romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Správa uprchlických zařízení ustoupila rasistickému křiku z Bíliny. Romské uprchlice a jejich děti tam u soukromého majitele neubytuje

26.6.2022 23:52
Starostka Bíliny za hnutí ANO Zuzana Schwarz Bařtipánová (koláž: Romea.cz)
Starostka Bíliny za hnutí ANO Zuzana Schwarz Bařtipánová (koláž: Romea.cz)

Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra ustoupila rasistickému křiku starostky města Bílina Zuzaně Schwarz Bařtipánové (ANO) a neubytuje u soukromého majitele ve městě romské uprchlice a jejich děti z Ukrajiny. Starostka Bíliny o tom informovala na sociální síti Facebook.

"Dovoluji si vás informovat, že zamítavé stanovisko jak mé jako starostky města tak i hejtmana Ústeckého kraje Správa uprchlických zařízení reflektuje a tito nebudu do Bíliny přestěhováni," uvedla Schwarz Bařtipánová a poděkovala všem za "obrovskou" podporu.

Podle starostky není město schopné "tyto ukrajinské rómské uprchlíky přijmout a integrovat a adaptovat je za pomoci rómských neziskových organizací a jejich sociálních pracovníků do běžného života."

Zuzana Schwarz Bařtipánová zároveň zveřejnila dopis Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra, který reaguje na její zamítavé stanovisko a zamítavé stanovisko hejtmana Ústeckého kraje Jana Schillera, o kterých již dříve informoval zpravodajský server Romea.cz.

"S politováním konstatuji, že obě vaše stanoviska byla nesouhlasná a z tohoto důvodu se Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra rozhodla bílinský objekt pro ubytování těchto skupin dle příslušného usnesení nevyužít," napsal v dopise adresovaném na bílinskou radnici ředitel uprchlických zařízení Pavel Bacík.

Město Bílina nesouhlasilo s umístěním romských žen a dětí prchajícím před válkou na Ukrajině s jejich ubytováním v soukromém objektu v Bílině a v otevřeně rasistickém stanovisku to před několika dny uvedla starostka Bíliny, která romské ženy a děti označila jako nepřizpůsobivé, což je termín, který začali ještě před druhou světovou válkou používat nacisté.

Jako důvod zásadního nesouhlasného stanoviska s poskytnutím ubytování romským ženám a dětem do 14 let v soukromých bytových domech v ulici Maxe Švabinského nebo kdekoliv jinde na území města Bílina uvedla starostka situaci v ZŠ Za Chlumem nebo rozšiřování sociálně vyloučených lokalit nejen ve městě Bílina ale celkově v Ústeckém, Moravskoslezském a Karlovarském kraji.

DOKUMENT

Přečteno: 914x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Rasismus, Ukrajina, Ministerstvo vnitra, Xenofobie, MigraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo