romea - logo
31. května 2020 (neděle)
svátek má Kamila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Starostka Duchcova chtěla dostat ke kulatému stolu Romy společně s neonacisty. Romové se proto akce nezúčastní, jednání s městem však neodmítají

Duchcov, 6.8.2013 13:00, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 7. 8. 2013, 10:39)
V Duchcově na Teplicku se 22. června 2013 konalo veřejné shromáždění Čikhatar/Z bahna ven, které uspořádalo občanské sdružení Konexe na podporu duchcovských Romů. Do města na 15. hodinu svolala svůj mítink krajně pravicová . Agresivní neonacisté zaútočili na policii. (FOTO: ČTK)
V Duchcově na Teplicku se 22. června 2013 konalo veřejné shromáždění Čikhatar/Z bahna ven, které uspořádalo občanské sdružení Konexe na podporu duchcovských Romů. Do města na 15. hodinu svolala svůj mítink krajně pravicová . Agresivní neonacisté zaútočili na policii. (FOTO: ČTK)

Lidé z duchcovské romské komunity vstupují do aktivního občanského života. V posledních dnech proběhla setkání Romů zasažených nenávistnými demonstracemi a "odsouzených ke kolektivní vině." V souladu s demokratickými principy zde byli zvoleni zástupci komunity pro jednání s představiteli města. Schůzky se zúčastnilo více než sto obyvatel a na základě společného jednání vzniklo prohlášení zástupců Jana Oláha, Františka Chocholy a Renáty Lázové, které přinášíme v plném znění:

V posledních několika týdnech na základě trestné činnosti několika jedinců proběhly ve městě Duchcov dvě protiromské demonstrace, které podnítily osoby napojené na neonacistické skupiny. K demonstracím se připojili také obyvatelé majoritní části  společnosti ve městě. Při obou demonstracích musela zasahovat Policie ČR proti agresivním skupinám, tvořených převážně extremisty. Na další týdny jsou plánovány demonstrace skupiny odštěpené od extremistické DSSS, která si říká Čeští lvi. S největší pravděpodobností budou přítomni opět násilničtí extremisté, kteří jsou na všech akcích zmíněné politické strany i odštěpené skupiny. Očekává se tedy podobný průběh jako při demonstracích minulých.

V souvislosti s touto situací ve městě je na 8. 8. 2013 připravováno jednání u kulatého stolu pod záštitou starostky Ing. Jitky Bártové, k problematice extremismu a tématu bezpečnosti obyvatel v Duchcově, v návaznosti na nedávné demonstrace. Jednání se účastní také pan Mgr. Martin Klika, předseda pracovní skupiny pro sociálně vyloučené lokality a člen Rady Ústeckého kraje. Na základě událostí v posledních týdnech a plánovanému jednání u kulatého stolu sdělují zástupci romské komunity toto:

Občané z řad Romů byli vyzváni ke zvolení zástupců, kteří je budou zastupovat při výše uvedeném jednání s cílem zastavit sociální nepokoje, demonstrace a projevy rasismu. Občané z romské komunity z tohoto důvodu uskutečnili veřejné setkání dne 27. 7. 2013 v ulici Nádražní, kde si přítomní zvolili své zástupce. Těmito byli zvoleni Jan Oláh, František Chochola a Renata Lázová. Z uvedeného jednání vyplynulo, že romská komunita města Duchcova:

  • Jednoznačně odsuzuje hlásání kolektivní viny, nenávistné a násilné demonstrace, projevy rasismu.
  • Nesouhlasí s dosavadním postupem zastupitelů města Duchcova v dané věci.
  • Nesouhlasí s postojem, projevy a kroky, které činila v dané věci starostka města Duchcova (nedostatečně se snažila zabránit uplatňování principů kolektivní viny, nedostatečně se postavila proti přímým projevům rasismu a diskriminace, odmítla komunikovat s romskou menšinou a zcela otevřeně komunikovala s lidmi ztotožňujícími se s myšlenkami neonacismu).
  • Cítíme povinnost podílet se na hledání a následném uplatňování konstruktivních řešení, které povedou ke stabilizaci situace ve městě a ke zlepšení života obyvatel města Duchcova.
  • Zásadně odmítáme v dané věci spolupracovat a jednat s členy a sympatizanty Dělnické strany sociální spravedlnosti a s dalšími, kteří otevřeně podněcují k rasové nesnášenlivosti a projevům násilí.
  • Z uvedených důvodů se nezúčastníme připravovaného jednání u kulatého stolu, nicméně neodmítáme dále jednat.
  • Pozitivně hodnotíme navržené výstupy z jednání pracovní skupiny, která proběhla dne 1. 8. 2013 pod vedením zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové.

S kým Romové nechtějí jednat

Podle informací serveru Romea.cz pozvala starostka Duchcova Jitka Bártová k jednání u kulatého stolu mimo jiné i Jindřicha Svobodu, známého pod přezdívkou „Pinďa“. Svoboda je členem DSSS a společně s Janem Dufkem byli pořadateli protiromské demonstrace v Duchcově. Situaci se po jejich demonstraci snažila uklidnit starostka Jitka Bártová, která již tehdy svolala první diskusi občanů. Po jejím skončení Míra Brož ze sdružení Konexe Dufkovi a Svobodovi řekl (viz přiložené video): 
"Opravdu pánové, každej ten pochod to zhorší a vyhrotí."
Jan Dufek mu odpověděl: "To je dobře, konečně ty lidi alespoň povstanou a vyvražděj je všechny."

Jak plyne z řečeného, Dufek se Svobodou pořádají protiromské demonstrace, aby se situace zhoršila a vyhrotila, až lidi začnou vyvražďovat Romy. Na kameru to sice říká jen jeden z nich, Dufek. Jak jsme ale uvedli v předchozím článku, Svoboda se stejnými slovy vyjádřil již dříve na svém facebookovém profilu:
„Tak a konečně je to venku! Utajované video z napadení v Duchcově! Zmrdi černý! Vyvraždit je všechny! Jak dlouho to ještě budeme tolerovat? Navrhuji klidně Casanovský, je čas se sjednotit a dam jim už kurva co proto! Jdu se vyblejt a pak si du nabrousit nože...“

"Jan Dufek se tímto projevem mohl dopustit trestného činu dle § 356 trestního zákoníku. Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Protože tak učinil prostřednictvím televize, hrozil by mu v případě obvinění ze spáchání tohoto trestného činu trest odnětí svobody v rozsahu 6 měsíců až 3 let," řekl serveru Romea.cz právník David Oplatek, který se dlouhodobě zabývá zločiny z nenávisti.

Totéž podle právní expertízy hrozí i Jindřichu Svobodovi za jeho vyjádření na Facebooku. Policie Svobodovy příspěvky na Facebooku již začala prověřovat. "Pana Svobodu jsme si předvolali, dostavil se a podal vysvětlení. Na případu dále pracujeme," uvedla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. 

DSSS přeci není zakázaná, diví se Bártová

Bártová se k účasti zástupců DSSS vyjádřila, že strana přece není zakázaná. "Já si myslím ledacos o různých politických stranách, to ale neznamená, že s nimi nebudu jednat," uvedla starostka.   

Jednání podle ní zaštiťuje Ústecký kraj, město pro něj jen poskytlo prostory. "Samozřejmě bych byla ráda, kdyby došlo k nějakému smíru. Původní záměr byl vyvolat dialog s těmi, kdo jsou nespokojení se situací v Duchcově a nárůstem kriminality a s Romy. Pozvaní jsou i zástupci duchcovských neziskovek, autoři duchcovské petice a zástupci DSSS," řekla starostka. Celkem jde zhruba o 25 lidí, což podle ní ještě umožňuje smysluplnou diskusi.

František Kostlán, TZ duchcovské romské komunity
Přečteno: 4652x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Duchcov, Romové, Neonacismus, Extremismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo