romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Štěpán Kavur ze spolku Buči se setkal s ombudsmanem Křečkem. Chystá s ním spolupráci a chce uspořádat setkání vybraných romských organizací s veřejným ochráncem

5.2.2021 11:45
Štěpán Kavur, předseda spolku Buči, s ombudsmanem Stanislavem Křečkem. Foto: archiv Š. Kavura
Štěpán Kavur, předseda spolku Buči, s ombudsmanem Stanislavem Křečkem. Foto: archiv Š. Kavura

Ombudsman Stanislav Křeček se setkal se Štěpánem Kavurem, předsedou romského spolku Buči.  Předseda Buči chce s ombudsmanem navázat bližší spolupráci. Chystá setkání představitelů vybraných romských organizací s ombudsmanem a dalšími představiteli státní správy. Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček se nedávno dostal do sporu se svou zástupkyní Monikou Šimůnkovou, některými členy "romské rady" i neziskovými organizacemi kvůli kritice Strategie romské integrace na dalších 10 let a kvůli dlouhodobému zlehčování diskriminace Romů.

Štěpán Kavur uvedl, že ve spolupráci s Křečkem zvažuje i možnost zřídit „romského ombudsmana“ (romsky Romano Čačipen = romská pravda, romská práva), který by se v rámci komunity zabýval problémy Romů. Sdružení chce v rámci toho organizovat setkání s dalšími romskými organizacemi a v rámci svých aktivit pak s veřejným ochráncem práv úžeji spolupracovat, což ombudsman přislíbil.

Štěpán Kavur: "Chceme navázat spolupráci, třeba vytvořením pozice poradce Veřejného ochránce práv pro oblast romských komunit."

"Chceme navázat spolupráci, třeba vytvořením pozice poradce Veřejného ochránce práv pro oblast romských komunit," uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Štěpán Kavur.

Technicky by tuto pozici podle Kavura měl zajistit jeho spolek Buči z Prahy. "Podporu ze strany neziskových organizací a zajištění komunikace s celým romským hnutím z celé ČR zajistí síťové sdružení PRO (Pražské romské organizace), kde je spolek Buči členem," říká Kavur.

4. 3. 2021 se má podle něj uspořádat jednání u kulatého stolu v Praze za účasti ombudsmana, klíčových reprezentantů veřejné správy, romského hnutí a vybraných neziskových organizací ohledně dalších kroků, které budou následně zveřejněny. "Cílem je dosažení stavu, kdy bude moci mít každý právo a možnost vystoupit se svým přáním, komentářem nebo požadavkem," dodal Štěpán Kavur.

Spolek Buči se zaměřuje zejména na otázku zaměstnanosti příslušníků romské komunity.

Štěpán Kavur se s Křečkem setkal krátce potom, co veřejný ochránce práv zaútočil na připravovanou romskou strategii na dalších 10 let. Kvůli tomu, že s ním nesouhlasila jeho zástupkyně Monika Šimůnková, tak jí odvolal ze tří vládních rad. Křečka za vyjádření ke strategii kritizovali zástupci neziskových organizací i členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Ti uvedli, že Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě a soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů. Čelil kritice i ze strany Agentury pro sociální začleňování, na kterou také útočil.

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček je dlouhodobě kritizován za to, že zlehčuje diskriminaci Romů. Tu odmítl i v kritice romské strategie, když zopakoval, že Romové si mohou sami za to, že jim nikdo nechce pronajímat byty.

Přečteno: 769x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ombudsman, Stanislav Křeček, Romové, PrahaHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo