romea - logo
3. dubna 2020 (pátek)
svátek má Richard
Loading
rozšířené vyhledávaní

Starostou Vsetína se na třetí pokus stal Jiří Čunek

Vsetín, 8.12.2014 21:15, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Starostou Vsetína se dnes večer stal lídr ve volbách vítězných lidovců Jiří Čunek. Hlasovalo pro něj 16 z 21 přítomných zastupitelů. Jiný kandidát na tento post nebyl. Senátor Čunek byl zvolen na třetí pokus, na ustavujícím zasedání zastupitelstva mu chyběl jeden hlas, na druhém zasedání před dvěma týdny se volba starosty ani nekonala, jednání bylo odloženo na dnešek.

Pětapadesátiletý Čunek byl starostou Vsetína už v letech 1998 až 2007. Radnice pod jeho vedením vystěhovala z centra města část místních Romů na okraj Vsetína, ale i do vzdálených okresů. "Ode mě se očekává jasná pozice, vždy jsem ji měl. Když navážu na těch minus osm let, město pro Romy udělalo hodně dobrého, investovali jsme do nich hodně peněz a úsilí a má to tak být nadále. Ale s tím, že od nich budeme hodně očekávat," řekl ČTK Čunek. Kromě sociální oblasti se chce nyní zaměřit také například na stav sportovišť. Skloubit post starosty a senátora podle něj nebude problém.

Lidovci již dříve podepsali koaliční smlouvu s ANO a STAN, dohromady však mají v jednadvacetičlenném zastupitelstvu jen deset křesel. Domluvili se však na podpoře s Koalicí pro otevřený Vsetín (KOV), která umožnila zvolení starosty a dalších radních.

Město bude mít dva místostarosty, kteří budou svou pozici vykonávat jako uvolnění, stejně jako starosta. První místostarostkou se stala Simona Hlaváčová (KDU-ČSL), druhým Tomáš Pifka (STAN). Posty radních budou zastávat Bohumila Holeňová, Róbert Teleky (oba KDU-ČSL), za ANO Jiří Kašpar a Jaromír Kudlík.

Koalice pro otevřený Vsetín, kterou tvoří Strana zelených, Piráti a občanské sdružení Vsetínské fórum, podepsala smlouvu s koalicí před dnešním zastupitelstvem. KOV jí nabídla podporu menšinové koalici s tím, že se týká jen dnešního zastupitelstva a zvolení Čunka starostou. Dohoda podle lídra KOV Michala Berga nezavazuje k žádné automatické podpoře koalice.

Podmínkou KOV bylo, aby koalice splnila stěžejní body programu KOV, tedy majetková přiznání, nulová tolerance hazardu, otevřenost města, zveřejňování veřejných zakázek nad 30.000 korun na internetu, zřízení pozice koordinátora pro cyklodopravu a bezbariérovost či stavební řešení Nádražní ulice.

KOV si podle Berga nekladla žádné personální nároky, složení rady nechala na koalici. KOV se podle něj k této nabídce rozhodla poté, co ani po dvou zastupitelstvech nebylo zvoleno vedení města a nevypadalo to, že strany se budou schopny dohodnout. Berg byl dnes zvolen předsedou finančního výboru, kontrolní výbor povede komunista Zdeněk Vejpustek.

Ve hře byla při povolebních vyjednáváních také široká koalice, kde měli mít své zástupce i sociální demokraté, KOV, ODS a TOP 09. Čunek však odmítal, že při tomto návrhu měli v radě většinu zástupci druhého bloku, tedy ČSSD, ODS, TOP 09 a KOV. Fungování menšinové koalice se nebojí. "Kdybych si myslel, že je to neživotné, nikdy bych do toho projetu nešel. Naopak projekty široké koalice jsou neživotné, protože jsou destruktivní v té nulové opozici. Když budeme ostřížím zrakem sledováni, i nás to bude vyburcovávat k větší aktivitě a pozornosti," podotkl Čunek.

KDU-ČSL získala v zastupitelstvu šest křesel, ANO tři a STAN jedno. ČSSD a KOV připadly tři mandáty, ODS a komunisté mají po dvou, TOP 09 jeden. Minulé volby těsně před lidovci vyhrála ODS a měla starostu, vytvořila koalici s lidovci, ČSSD a TOP 09, v zastupitelstvu měla 16 křesel. V opozici skončili komunisté, Volba pro město, SNK ED a uskupení Zdravé město Vsetín.

ARCHIVNÍ AUDIO

Přečteno: 1151x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Jiří Čunek, Vsetín, starostaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo