romea - logo
22. února 2020 (sobota)
svátek má Petr
Loading
rozšířené vyhledávaní

Stíhání extremistů pokračuje, žalobce zamítl jejich stížnosti

Praha, 12.6.2015 15:43
Ilustrační FOTO: Pixabay, Alexandre Vanier
Ilustrační FOTO: Pixabay, Alexandre Vanier

Státní zástupce zamítl stížnosti obviněných, které policie stíhá kvůli údajné přípravě teroristického útoku na vlak. Trestní stíhání tak bude pokračovat. Dnes uvedla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Třem ze šesti obviněných hrozí až doživotní vězení.

 Po dubnovém zátahu proti levicovému extremismu obvinila policie celkem šest lidí - tři z přípravy teroristického útoku, dva z nepřekažení trestného činu a poslední z nedovoleného ozbrojování kvůli údajnému přechovávání hromadně účinné zbraně v bytě.

"Obdrželi jsme čtyři stížnosti proti obvinění. Všechny byly zamítnuty," shrnula dnes Zenklová.

 Podle dřívějších informací médií byli obviněni levicoví extremisté, kteří se hlásí k Síti revolučních buněk. Minimálně od loňského září prý plánovali útok zápalnými lahvemi na nákladní vlak s vojenským materiálem na hlavním tranzitním železničním uzlu z Prahy do Plzně v úseku Radotín - Beroun.

Síť revolučních buněk informuje o svých akcích na webu. Hlásí se tam například k incidentu, při kterém 15. května shořelo policejní auto před služebnou v Hostivařské ulici. Síť ČTK zaslala prohlášení, že "revoluční buňky dále pokračují v boji".

"Policejní operace Fénix, která údajně měla sloužit k rozkladu Sítě revolučních buněk, v tomto cíli selhala," uvedla.

Trestný čin teroristického útoku spáchá ten, kdo jedná v úmyslu poškodit obranyschopnost ČR, narušit její politickou či hospodářskou strukturu, zastrašit obyvatelstvo nebo protiprávně k něčemu přinutit vládu či jiný orgán veřejné moci. Teroristický útok se se ve své současné podobě dostal do trestního zákona novelou z roku 2004.

Podle dostupných informací za něj byl zatím pravomocně odsouzen pouze muž, který v opilosti poslal v roce 2012 tehdejšímu ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) dva výhružné emaily o tom, že přijde vyhodit vládu do vzduchu. Svou hrozbu nenaplnil, od soudu odešel s dvouletým podmíněným trestem.


Přečteno: 794x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo