romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Stát dal loni na podporu romských studentů méně. Experti míní, že je potřeba investovat do vybudování romské elity

Praha, 23.6.2014 21:35, (ROMEA)
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Stát vydal loni na podporu romských studentů na středních a vyšších odborných školách 5,61 milionu korun. Mladým lidem z chudších rodin přispěl hlavně na cestovné, stravu a školní pomůcky. Proti roku 2012 suma výrazně poklesla, tehdy činila 7,98 milionu. Vyplývá to z výročních zpráv o situaci národnostních menšin v Česku. Podle skupiny romských a proromských expertů, kteří se zaměřují na problematiku čerpání evropských peněz, by Česko v příštích letech finance z EU mělo použít i na vybudování "romské elity".

Podle vládní zprávy o situaci romské menšiny je podíl Romů se středoškolským vzděláním mnohem nižší než podíl středoškoláků mezi ostatními obyvateli. Studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ukázala, že u žáků s horším domácím zázemím je dvakrát vyšší pravděpodobnost, že budou mít i horší školní výsledky. Romští školáci ve studiu často po základní škole nepokračují, jdou raději do učení. Školy navíc před dokončením středoškolského vzdělání opouští průměrně pětina mladých, uvádějí výroční zprávy.

Loni od ledna do září uspěly školy se 130 žádostmi o podporu romských žáků. Celkem si rozdělily 2,45 milionu korun. Peníze pomohly 540 Romům a Romkám. Na cestovné se využilo 760 200 korun, na stravu 613 tisíc a na školní potřeby 569 300 korun. Ubytování vyšlo na 148 300 korun a školné na 356 200 korun. Od září do konce roku uspělo 160 žádostí, školy získaly 3,16 milionu. Podporu mělo 740 romských žáků a studentů. Školní pomůcky stály 970 700 korun, cestovné 881 500 korun, stravování 696 300 korun, školné 425 300 korun a ubytování 186 200.

V předchozím roce byla celková podpora přitom téměř o 2,4 milionu vyšší. Od ledna do června 2012 školy byly úspěšné se 133 žádostmi, celkem dostaly 3,28 milionu korun. Studovalo tak 699 mladých. Od září do konce roku putovala podpora k 1053 znevýhodněným školákům a studentům. Celkem to bylo 4,68 milionu korun. Za snížením sumy mohly být vládní škrty, ale i nižší zájem.

Podle vládní zprávy mladé a jejich rodiny odrazuje od studia finanční náročnost i dlouhodobost. Panuje také nejistota, zda studenti školu dokončí a zda si s ní lépe najdou práci. Chudší rodiny upřednostňují to, aby potomek šel rychle do práce a začal vydělávat. Podle zprávy mladé často jejich rodiče také dostatečně nepodporují, sami mívají nízké vzdělání a často bývají bez práce.

V Česku je podle odhadů zhruba čtvrt milionu Romů. Zhruba třetina z nich žije ve špatných podmínkách v chudinských domech a čtvrtích. Těchto ghett, ve která se změnily mnohé ubytovny, je v Česku podle vládní agentury pro sociální začleňování kolem 400.

Podle jedenáctičlenného týmu romských a proromských expertů a expertek, který se zaměřuje na problematiku využití evropských peněz, by Česko v příštích letech mělo přímo část financí z fondů EU vyčlenit na integraci Romů. Určitá suma by pak měla putovat do vzdělávání a posílení romské elity.

Přečteno: 1545x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Finance, romští žáci, student, Podpora, StipendiaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo