Stížnost na rasistickou předvolební kampaň v Mostě směřuje k Evropskému soudu pro lidská práva

Stížnost čtyř mužů ze sídliště Chanov, kteří poukazovali na nenávistná hesla v kampani před loňskými komunálními volbami v Mostě, poputuje k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Serveru Romea.cz to sdělila advokátka Pavla Krejčí, která stěžovatele zastupuje. Stížnost, která požadovala zneplatnění výsledků komunálních voleb, respektive vyloučení všech kandidátů Sdružení Mostečané Mostu, před tím zamítl jak Krajský soud, tak i Ústavní soud. Byly tedy vyčerpány všechny možnosti, které skýtá náš právní řád.
Porušení lidských práv
Stížnost k Evropskému soudu bude podle Krejčí směřovat na porušení závazků o lidských právech, která jsou formulována ve stejnojmenné mezinárodní úmluvě. Jde například o špatné zacházení (čl. 3), narušení soukromého a rodinného života (čl. 8) či o neexistenci účinných prostředků obrany práva (čl. 13).
„To, co se v Mostě před komunálními volbami stalo, pokládám za extrémně závažné. Jedná se nejenom o projevy rasismu, ale některé prvky lze označit i za prvky typické pro nacistickou ideologii. Judikatura Evropského soudu pro lidská práva jednoznačně směřuje k tomu, že takové jednání musí být potíráno. Státy, které podepsaly Úmluvu o ochraně lidských práv, musí svým občanům garantovat účinné prostředky na ochranu práv chráněných Úmluvou. Ústavní soud nám doporučil, abychom podali ve věci trestní oznámení, což jsme samozřejmě učinili, ale policie vše odložila. To svědčí o tom, že obrana práva v tomto případě nebyla možná, a že právní řád, zejména pak volební zákony, jsou v tomto směru naprosto nedostatečné. Navíc řešit celou záležitost trestním oznámením mi přijde dost zvláštní, když prostřednictvím trestního práva jsou chráněny zcela jiné hodnoty než ty, které jsou chráněny prostřednictvím volebního soudnictví.“ řekla Pavla Krejčí Romea.cz.
Z jejího pohledu došlo volební kampaní "Sdružení Mostečané Mostu" a "Otevřené radnice Most" k narušení základních principů demokratického právního státu, zejména pak k narušení principu rovnosti a práva na zachování důstojnosti. Předmětem volebního přezkumu jsou totiž mimo jiné výroky týkající se nuceného oplodňování Romů nebo výroky týkající se možnosti „šlechtitelských“ úprav lidí na klinikách. Lidé byli označováni jako "havěť" či "lůza" a problém s nimi neměl být řešen, ale "vyřešen".
„Upřímně nechápu, jak může vůbec někdo něco takového nejenom vypustit z pusy, ale ještě se u toho usmívat. A to již vůbec nemluvím o tom, že některé z těchto výroků vytiskli na volební letáky nebo použili na volebních bannerech. To již opravdu není situace, kdy jeden kandidát o dalším kandidátovi ve volební kampani řekne, že je hlupák, a někdo kvůli tomu žádá volební soud o zásah. Asi všichni cítíme ten rozdíl?“ řekla Krejčí k věci již dříve.
Lůza a deratizace
Čtyři Romové z Chanova, Peter Bažo, Radek Šváb, Roman Šváb a František Nistor, poukazovali konkrétně na volební desatero Sdružení Mostečané Mostu (SMM), které obsahovalo bod „Postavíme vesnici pro lůzu“. Sdružení také mělo na reklamních plochách strany hesla typu „Nepřizpůsobivé není třeba řešit, ale vyřešit“ či „Neumíš se chovat, nemůžeš s námi žít“. V tiskovině Zpravodaj Krušnohor, kterou vydává Stavební družstvo Krušnohor, se objevovaly články útočící na Romy. Volební strana Otevřená radnice Most zase rozšiřovala letáky s heslem „Jen deratizační prostředky na tu havěť nestačí“.
"Mě osobně zasáhl rozhovor dvou malých chlapců, kteří si prohlíželi letáček SMM s nápisem vystavíme vesnici pro lůzu. Jeden chlapec se ptal druhého, kdo je ta lůza? Druhý mu odpověděl: 'Ty to nevíš? To jsme přeci my, Cigáni,'“ uvedl v rozhovoru pro server Romea.cz Roman Šváb, jeden ze stěžovatelů.
Další stěžovatel, Peter Bažo, na dotaz, proč se obrátili na soudy, odpověděl: „Řekli jsme si, že když ne my teď, tak už nikdy nikdo! Protože naše děti už by na něco takového odvahu neměly. Naše děti by se bohužel naučily žít s tím, že jsou druhořadými občany. Ptali jsme se sami sebe, k čemu jsou podobné politické strany, které nemají pro své voliče nic než zlo a podněcováni k nenávisti a rasismu. Tvrdí o nás Romech, že jsme paraziti, nepotřební, neprospěšní… Po zhlédnutí pořadu 168 hodin jsem měl pocit, že se vracíme do 30. let, o kterých mi vyprávěli moji rodiče a prarodiče. Vyprávěli mi o zvěrstvech, které se kampaň sdružení Mostečané Mostu dost podobá. Bohužel v předválečné době se Romové a jiné národnostní menšiny nemohli bránit. Dnes máme nezávislé soudy, ve které věříme, a tak se bránit budeme.“
Sdružení Mostečané Mostu skončilo ve volbách třetí a získalo osm mandátů ze 45. Otevřená radnice Most nepřekročila pětiprocentní hranici.
Stížnost u štrasburského soudu může podle Krejčí uspět. „Kdybych si myslela, že tato stížnost nemá vůbec žádnou šanci na projednání, tak to k Evropskému soudu nepošlu. Mám ji hotovou a nyní čekám pouze na podpisy stěžovatelů. Předpokládám, že bude odcházet v průběhu příštího týdne,“ dodala advokátka.
Nepřehlédněte:
- Slogan o havěti a deratizaci, který použilo hnutí Otevřená radnice Most ve volební kampani není ani přestupek
- Agentura se distancovala od spolku Čonoro, v jehož vedení je kandidát hnutí s heslem „Jen deratizační prostředky na tu havěť nestačí!“
- Kandidát strany se sloganem o havěti působí ve spolku, který má pomáhat Romům a řešit situaci v Chanově
- Ústavní soud zamítl stížnost kvůli nenávistné předvolební kampani v Mostě. Byla podle něj ale neetická
- Rozhovor k Ústavní stížnosti k předvolební kampani v Mostě: Museli jsme se ozvat kvůli našim dětem a budoucnosti, říkají Romové z Chanova
- Stížnost na rasistickou volební kampaň v Mostě neuspěla. Rozhodnout má Ústavní soud
Kam dál:
- Cenu Arnošta Lustiga převzal zakladatel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek
- Novou vládní zmocněnkyní pro lidská práva bude Klára Šimáčková Laurenčíková
- Berlínský soud uložil rok vězení 93leté popíračce holokaustu Haverbeckové
- Miroslav Klempár: Výměnný pobyt mládeže na Kypru se zaměřil na lidská práva a solidaritu mezi národy
- Peter Pollák: Fašistu Kotlebu převychová jen basa. Rozsudek je nepochopitelný
- Nejvyšší slovenský soud zmírnil Mariánu Kotlebovi trest za propagaci neonacismu z více jak 4 let vězení pouze na šestiměsíční podmínku, přijde o poslanecký mandát
- Ústavní soud odmítl stížnost jednoho z mužů zodpovědných za zhanobení památníku v Letech u Písku
- Ústavní soud se zastal advokátky Kláry Kalibové, nenávistné maily nelze bagatelizovat. Podle soudů šlo pouze o přestupek
- V Praze začal festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět
- Organizace chtějí podat stížnost kvůli uzavření vyšetřování smrti Stanislava Tomáše. Podpoří právního zástupce rodiny, aby se mohl obrátit na Ústavní soud
- Nejvyšší správní soud pozastavil činnost Romské demokratické straně a dalším, pět politických stran či hnutí rozpustil
- Nový výzkum ERRC upozorňuje na rozšířený protiromský rasismus v trestním soudnictví