romea - logo
25. dubna 2019 (čtvrtek)
svátek má Marek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Stížnost na rasistickou předvolební kampaň v Mostě směřuje k Evropskému soudu pro lidská práva

18.1.2019 16:33
Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)
Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Stížnost čtyř mužů ze sídliště Chanov, kteří poukazovali na nenávistná hesla v kampani před loňskými komunálními volbami v Mostě, poputuje k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Serveru Romea.cz to sdělila advokátka Pavla Krejčí, která stěžovatele zastupuje. Stížnost, která požadovala zneplatnění výsledků komunálních voleb, respektive vyloučení všech kandidátů Sdružení Mostečané Mostu, před tím zamítl jak Krajský soud, tak i Ústavní soud. Byly tedy vyčerpány všechny možnosti, které skýtá náš právní řád. 

Porušení lidských práv

Stížnost k Evropskému soudu bude podle Krejčí směřovat na porušení závazků o lidských právech, která jsou formulována ve stejnojmenné mezinárodní úmluvě. Jde například o špatné zacházení (čl. 3), narušení soukromého a rodinného života (čl. 8) či o neexistenci účinných prostředků obrany práva (čl. 13).

„To, co se v Mostě před komunálními volbami stalo, pokládám za extrémně závažné. Jedná se nejenom o projevy rasismu, ale některé prvky lze označit i za prvky typické pro nacistickou ideologii. Judikatura Evropského soudu pro lidská práva jednoznačně směřuje k tomu, že takové jednání musí být potíráno. Státy, které podepsaly Úmluvu o ochraně lidských práv, musí svým občanům garantovat účinné prostředky na ochranu práv chráněných Úmluvou. Ústavní soud nám doporučil, abychom podali ve věci trestní oznámení, což jsme samozřejmě učinili, ale policie vše odložila. To svědčí o tom, že obrana práva v tomto případě nebyla možná, a že právní řád, zejména pak volební zákony, jsou v tomto směru naprosto nedostatečné. Navíc řešit celou záležitost trestním oznámením mi přijde dost zvláštní, když prostřednictvím trestního práva jsou chráněny zcela jiné hodnoty než ty, které jsou chráněny prostřednictvím volebního soudnictví.“ řekla Pavla Krejčí Romea.cz.

Z jejího pohledu došlo volební kampaní "Sdružení Mostečané Mostu" a "Otevřené radnice Most" k narušení základních principů demokratického právního státu, zejména pak k narušení principu rovnosti a práva na zachování důstojnosti. Předmětem volebního přezkumu jsou totiž mimo jiné výroky týkající se nuceného oplodňování Romů nebo výroky týkající se možnosti „šlechtitelských“ úprav lidí na klinikách. Lidé byli označováni jako "havěť" či "lůza" a problém s nimi neměl být řešen, ale "vyřešen".

„Upřímně nechápu, jak může vůbec někdo něco takového nejenom vypustit z pusy, ale ještě se u toho usmívat. A to již vůbec nemluvím o tom, že některé z těchto výroků vytiskli na volební letáky nebo použili na volebních bannerech. To již opravdu není situace, kdy jeden kandidát o dalším kandidátovi ve volební kampani řekne, že je hlupák, a někdo kvůli tomu žádá volební soud o zásah. Asi všichni cítíme ten rozdíl?“ řekla Krejčí k věci již dříve.

Lůza a deratizace

Čtyři Romové z Chanova, Peter Bažo, Radek Šváb, Roman Šváb a František Nistor, poukazovali konkrétně na volební desatero Sdružení Mostečané Mostu (SMM), které obsahovalo bod „Postavíme vesnici pro lůzu“. Sdružení také mělo na reklamních plochách strany hesla typu „Nepřizpůsobivé není třeba řešit, ale vyřešit“ či „Neumíš se chovat, nemůžeš s námi žít“. V tiskovině Zpravodaj Krušnohor, kterou vydává Stavební družstvo Krušnohor, se objevovaly články útočící na Romy. Volební strana Otevřená radnice Most zase rozšiřovala letáky s heslem „Jen deratizační prostředky na tu havěť nestačí“.

"Mě osobně zasáhl rozhovor dvou malých chlapců, kteří si prohlíželi letáček SMM s nápisem vystavíme vesnici pro lůzu. Jeden chlapec se ptal druhého, kdo je ta lůza? Druhý mu odpověděl: 'Ty to nevíš? To jsme přeci my, Cigáni,'“ uvedl v rozhovoru pro server Romea.cz Roman Šváb, jeden ze stěžovatelů.

Další stěžovatel, Peter Bažo, na dotaz, proč se obrátili na soudy, odpověděl: „Řekli jsme si, že když ne my teď, tak už nikdy nikdo! Protože naše děti už by na něco takového odvahu neměly. Naše děti by se bohužel naučily žít s tím, že jsou druhořadými občany. Ptali jsme se sami sebe, k čemu jsou podobné politické strany, které nemají pro své voliče nic než  zlo a podněcováni k nenávisti a rasismu. Tvrdí o nás Romech, že jsme paraziti, nepotřební, neprospěšní… Po zhlédnutí pořadu 168 hodin jsem měl pocit, že se vracíme do 30. let, o kterých mi vyprávěli moji rodiče a prarodiče. Vyprávěli mi o zvěrstvech, které se kampaň sdružení Mostečané Mostu dost podobá. Bohužel v předválečné době se Romové a jiné národnostní menšiny nemohli bránit. Dnes máme nezávislé soudy, ve které věříme, a tak se bránit budeme.“

Sdružení Mostečané Mostu skončilo ve volbách třetí a získalo osm mandátů ze 45. Otevřená radnice Most nepřekročila pětiprocentní hranici.

Stížnost u štrasburského soudu může podle Krejčí uspět. „Kdybych si myslela, že tato stížnost nemá vůbec žádnou šanci na projednání, tak to k Evropskému soudu nepošlu. Mám ji hotovou a nyní čekám pouze na podpisy stěžovatelů. Předpokládám, že bude odcházet v průběhu příštího týdne,“ dodala advokátka.

Přečteno: 695x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, Lidská práva, Štrasburk, Komunální volby 2018, MostHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo