romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Spolupráce umělce s romskými dětmi se bude prezentovat v italských Benátkách

Lysá nad Labem, Benátky v Itálii, 6.5.2013 15:34, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

S projektem „I WAS BORN IN YOUR BED“ oslovil v loňském roce Sdružení romských občanů v Lysé nad Labem umělec Daniel Pešta. Představil téma projektu, které se týká společensky stále aktuální romské otázky a individuálních postojů jednotlivců k této problematice. Zaměřil se v něm na nejmladší romskou generaci, ve které vidí Pešta klíč k budoucí intergraci Romů do většinové společnosti.

Proto se ve své práci pokouší nahlédnout do pocitů a do prostředí romských dětí a do vnímání jejich životních situací.
Umělecký materiál pro svůj projekt získával během minulého roku právě v tomto sdružení v Lysé nad Labem. Výsledek této práce bude poprvé prezentován na konci května v italských Benátkách při příležitosti La Biennale di Venezia. Budou zde vystaveny dva videoarty se stejným názvem jako celý projekt „I WAS BORN IN YOUR BED”, doplněné fotografickou studií a cyklem malovaných portrétů s názvem “I am a Gypsy, and you?”

Slavnostní zahájení výstavy se bude konat 29. května večer v 18 hodin v Sala del Camino v prostorách bývalého kláštera svatého Kosmy a Damiána na nejvetším benátském ostrově Giudecca. Zúčastní se jej také děti ze zmiňovaného sdružení, aby zde hostům předvedly tradiční romské tance. Jejich vystoupení bude zajímavou prezentací Lysé nad Labem i celé republiky ve starobylém městě, a proto se pilně připravují. Chtějí, aby jejich první zahraniční účinkování bylo úspěšné.

Sdružení romských občanů v Lysé nad Labem v čele s předsedou Milanem Horvátem vyjadřuje poděkování městu Lysá nad Labem za finanční podporu, bez které by se s dětmi na toto vystoupení nemohli vypravit. A zvláštní poděkování Danielu Peštovi, že si ke spolupráci na projektu vybral právě jejich sdružení. Oceňují zejména fakt, že po zdárné realizaci projektu dohodl romským dětem z Lysé vystoupení přímo v Benátkách při zahájení zmíněné výstavy. Většina z nich bude v zahraničí a u moře vůbec poprvé v životě.

Daniel Pešta se narodil v roce 1959 v Praze. V době komunistického režimu se pohyboval mimo oficiální umělecké prostředí. Vystřídal řadu povolání, vedle kterých svobodně tvořil. Později se uplatnil v oboru užité grafiky, především plakátu, kterou studoval na Výtvarné škole Václava Hollara. Po roce 1989 navrhoval cykly přebalů pro vydavatelství klasické hudby, graficky upravoval katalogy, za knižní a plakátovou tvorbu byl také oceněn. Uznání se mu dostalo i v řadě zemí, kde prezentoval své projekty.

jab, TZ Sdružení romských občanů v Lysé nad Labem
Přečteno: 641x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Děti, fotografieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo