romea - logo
20. ledna 2021 (středa)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Státní svátek 28. října provázely oslavy i demonstrace

31.10.2016 15:48
Alternativní oslavy 28. října na Staroměstském náměstí. FOTO: Romea.cz
Alternativní oslavy 28. října na Staroměstském náměstí. FOTO: Romea.cz

Vznik státu si při příležitosti státního svátku 28. října připomínali lidé v Česku. Kromě obvyklých pietních akcí se na několika místech ČR se konala shromáždění na protest proti prezidentem Miloši Zemanovi, který účelově neudělil státní vyznamenání pamětníkovi holocaustu Jiřímu Bradymu.

Na několika místech lidé kritizovali prezidenta Miloše Zemana, hlavně kvůli sporu kolem neudělení vyznamenání přeživšímu holokaustu Jiřímu Bradymu, příbuznému ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL). Podle Hermana Zeman odmítl Bradyho vyznamenat po setkání ministra s tibetským duchovním dalajlamou, kvůli kterému Čína hrozila Česku zhoršením vztahů. Osmaosmdesátiletý Brady, rodák z Nového Města na Moravě, prošel během druhé světové války koncentračními tábory v Osvětimi a Terezíně. Na rozdíl od zbytku své rodiny přežil a po odchodu do Kanady v roce 1949 pomáhal dalším emigrantům a přednášel o hrůzách holokaustu. Nositel kanadských, britských i německých ocenění tento týden v Česku obdržel pamětní medaili Sněmovny, premiérskou pamětní medaili, Klíč od obce pražské či cenu Prix Irene Židovské obce Praha.

Vyznamenání na Hradě převzali válečný veterán, zpěvák, velvyslankyně, arcibiskup či bývalý německý eurokomisař

Ve Vladislavském sále Pražského hradu se kvůli sporům kolem neudělení vyznamenání Jiřímu Bradymu, příbuznému ministra kultury Daniela Hermana, část představitelů státu neúčastnila ceremoniálu udílení vyznamenání prezidentem ČR. Oceněni byli například válečný veterán Jaroslav Klemeš, pražský arcibiskup Dominik Duka, zpěvák Daniel Hůlka, velvyslankyně ČR v Sýrii Eva Filipi či bývalý německý eurokomisař Günter Verheugen.

Přítomni byli premiér Bohuslav Sobotka předsedové Senátu a Sněmovny Milan Štěch a Jan Hamáček (všichni ČSSD). Podle zvyklostí přišel předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a bývalý prezident Václav Klaus s manželkou. Na Hrad podle očekávání nedorazila bývalá první dáma Dagmar Havlová a nepřišli ani představitelé KDU-ČSL, ODS a TOP 09. Někteří z nich se účastnili několikatisícového shromáždění na Staroměstském náměstí svolaného jako alternativa k oficiálním oslavám na Hradě.

Alternativní oslavy státní svátku jako protest proti Miloši Zemanovi

Několik tisíc lidí se v pátek večer sešlo na shromáždění k 28. říjnu na Staroměstském náměstí. Bylo svoláno jako alternativa k oficiálním oslavám na Hradě. Důvodem byl spor kolem neudělení státního vyznamenání pro bývalého vězně z Osvětimi Jiřího Bradyho. Tomu se proto dostalo jiných ocenění. Na akci zakončené rozsvícením svíček a zpěvem hymny převzal medaili olomoucké Univerzity Palackého a ocenění zlínského primátora. Stovky lidí se po skončení akce vydalo na protestní pochod na Hrad.

"Jsem rád, že jsem mohl demokracii pomoct," uvedl mimo jiné Brady. "Pan Jiří Brady, zasloužil se o dobré jméno této země ve světě," zdůvodnil udělení medaile rektor univerzity Jaroslav Miller na zaplněném náměstí.

Akci svolal místopředseda Sněmovny a šéf STAN Petr Gazdík. Kromě něj přišli mimo jiné Bradyho příbuzný a ministr kultury Daniel Herman nebo ministr zemědělství Marian Jurečka (oba KDU-ČSL), řada starostů, zástupci vysokých škol nebo bývalá místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

Shromáždění moderoval textař a skladatel Michal Horáček, Hrad proto akci označil za start jeho prezidentské kampaně. KSČM akci pokládá za zneuctění české státnosti, její účastníky za "elity ochotné posluhovat cizím zájmům".

Mezi prvními řečníky vystoupil bývalý předseda české vlády a Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL), jenž připomněl, kdo lid přivedl na náměstí. "Byli to přece Václav Havel a dalajlama a také pan Jiří Brady," řekl za velkého potlesku zaplněného náměstí. Vyzval k tomu, aby se z Česka nestala ani firma, ani obchodovatelná komodita.

Z ČR by se neměla stát ruská gubernie a životy českých občanů by neměli řídit ani politruci z KGB, ani politbyro čínské komunistické strany, uvedla Němcová.

Stovky lidí se pak vydaly na protestní pochod přes Karlův most a Malostranské náměstí na Pražský Hrad. S sebou nesly sochu Miloše Zemana s havranem na hlavě a metálem v zobáku. Na Hradčanském náměstí pak tento metál připíchli na sochu rozteklého Zemana. "Je to řád východních větrů," řekl jeden z organizátorů. Lidé s sebou měli české i tibetské vlajky a řadu transparentů. Cestou, i na náměstí, provolávali hesla jako "Miloše do koše", "Nejsme Čína", "Miloši končíme" nebo "Ruský šváb". V projevu vzdali na náměstí hold prezidentu T. G. Masarykovi a Václavu Havlovi. "Havel žije!" křičeli následně.

Poctu Jiřímu Bradymu vzdal Bohuslav Sobotka, zástupci Hradce Králové, Brna, Zlína

Královéhradecký primátor Zdeněk Fink (Hradecký demokratický klub) v projevu u příležitosti svátku uvedl, že se letos poprvé bez rozpaků omluvil z oslav 28. října na Hradě. "Část obyvatel Pražského hradu se oddělila od zbylých deseti milionů. Pokud zůstane jedinou ideou naší společnosti blahobyt a jedinou motivací pomsta, je to slepá cesta. Bez ocenění historie není budoucnosti," řekl.

V Brně náměstek primátora Petr Hladík (KDU-ČSL) v projevu řekl, že by každá generace měla bojovat o demokracii. "Kvůli událostem posledních dní vyzývám zástupce politické i akademické sféry, veřejnost, ale i církevní a státní představitele, aby se zamysleli nad demokracií projevu a slova a nad tím, že nikdo nemůže být perzekuován za svůj názor nebo projevení osobní vůle," uvedl.

Hladík navrhl, aby Bradyho ocenilo Brno. Zástupci radnice v pondělí předají Bradymu pamětní list města. Kromě Brna ocenili Bradyho i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), Sněmovna, olomoucká univerzita či město Praha a o ocenění rozhodl i Zlín. "Prezident má společnost tmelit, budovat a dodržovat demokratické principy," dodal náměstek.

Kritika prezidenta zazněla také před libereckou radnicí, kde se sešla stovka lidí na akci Liberec za demokracii a slušnost, svolané hudební skupinou Meredith Hunter. "Je to spíše happening než demonstrace," řekl jeden z organizátorů.

Rekord ve vyvěšování vlajek i demonstrace ČSNS

Zcela v jiném duchu se nesly oslavy ve vesničce Putimov u Pelhřimova, kde vyvěsili 1657 českých vlajek, což bude zapsáno do České knihy rekordů. V Moravské Třebové na Svitavsku pak u příležitosti svátku vložili do radniční věže nové schránky s informacemi o městě. Obsahují výtisky radničního zpravodaje, peníze či výčet významných osobností města. Současně horolezci do věže vložili i původní tubusy objevené v letech 2015 a 2016, které obsahovaly informace o městě z 19. století.

V Praze svátek přinesl lidem možnost nahlédnout do historických prostor Parlamentu či sídla premiérů, Kramářovy vily. I s průvodcem si mohli lidé projít jednací sály, reprezentační prostory či kanceláře vedení Parlamentu. Do Sněmovny přišlo 1000 lidí, do Senátu přes 2500. Kramářova vila, kde byla k vidění mimo jiné premiérská pracovna, přilákala zhruba 1800 návštěvníků.

V centru Prahy demonstrovala asi stovka příznivců České strany národně socialistické. Kritizovali vládu - třeba za elektronickou evidenci tržeb - a také EU, USA či migraci. Vykřikovali "Pryč s vládou, která zaprodává národ", "Ať žije Zeman" nebo "Ať žije národ". EU označil předseda strany Karel Janko v projevu za fašistickou organizaci.

VIDEO

 
 
Přečteno: 604x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

státní vyznamenání, Miloš ZemanHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo