romea - logo
25. května 2020 (pondělí)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Stávka studentů etnologie FF UK odchodu ředitele nedosáhla. Iniciativa pokračuje dál

12.5.2015 15:07
Zahájení stávky studentů etnologie FF UK (FOTO: bau)
Zahájení stávky studentů etnologie FF UK (FOTO: bau)

Stávka části studentů etnologie Filosofické fakulty Karlovy univerzity v Praze, která proběhla během středy a čtvrtka minulého týdne, svého cíle - odchodu ředitele etnologického ústavu Marka Jakoubka - nedosáhla. „Stávka byla ukončena. Nicméně naše iniciativa nekončí,“ zaznělo ze strany studentů.

Hned první den stávky zveřejnilo vedení fakulty vyjádření děkanky Mirjam Friedové. Shrnula v něm pozadí a okolnosti, které se situací souvisejí (hovořila o nich i v nedávném rozhovoru pro server Romea.cz, o dění na FF UK jsme psali také zde).

„Za jediné rozumné řešení podobných konfliktů považuji věcnou diskusi. Se zástupci těch studentů etnologie, kteří s vedením doc. Jakoubka vyjadřují nespokojenost, jsem se vícekrát (naposledy 30. 4. 2015) sešla a nabyla jsem dojmu, že vedeme věcný dialog a směřujeme k vyjasnění sporných otázek. Následně jsem studentům nabídla další setkání. Stejně tak jsem se studenty a zástupci oboru opakovaně veřejně jednala na zasedání Akademického senátu FF UK, jak dokládají volně přístupné zápisy.

Vyhlášení akce „Okupační stávka“ některými studenty etnologie proto považuji za jednostranné porušení této vzájemnosti. Není podstatné, že zákon vůbec institut studentské stávky nezná; věcně této reakci rozumím tak, jako by se jednalo o běžnou stávku: ultimativní krok, který deklaruje, že jedna strana přechází od racionální argumentace k nátlaku,“ píše děkanka v prohlášení.

Vyjádření Friedové studenty zaskočilo.

„Domníváme se, že by paní děkanka měla své studenty brát vážně a jejich názorům naslouchat a ne je zlehčovat a dehonestovat. I díky tomuto vyjádření vidíme, že má naše iniciativa smysl. Nejde totiž pouze o etnologii, ale o problém celé Filozofické fakulty. Chceme otevřít diskuzi nad současným děním na FF UK. Zároveň nechceme být v roli pouhých pozorovatelů. Studenti FF UK mají být především vedeni ke kritickému myšlení a odvaze vyjadřovat své názory. Pokud s tím má vedení FF UK problém, je něco evidentně špatně. Děkujeme tedy všem, co nás podpořili a doufáme, že se k nám připojíte v pokračování naší iniciativy směřující k otevřenější fakultě, ve které budou mít studenti a jejich názory nějakou váhu,“ reagovali.

Pro server Romea.cz se k dění na etnologickém ústavu vyjádřili i protestující studenti. Článek s vyjádřeními docenta Jakoubka a doktora Skupnika připravujeme.

Přečteno: 916x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Etnologie, FF UK, Stávka, Marek Jakoubek, Mirjam Friedová, StudentiHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo