romea - logo
22. října 2019 (úterý)
svátek má Sabina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Starostou Vsetína se na třetí pokus stal Jiří Čunek

Vsetín, 8.12.2014 21:15, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Starostou Vsetína se dnes večer stal lídr ve volbách vítězných lidovců Jiří Čunek. Hlasovalo pro něj 16 z 21 přítomných zastupitelů. Jiný kandidát na tento post nebyl. Senátor Čunek byl zvolen na třetí pokus, na ustavujícím zasedání zastupitelstva mu chyběl jeden hlas, na druhém zasedání před dvěma týdny se volba starosty ani nekonala, jednání bylo odloženo na dnešek.

Pětapadesátiletý Čunek byl starostou Vsetína už v letech 1998 až 2007. Radnice pod jeho vedením vystěhovala z centra města část místních Romů na okraj Vsetína, ale i do vzdálených okresů. "Ode mě se očekává jasná pozice, vždy jsem ji měl. Když navážu na těch minus osm let, město pro Romy udělalo hodně dobrého, investovali jsme do nich hodně peněz a úsilí a má to tak být nadále. Ale s tím, že od nich budeme hodně očekávat," řekl ČTK Čunek. Kromě sociální oblasti se chce nyní zaměřit také například na stav sportovišť. Skloubit post starosty a senátora podle něj nebude problém.

Lidovci již dříve podepsali koaliční smlouvu s ANO a STAN, dohromady však mají v jednadvacetičlenném zastupitelstvu jen deset křesel. Domluvili se však na podpoře s Koalicí pro otevřený Vsetín (KOV), která umožnila zvolení starosty a dalších radních.

Město bude mít dva místostarosty, kteří budou svou pozici vykonávat jako uvolnění, stejně jako starosta. První místostarostkou se stala Simona Hlaváčová (KDU-ČSL), druhým Tomáš Pifka (STAN). Posty radních budou zastávat Bohumila Holeňová, Róbert Teleky (oba KDU-ČSL), za ANO Jiří Kašpar a Jaromír Kudlík.

Koalice pro otevřený Vsetín, kterou tvoří Strana zelených, Piráti a občanské sdružení Vsetínské fórum, podepsala smlouvu s koalicí před dnešním zastupitelstvem. KOV jí nabídla podporu menšinové koalici s tím, že se týká jen dnešního zastupitelstva a zvolení Čunka starostou. Dohoda podle lídra KOV Michala Berga nezavazuje k žádné automatické podpoře koalice.

Podmínkou KOV bylo, aby koalice splnila stěžejní body programu KOV, tedy majetková přiznání, nulová tolerance hazardu, otevřenost města, zveřejňování veřejných zakázek nad 30.000 korun na internetu, zřízení pozice koordinátora pro cyklodopravu a bezbariérovost či stavební řešení Nádražní ulice.

KOV si podle Berga nekladla žádné personální nároky, složení rady nechala na koalici. KOV se podle něj k této nabídce rozhodla poté, co ani po dvou zastupitelstvech nebylo zvoleno vedení města a nevypadalo to, že strany se budou schopny dohodnout. Berg byl dnes zvolen předsedou finančního výboru, kontrolní výbor povede komunista Zdeněk Vejpustek.

Ve hře byla při povolebních vyjednáváních také široká koalice, kde měli mít své zástupce i sociální demokraté, KOV, ODS a TOP 09. Čunek však odmítal, že při tomto návrhu měli v radě většinu zástupci druhého bloku, tedy ČSSD, ODS, TOP 09 a KOV. Fungování menšinové koalice se nebojí. "Kdybych si myslel, že je to neživotné, nikdy bych do toho projetu nešel. Naopak projekty široké koalice jsou neživotné, protože jsou destruktivní v té nulové opozici. Když budeme ostřížím zrakem sledováni, i nás to bude vyburcovávat k větší aktivitě a pozornosti," podotkl Čunek.

KDU-ČSL získala v zastupitelstvu šest křesel, ANO tři a STAN jedno. ČSSD a KOV připadly tři mandáty, ODS a komunisté mají po dvou, TOP 09 jeden. Minulé volby těsně před lidovci vyhrála ODS a měla starostu, vytvořila koalici s lidovci, ČSSD a TOP 09, v zastupitelstvu měla 16 křesel. V opozici skončili komunisté, Volba pro město, SNK ED a uskupení Zdravé město Vsetín.

ARCHIVNÍ AUDIO

Přečteno: 1147x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Jiří Čunek, Vsetín, starostaHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo