romea - logo
16. srpna 2022 (úterý)
svátek má Jáchym

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Starosta Poděbrad nebude kandidovat v letošních komunálních volbách. Buď odstoupí z kandidátky sám, nebo ho odvolá předseda Vít Rakušan

16.7.2022 13:32
Jaroslav Červinka a Vít Rakušan (Koláž: Romea.cz)
Jaroslav Červinka a Vít Rakušan (Koláž: Romea.cz)

Starosta Poděbrad Jaroslav Červinka nebude kvůli rasistickým výrokům na adresu Romů kandidovat za hnutí STAN v letošních komunálních volbách. Buď z kandidátky odstoupí sám nebo ho odvolá předseda hnutí Vít Rakušan. Vyplývá to z dnešního vyjádření šéfa hnutí. Starostu navíc včera vyzvala k odstoupení nymburské oblastní sdružení STAN.

Oblastní sdružení v Nymburce, které Červinku vyzvalo k odstoupení z kandidátky mu dalo čas do sobotního večera.

„Výzvu jsme přijali ve čtvrtek večer s tím, že pan starosta se má rozhodnout do soboty. Hovořili jsme s ním o tom a on uvedl, že zvažuje různé varianty řešení situace,“ řekl předseda nymburské buňky hnutí STAN Marek Michl.

"Zvažuji, že odstoupím. Rozhodnu se do úterý," uvedl podle serveru Deník.cz Červinka dnes dopoledne.

Pokud se Jaroslav Červinka rozhodne neodstoupit, je podle Michla rozhodnutí na předsedovi hnutí.

„Kandidátka byla schválena a podepsána ještě před tím, než k této kauze došlo. Změnit ji může pouze předseda, existují na to mechanismy v rámci hnutí,“ řekl pro Deník.cz Michl.

A předseda Vít Rakušan už je rozhodnut.

"Poděbradský průšvih řešíme. V úterý jsem nejen já jasně řekl, že výrok pana starosty je neakceptovatelný. Ve středu dozorčí rada hnutí podala podnět na pozastavení členství pana Červinky, zabývat se jím bude nejbližší předsednictvo. Ve čtvrtek se na můj popud sešla oblastní organizace a vyzvala pana starostu, aby odstoupil z kandidátky. Pokud to neudělá, odvolám ho z ní, jak jsem mu včera osobně řekl. Vnímám volání po rychlých a “exemplárních” krocích. Ale taky vnímám nutnost nechat zafungovat standardní mechanismy hnutí - a jsem rád, že v tomto případě fungují," uvedl dnes těsně před polednem předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Jaroslav Červinka se na konci června na jednání zastupitelstva rozpovídal o nehodě, která se měla stát v roce 2001 a policie jí prý nechtěla řešit, protože jí způsobili psi, která vlastnil Rom.

"Možná, že jsem jeden z mála nebo jediný starosta, který dostal kdysi dávno od přednosty okresního úřadu důtku, že jsem rasista. Já rozhodně nepodporuju nepřizpůsobivé a ta důtka tehdy byla docela jako velká sranda, protože jsem před příslušníkem Policie České republiky, když se řešila dopravní nehoda, kterou způsobili psi, které vlastnil romský spoluobčan. Přijel jsem, identifikoval jsem vlastníka a policie vycouvala, že to nechce řešit, protože se to týká Roma a já jsem pak pronesl tu památnou větu, že by bylo lepší je zastřelit. Policajt mi řekl, že by se neměli střílet, že ti psi za to nemůžou a já jsem pronesl, že jsem neměl na mysli ty psy. V pátek odpoledne. V pondělí jsem byl na policii a podával vysvětlení, že mám sklony k rasismu a že chci naše spoluobčany střílet tak, tak to úplně nebylo, ale bylo to tak, jako že to chci řešit a nechci trpět tyhlety věci. Nepořádek, nečistoty," řekl na jednání zastupitelstva starosta Poděbrad Jaroslav Červinka.

Starosta si na příhodu vzpomněl, když reagoval na příspěvky místních občanů, kteří si stěžovali na špatné soužití s jednou romskou rodinou.

Červinka se v rozhovoru pro Deník N omluvil a později zveřejnil omluvu i na sociální síti Facebook.

Výroky starosty jako nepřijatelné označila Zmocněnkyně pro lidská práva vlády ČR Klára Laurenčíková ŠimáčkováPředseda Pirátské strany Ivan Bartoš uvedl, že by mělo hnutí STAN vynést jak smetí a přidal obrázek hákového kříže v koši.

K odstoupení starostu Poděbrad vyzvala i zastřešující organizace romských a proromských RomanoNet nebo Jaroslav Miko, zakladatel občanské iniciativy Češi pomáhají a člen Československé romské unie. Nejen Romové začali také podepisovat se stejným cílem i petici, kterou založil romský aktivista Jan Houška. RomanoNet navíc na starostu chystá trestní oznámení.

Přečteno: 760x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Volby, starosta, Komunální, Jaroslav Červinka, Komunální volby 2022HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo