romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Štefan Oláh ke sčítání lidu: Je velmi důležité, aby se letos Romové přihlásili ke své národnosti

10.2.2021 15:37
Štefan Oláh (FOTO: Dušan Prouza)
Štefan Oláh (FOTO: Dušan Prouza)

"Je velmi důležité, aby se letos Romové přihlásili ke své národnosti,“ říká Štefan Oláh, občanský člen Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Sčítání proběhne v březnu a květnu, vyplnit ho bude možná online i listinnou formou. Možné je uvést národnosti obě – českou i romskou.

„Data, která zapíšete do formuláře, podléhají zákonu o mlčenlivosti, a tak se nemůže stát, že by bylo zneužito jméno osoby a přiznání se k národnosti. Takové obavy se vyskytují mezi Romy. Není tedy nutné obavy mít, data budou informativní. Podle nich se bude následně postupovat správně ve strategii romské integrace. Nebude se zveřejňovat, kdo se k oné národnosti přihlásil, ale pouze celkový počet občanů hlásící se k národnosti, kterou cítí za svou,“ přibližuje Oláh.

Připomíná také, že k romské národnosti se při posledním sčítáni lidu v roce 2011 přihlásilo 13 000 osob, tedy jen zlomek Romů.

„Přihlásit se k romské národnosti je důležité proto, že tu léta nefunguje integrace romské menšiny. Návrhy strategií jsou zpracovávány podle odhadů počtu Romů žijících na území ČR. Není tak možné určit, kolik zde žije Romů a finance určené na integraci Romů přichází vniveč,“ říká Oláh.

Údaj o národnosti neboli příslušnosti k národu, národnostní nebo etnické menšině není povinný. Vyplnit lze hned dvě národnosti.

„Pokud se cítíte být Čechem, vyberte možnost národnost česká. Pokud se cítíte být Čechem, ale srdcem jste Rom, můžete vybrat českou i romskou národnost, v jakém pořadí je uvedete, záleží na vás,“ vysvětluje Oláh. 

Stejně tak je možné uvést dva mateřské jazyky, například tedy český a romský. 

Online sčítání začne o půlnoci z 26. na 27.3. prostřednictvím online formuláře nebo v mobilní aplikaci. Osoby, které se nesečtou online, mohou využít listinnou formu sčítání, která bude probíhat od 17.4. do 11.5. Formuláře bude možné získat a odevzdat od sčítacích komisařů nebo na kterémkoliv kontaktním místě Sčítání 2021. Ta bude možné navštívit na vybraných pobočkách České pošty a všech krajských správách Českého statistického úřadu. Formuláře pro listinné sčítání získané jiným způsobem, například kopírováním, nelze pro Sčítání 2021 využít a považují se za neplatné.

Sčítání 2021 je povinné pro všechny osoby, které mají v rozhodný okamžik, tedy o půlnoci z 26. na 27. 3. 2021, trvalý pobyt nebo přechodný pobyt nad 90 dnů na území ČR. Sečíst se musí každá taková osoba, bez ohledu na místo skutečného pobytu, na věk, svéprávnost a zdravotní stav. Za osoby mladší 18 let, nesvéprávné a podobně provádí sečtení jejich zákonný zástupce, opatrovník či osoba k tomu oprávněná. Sčítání se týká i všech cizinců přítomných v ČR v rozhodný okamžik.

Veškeré osobní údaje jsou zpracovávány v souladu s příslušnými právními předpisy. Osoby, které s daty přicházejí do styku při jejich sběru a zpracovávání, jsou vázány mlčenlivostí. To platí nejen o statisticích, ale také o sčítacích komisařích, kteří během sčítání přicházejí do osobního kontaktu se sčítanými osobami a jejich údaji. Jakékoli nakládání s daty je důsledně dokumentováno a osobní data podléhají kompletní anonymizaci, vymazání či zničení. Zveřejňovány budou pouze souhrnné výsledky, a to takovým způsobem, že z nich nebude možné dovodit vztah ke konkrétním osobám.

Přečteno: 1302x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

sčítání obyvatel, Národnost, národnostní menšinaHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo