.

Členové lokálního partnerství Ralsko o další spolupráci s Lampou jednali na základě zjištění, že Národní listy zveřejnily fotku manželů, kteří vedou spolek, s popiskem: "Aleš Hanzl s manželkou, BPI v Mimoni. Další členy BPI představíme v příštím čísle v druhé polovině května."

Jiří Hanzl (Pozn. autora: v Národních listech přejmenován na Aleše) na svém facebookovém profilu šíří nenávist proti uprchlíkům, muslimům a islámu. Útočí také na Evropskou unii nebo na ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera, pod kterým ASZ pracuje. Terčem jeho útoků se stala také iniciativu Hate Free Culture, která je jedním z mediálních nástrojů Agentury pro sociální začleňování proti šíření nenávisti, předsudků a stereotypů.

Hanzl na svém profilu zveřejňuje také protimuslimské hoaxy. Nedávno server Romea.cz například informoval, jak se prostřednictvím Jiřího Hanzla mezi Romy rozšířil dávno vyvrácený hoax o údajné svatbě 450 holčiček s dospělými muži. Tato zpráva se začala šířit už v roce 2009 a má dokazovat údajnou pedofilii muslimů.

Potom co v květnu server Romea.cz zveřejnil článek Saši Uhlové o možném spojení Hanzla s nenávistným uskupením Blok proti Islámu, začal předseda "romského" spolku nevybíravě útočit na Romea.cz i na autorku článku. "Saša Uhlová - levicová novinářka posedlá šířením nenávisti a lživých článků a která je ochotná za peníze napsat cokoliv. Externí novinářka totalitního serveru Romea.cz, který nemá s demokratickými hodnotami nic společného a který jenom zneužívá Romy k šíření levicového extrémismu," napsal Jiří Hanzl, šéf "romského" spolku Lampa, například v červnu 2016.

Přečteno: 1596x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Agentura pro sociální začleňování, Islám, Nenávist, Facebook, Jiří Hanzl, LampaHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo