Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Spravedlnost po 15 letech: Vsetín má podle soudu zaplatit deportovaným Romům 302.000 Kč

25. května 2021
Čtení na 2 minuty

Olomoucký vrchní soud rozhodl v letitém sporu města Vsetín a bývalých obyvatel již neexistujícího pavlačového domu v centru města. Soud přiznal části obyvatel náhrady za újmu související s vystěhováním v souhrnné výši 302.000 korun, sdělila v pondělí ČTK v tiskové zprávě mluvčí radnice Jana Raszková. Vsetín romské rodiny deportoval z jejich domovů v roce 2006, kdy město vedl Jiří Čunek (KDU-ČSL). Objekt byl ve špatném stavu, město pak dalo dům zbourat.

Někteří obyvatelé skončili v kontejnerových domech v lokalitě Poschla ve Vsetíně, část byla přestěhována do domků v obcích na Prostějovsku, Jesenicku a Olomoucku.

Romové od počátku tvrdili, že je vedení města deportovalo násilím a způsobilo jim psychickou újmu. Kritizovali například to, že je zaměstnanci městského úřadu v souvislosti s koupí domků donutili podepsat listiny, které si nemohli ani přečíst. Údajně neměli ani možnost svobodně si zvolit místo, kam se s rodinami přestěhují.

Romské rodiny, čítající dohromady pět desítek lidí, proto později podaly na město žalobu. Náhradou za příkoří Romové požadovali odškodné 5,6 milionu koruna a veřejnou omluvu v tisku.

Soud naposledy rodinám přiznal náhradu újmy ve výši 661.000 korun. Po odvolání města Vrchní soud podle radnice snížil výši náhrady na 302.000 korun pro 25 osob.

“V případě 27 z celkového počtu 52 osob vrchní soud žaloby zamítl v plném rozsahu. Nárokům vyhověl u zbývajících 25 osob, ovšem jen částečně. Přiznal jim náhrady v souhrnné výši 302.000 korun,” uvedl starosta Vsetína Jiří Růžička (KDU-ČSL), který nezapomněl připomenout, že deportovaní Romové mají prý vůči městu dluhy.

“Současně je ale nutno dodat, že někteří z částečně úspěšných žalobců jsou dlužníky města, proto dojde v jejich případě k započtení dluhů. V praxi to znamená, že ze soudem přiznaného odškodnění 302.000 korun bude započteno 130.000 a skutečně vyplaceno jen 172.000 korun,” uvedl starosta.

Žalobci u vrchního soudu částečně uspěli s požadavkem na omluvu. Město se jim sice nemusí omluvit v tisku, ale musí rodinám zaslat omluvný dopis za omezení volby dalšího pobytu a způsobu života. Dopisy město podle starosty již odeslalo.

Verdikt vrchního soudu je podle města pravomocný, není však vyloučeno, že kauza bude pokračovat u Nejvyššího soudu. Důvodem jsou vysoké náklady řízení, které je město podle rozsudku povinno uhradit a jejichž výši možná bude rozporovat.

“Přesahují částku 2,7 milionu korun, z čehož více než 2,6 milionu korun činí náhrady právní zástupkyně žalobců. Vrchní soud je protistraně přiznal v plné výši. Podle našeho mínění měl zohlednit skutečnost, že žalobci uspěli v řízení pouze v minimálním rozsahu, a to se mělo odrazit i ve výši nákladů řízení, které město musí uhradit,” uvedl Růžička.

Případ vystěhování Romů zaměstnal policii, státní zástupce, ale i tehdejšího ombudsmana Otakara Motejla. Zatímco podle policistů bývalý starosta Vsetína Čunek neporušil vystěhováním zákon, podle Motejla radnice pochybila a porušila práva Romů na respektování rodinného a soukromého života. Senátoři z výboru pro lidská práva jeho stanovisko následně podpořili.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon