romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Stát by měl podle primátora Ústí nad Labem pomoci s demolicí polorozbořených domů

Ústí nad Labem, Předlice, 23.4.2013 16:25, (ROMEA)
Ústí nad Labem, Předlice, dům se zazděným vchodem je tu častým jevem. Foto: František Kostlán
Ústí nad Labem, Předlice, dům se zazděným vchodem je tu častým jevem. Foto: František Kostlán

Ústecký primátor Vít Mandík ukázal ministryni práce a sociálních věcí Ludmile Müllerové romské ghetto ve čtvrti Předlice. Chtěl vědět, zda stát může pomoci městu s nákladnou demolicí polorozbořených soukromých domů, k nimž se majitelé nehlásí. Tyto dOmy jsou nyní neobyvatelné, protože majitelé do nich po dlouhou dobu nic neinvestovali. V Ústí je takových domů dvacet a jejich likvidace bude stát 20 až 30 milionů. Informuje o tom server iDnes.cz v rozhovoru s primátorm.

"Byla to jedna oblast, o které jsme se s paní ministryní bavili. Ministerstvo práce a sociálních věcí nebo ministerstvo pro místní rozvoj by v tom mohlo obcím a městům pomoci. Já se nemohu smířit s tím, že my bychom měli do těch demolic jít a platit je," říká Mandík.

Město ale může tyto své náklady po majitelích požadovat zpět...

To ano. Ale většina těch objektů je v exekuci. Zjednodušeně řečeno, my máme povinnost dům zlikvidovat a pozemek vyčistit. Exekutor ho pak jako stavební parcelu výhodně prodá. A co město? Jen dá do demolic peníze, které by mohly jít na důležitější věci.

V čem by ještě město potřebovalo od ministryně Müllerové pomoci?

Mě nejvíc tíží kvalita bydlení a sociální dávky na bydlení, malá podpora měst a obcí a jejich pravomoci.

Jak vás tíží dávky na bydlení?

Forma jejich poskytování, tedy posílání na účty majitelům bytů, je nešťastná. Vůbec neslouží k tomu, aby se bytový fond vylepšoval. Rodiny za přemrštěné nájemné v cenových relacích na úrovni luxusních bytů obývají malé prostory s leckdy nevyhovujícím sociálním zařízením. Tento problém nás trápí, neboť víme, že stát vyplácí sociální podporu pravidelně, ale kvalita bydlení, na které jsou dávky poskytovány, není kontrolována.

CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE ZDE

iDnes.cz
Přečteno: 598x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Ústí nad labem, PředliceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo