romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Stanislav Křeček zaútočil na členy "romské rady", navíc tvrdí, že Romové jsou jako menšina neaktivní a mluví za ně kde kdo

21.2.2020 16:20
Stanislav Křeček a Zuzana Tvarůžková 20. 2. 2020 v Interview ČT24 (Repro FOTO: Česká televize)
Stanislav Křeček a Zuzana Tvarůžková 20. 2. 2020 v Interview ČT24 (Repro FOTO: Česká televize)

"Všichni posluchači vědí, kdo jsou menšiny, které se domáhají jiného zacházení než ostatní," řekl v rozhovoru pro ČT24 Stanislav Křeček, nově zvolený ombudsman a v další části rozhovoru s redaktorkou České televize Zuzanou Tvarůžkovou označil Romy, jako ty, kteří jsou neaktivní a za jejich práva mluví kde kdo. Křeček kritizoval i občanské členy Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, které prý vůbec nezná a jsou prý neaktivní.

Jeho zvolení na post veřejného ochránce práv vzbudilo značný rozruch. Na jedné straně jsou příznivci, kteří souhlasí s jeho zvolením a na druhé straně jsou odpůrci, kteří demonstrují, vyjadřují nesouhlas v médiích, nebo dokonce vlastním tělem brání nástupu do funkce.

"Romové jsou bohužel neaktivní menšina. Mně vadí to, že oni nehlásají svoje práva a za jejich práva mluví kdekdo. Neznáme žádné představitele Romů, kteří by se organizovali, kteří by říkali, jaké má být soužití s většinovou společností, za jakých podmínek budeme odstraňovat vyloučené lokality," reagoval Křeček na dotaz moderátorky, která se ptala, jestli do té skupiny aktivních menšin spadají i Romové.

VIDEO

Během další odpovědi zopakoval, že nezná členy "romské rady" a nikdy se s nimi během své "pomoci Romům" nesetkal. Podobné výroky řekl i v rozhovoru pro Blesk.cz, kdy reagoval na článek Alice Herákové na serveru Deník referendum.

"Zastupoval jsem mnohem více Romů, než ta paní v životě viděla, takže určitě nic neodmítám. Doporučoval bych jí, aby si přečetla všechny mé články, kterých jsou desítky. Navíc mě rada vyzvala, abych se s nimi sešel. Velice rád tak učiním a předpokládám, že si vyjasníme některá nedorozumění, která vznikají v mediálním prostoru.

Během rozhovoru pro ČT24 nový ombudsman také komentoval například sňatky homosexuálních párů, nebo nošení musilmských šátků na školách.

Přečteno: 2358x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ombudsman, Politika, Česká televizeHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo