romea - logo
18. ledna 2022 (úterý)
svátek má Vladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Spolupředseda Zelených: Daňoví poplatníci by neměli hradit náklady na ochranu popíračů holokaustu. Ať platí Okamura

15.12.2017 15:56
Tomio Okamura (FOTO: Lukáš Houdek)
Tomio Okamura (FOTO: Lukáš Houdek)

Spolupředseda Zelených Ondřej Mirovský odmítá, aby daňoví poplatníci hradili náklady na bezpečnost lidí, kteří popírají holokaust. Mirovský tak reagoval na fakt, že česká policie bude speciálně chránit například nizozemského politika Geert Wilderse, který byl dříve odsouzen za rasistické výroky, a nyní přijede do Prahy setkání protiimigračních a nenávist šířících stran z frakce Evropa národů a svobody (ENF). Konference stran ENF se uskuteční v sobotu a strany na ní zveřejní své vize jiného modelu evropské spolupráce.

"Odmítám, aby daňoví poplatníci museli hradit pohodlí a bezpečnost lidí, kteří popírají holokaust, odmítají lidskou solidaritu a oslavují krajní nacionalismus. Náklady by tudíž měl nést organizátor akce Tomio Okamura," uvedl dnes v tiskovém prohlášení Mirovský.

Proti setkání nenávistných stran se vyjádřil i předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. "V demokratické společnosti máme svobodu slova a já jsem rád, že jmenovaní mohou svými výroky i činy ukázat, co jsou zač. Stejné právo mohu využít i já a říct, že právě tito politici pomáhají rozdmýchávat ve společnosti nenávist," uvedl Ivan Bartoš, který si myslí, že tyto strany svoji politiku postavili na tom, že živí v lidech strach a na něm pak staví svůj úspěch.

"Jejich rétorika nepřináší žádná řešení. Je to politický marketing ve své nejhnusnější podobě. Vytváří poptávku. Poptávku šířením strachu a nenávisti. Odpovědí a jejich nabídkou je pak hledání viníka za existenční problémy těch nejmenších. To už tu v historii bylo a víme, jak to skončilo. Never more," dodal Bartoš, podle kterého politika tohoto typu pak končí konkrétními násilnými činy proti cizincům a těch bylo v posledních měsících i v České republice až příliš.

Evropské protiimigrační strany chtějí zveřejnit alternativu k EU

Podle zástupců stran z frakce ENF by měla Evropskou unii nahradit spolupráce suverénních zemí, zůstal by ale zachován volný pohyb osob, služeb, zboží a kapitálu. ČTK to řekl předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura, který dnes na poslaneckém klubu SPD přivítá některé představitele ENF. Jednání bude uzavřené a kvůli výhrůžkám vůči některým účastníkům nechtěl Okamura jeho čas zveřejnit.

"Jsme přesvědčeni, a čas nám dává za pravdu, že stávající model Evropské unie je nefunkční, Evropská unie je nereformovatelná. Myslíme, že je nejvyšší čas začít diskutovat o jiném modelu evropské spolupráce a připravit se na něj, dokud je čas. Protože tady je jedno hezké české přísloví, že účet platí poslední," řekl Okamura.

Konference stran ENF se uskuteční v sobotu a strany na ní zveřejní své vize jiného modelu evropské spolupráce. "Model spolupráce, který my navrhujeme a který je zcela reálný, je co nejužší spolupráce suverénních národních zemí bez diktátu Bruselu," řekl Okamura. Zdůraznil potřebu zachování volného pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu, k tomu aale podle něj není třeba existence EU. Připomněl, že volný pohyb zboží umožňují dohody o volném obchodu, volný pohyb osob potom schengenská úmluva, která při svém vzniku také nebyla součástí práva EU.

"Síla Evropy spočívá v soutěži malých evropských zemích. Rozmělnění do jednoho velkého amorfního superstátu není správná cesta," řekl Okamura. Podle něj volební výsledky stran začleněných do ENF ukazují, že tyto názory mají značnou podporu evropské veřejnosti.

Proti konferenci ENF se v Praze dnes i v sobotu budou konat demonstrace.

Na konferenci ENF do Prahy přijíždějí kromě odpůrce islámu Wilderse také například neúspěšná kandidátka na francouzskou prezidentku Marine Le Penová. Akce se zúčastní i zástupce italské Ligy Severu Lorenzo Fontana nebo představitel rakouské FPÖ Georg Mayer.

Přečteno: 2955x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nenávist, Extremismus, Rasismus, Xenofobie, Tomio Okamura, Svoboda a přímá demokracie (SPD)HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo