romea - logo
27. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Štefan Tišer: Apeluji na lidi dobré vůle, aby stáli na straně za solidárnosti ,vstřícnosti a chápaní druhých

Lety u Písku, 14.5.2013 12:00, (ROMEA)
Štefan Tišer a kardinál Duka během pietního aktu v Letech u Písku, 2013.  Foto: Jan Josef Rosenberg
Štefan Tišer a kardinál Duka během pietního aktu v Letech u Písku, 2013. Foto: Jan Josef Rosenberg

Vážené excelence, dámy a panové, vážení hosté,

sešli jsme se zde jako každý rok uctít památku naších Romů, kteří zde proti své vůli museli zemřít. Nikdy si neuvědomíme dostatečně, jak těžké tady měli podmínky, jak trpěli, hladověli, mrzli nakonec I umírali. Ptám se, proč se to muselo stát? Zároveň si odpovídám, že kvůli národnosti, barvě pleti a nenávisti.

Jak všichni zde víte ,tak dnes se tato averze vrací z minulého století nazpět. Mezi lidmi je velká zášť, ve velké míře se tu šíří anticiganismus. Je to živná půda pro různé protiromské a antisemitské výlevy či organizace, které jdou a buntoší obyčejné lidi k nenávisti - a děje se to v rámci toho co jim tato vláda umožňuje, přestože anticiganisté produkují na svých demonstracích nehorázné lži.

Vládě to hraje do not, jelikož anticiganisté svým štvaním zakrývají nekalé praktiky. Když se v médiích objeví kauza o korupci vysokých vládních činitelů, tak se vzápětí vynoří kauza protiromská. Nebudu tady vyjmenovávat všechny ty strašné nadávky, jimiž nás častují.

Co se týče práce, budeme rádi pracovat, ale práci nám skoro nikdo nechce dát. Nejsem proti cizincům ať mají taky práci, když ji doma nemohou sehnat, máme přeci demokracie (aspoň doufám). Ale napřed ať mají práci vlastní lidé. Teprve když je práce nadbytek, tak ať se nenabírají pracovníci z jiných států.

Proč o tom hovořím. Bojím se, aby se protiromská nevraživost ještě více nerozrostla, aby si lidí uvědomili, že to tady už bylo. Aby si vzpomněli, že tato nenávist přinesla v minulém století desítky milionů mrtvých, strašné utrpení dětí, žen a matek. Tyto těžké chvíle už nikdy nesmíme dopustit.

Na tomto místě apeluji na lidi dobré vůle, na lidi rozumné, aby stáli vždy na straně za solidárnosti ,vstřícnosti, chápaní druhého a dodržováni lidských práv u všech lidí různých národností či vyznání. Vyzývám média, aby byla objektivní, namísto toho, aby neprověřenými zprávami několikrát denně podněcovala k nenávisti.

Jsem člověk realistický, proto věřím v dobro. A zde, na tomto místě kde uctíváme památku mrtvých, věřím, že už se to nikdy nebude opakovat.

Štefan Tišer, předseda Strany rovných příležitostí

Štefan Tišer
Přečteno: 279x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Pietní akce, pietní aktHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo