Starosta Luže: Lidé na dávkách jsou vděční za to, že mohou pracovat a vytvářet hodnoty

Město Luže na Chrudimsku organizuje veřejně prospěšné práce a další zaměstnání a vzdělávání dotované z evropských peněz, aby mohli ti, kteří se ocitli v sociální nouzi, zaplatit své dluhy vůči obci. Přesto je nutné změnit celý systém sociálních dávek, jejichž získání by mělo být podmíněné pracovním výkonem, uvedl to včera novinářům starosta Radek Zeman.
"Lidé na dávkách jsou vděční za to, že mohou pracovat a vytvářet hodnoty. Je i pro ně lepší, když dostanou odpovídající práci, přínosem je to i pro zaměstnavatele, mají levnější pracovní sílu," tvrdí Zeman.
V Luži již několik let radnice sociálně slabé osoby zaměstnává. Jednomu řemeslníkovi, pracovníkovi obce, přidělí tři až čtyři neplatiče, kteří se pod jeho vedením učí pracovat a vykonávají potřebnou práci pro město. Podle starosty se tak ušetří až třetina nákladů z rozpočtu, navíc se řeší sociální problémy a postupně se umořují závazky městu. Kromě příspěvků úřadu práce na nezaměstnané Luže získala pětimilionovou dotaci z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Celkem tak zaměstnává až 25 osob.
Podle Filipa Pospíšila z vládní Agentury pro sociální začleňování, který včera se Zemanem o situaci v Luži jednal, existuje mnoho možností, jak sociálně slabé občany podporovat a pomáhat jim, a to nejen dávkami. Ty by se neměly příliš omezovat, neboť jsou již tak nízké. "Systém má lidi chránit před upadnutím do nejhlubší chudoby, zároveň jim má vrátit sebeúctu a pracovní návyky," řekl Pospíšil. Připouští, že minimální mzda je velmi malá a nemotivuje nezaměstnané hledat si práci.
V Luži se zhruba 2500 obyvateli žilo asi dvě stě Romů, v posledních měsících jich však rychle přibývá. Z bývalé židovské čtvrti se během let stalo "ghetto" sociálně slabých lidí. "Před 20 lety to byla nejlepší a nejlukrativnější čtvrť, ale od té doby se zcela přeměnila," uvedl starosta. Lidé se sem stěhují do zchátralých domů, které skoupili podnikatelé, někteří z nich jsou sami z romské komunity.
Kam dál:
- Michal Mižigár získal cenu Aspen Central Europe Leadership Award 2019
- Alex Dzurko v novém klipu kritizuje romské facebookové bojovníky a rasisty. Nechali jsme se rozdělit do různých táborů
- V Bratislavě se uskuteční druhý ročník ocenění Lúč z tmy. Záštitu poskytla prezidentka Čaputová
- Vlado Rafael: eduRoma chystá knihu esejí Romové 30 let po revoluci
- František Kostlán: Jak vznikalo romské číslo časopisu Babylon a následný večer romské kultury
- V osmi lokalitách na Vysočině žijí lidé bez práce, závislí na sociálních dávkách, s dluhy a exekucemi.
- Zneužívání sociálního systému v Mostě má řešit nový kontrolní výbor
- Výbor OSN kritizuje Česko: Romové, antisemitismus i projevy nenávisti
- Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer
- Čtyři roky od migrační krize. Cíl zaměstnat půlku uprchlíků je v Rakousku i Německu na dosah
- Na koupališti Brná v Ústí nad Labem pracují romští plavčíci a plavčice. Návštěvníci reagují pozitivně
- Romové z Chanova zopakovali na zastupitelstvu města Most, že chtějí svépomocí opravit poničené paneláky a nechtějí tzv. čunkodomy
Štítky:
Soužití, Sociální systém, Zaměstnávání, Zaměstnanost, Veřejně prospěšná práceHLAVNÍ ZPRÁVY

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici
25.11.2019 11:33
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem
22.11.2019 11:15