romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Starostou Vsetína se na třetí pokus stal Jiří Čunek

Vsetín, 8.12.2014 21:15, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Starostou Vsetína se dnes večer stal lídr ve volbách vítězných lidovců Jiří Čunek. Hlasovalo pro něj 16 z 21 přítomných zastupitelů. Jiný kandidát na tento post nebyl. Senátor Čunek byl zvolen na třetí pokus, na ustavujícím zasedání zastupitelstva mu chyběl jeden hlas, na druhém zasedání před dvěma týdny se volba starosty ani nekonala, jednání bylo odloženo na dnešek.

Pětapadesátiletý Čunek byl starostou Vsetína už v letech 1998 až 2007. Radnice pod jeho vedením vystěhovala z centra města část místních Romů na okraj Vsetína, ale i do vzdálených okresů. "Ode mě se očekává jasná pozice, vždy jsem ji měl. Když navážu na těch minus osm let, město pro Romy udělalo hodně dobrého, investovali jsme do nich hodně peněz a úsilí a má to tak být nadále. Ale s tím, že od nich budeme hodně očekávat," řekl ČTK Čunek. Kromě sociální oblasti se chce nyní zaměřit také například na stav sportovišť. Skloubit post starosty a senátora podle něj nebude problém.

Lidovci již dříve podepsali koaliční smlouvu s ANO a STAN, dohromady však mají v jednadvacetičlenném zastupitelstvu jen deset křesel. Domluvili se však na podpoře s Koalicí pro otevřený Vsetín (KOV), která umožnila zvolení starosty a dalších radních.

Město bude mít dva místostarosty, kteří budou svou pozici vykonávat jako uvolnění, stejně jako starosta. První místostarostkou se stala Simona Hlaváčová (KDU-ČSL), druhým Tomáš Pifka (STAN). Posty radních budou zastávat Bohumila Holeňová, Róbert Teleky (oba KDU-ČSL), za ANO Jiří Kašpar a Jaromír Kudlík.

Koalice pro otevřený Vsetín, kterou tvoří Strana zelených, Piráti a občanské sdružení Vsetínské fórum, podepsala smlouvu s koalicí před dnešním zastupitelstvem. KOV jí nabídla podporu menšinové koalici s tím, že se týká jen dnešního zastupitelstva a zvolení Čunka starostou. Dohoda podle lídra KOV Michala Berga nezavazuje k žádné automatické podpoře koalice.

Podmínkou KOV bylo, aby koalice splnila stěžejní body programu KOV, tedy majetková přiznání, nulová tolerance hazardu, otevřenost města, zveřejňování veřejných zakázek nad 30.000 korun na internetu, zřízení pozice koordinátora pro cyklodopravu a bezbariérovost či stavební řešení Nádražní ulice.

KOV si podle Berga nekladla žádné personální nároky, složení rady nechala na koalici. KOV se podle něj k této nabídce rozhodla poté, co ani po dvou zastupitelstvech nebylo zvoleno vedení města a nevypadalo to, že strany se budou schopny dohodnout. Berg byl dnes zvolen předsedou finančního výboru, kontrolní výbor povede komunista Zdeněk Vejpustek.

Ve hře byla při povolebních vyjednáváních také široká koalice, kde měli mít své zástupce i sociální demokraté, KOV, ODS a TOP 09. Čunek však odmítal, že při tomto návrhu měli v radě většinu zástupci druhého bloku, tedy ČSSD, ODS, TOP 09 a KOV. Fungování menšinové koalice se nebojí. "Kdybych si myslel, že je to neživotné, nikdy bych do toho projetu nešel. Naopak projekty široké koalice jsou neživotné, protože jsou destruktivní v té nulové opozici. Když budeme ostřížím zrakem sledováni, i nás to bude vyburcovávat k větší aktivitě a pozornosti," podotkl Čunek.

KDU-ČSL získala v zastupitelstvu šest křesel, ANO tři a STAN jedno. ČSSD a KOV připadly tři mandáty, ODS a komunisté mají po dvou, TOP 09 jeden. Minulé volby těsně před lidovci vyhrála ODS a měla starostu, vytvořila koalici s lidovci, ČSSD a TOP 09, v zastupitelstvu měla 16 křesel. V opozici skončili komunisté, Volba pro město, SNK ED a uskupení Zdravé město Vsetín.

ARCHIVNÍ AUDIO

Přečteno: 1146x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Jiří Čunek, Vsetín, starostaHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo