romea - logo
19. srpna 2022 (pátek)
svátek má Ludvík

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Stovky běsnících neonacistů se pokusily o pogrom na Romy v Ostravě

Ostrava, 24.8.2013 18:39, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 20:48)
Střety s policií skončil 24. srpna v Ostravě protiromský pochod neonacistů. Nejvážnější incidenty se odehrály na křižovatce ulic Nádražní a Mariánskohorská. Policisté tam neonacisty, kteří se snažili zaútočit na Romy zastavili. Vzduchem létaly kameny, dýmovnice, rozbušky, popelnice, policisté několikrát použili i slzný plyn. (FOTO: ČTK)
Střety s policií skončil 24. srpna v Ostravě protiromský pochod neonacistů. Nejvážnější incidenty se odehrály na křižovatce ulic Nádražní a Mariánskohorská. Policisté tam neonacisty, kteří se snažili zaútočit na Romy zastavili. Vzduchem létaly kameny, dýmovnice, rozbušky, popelnice, policisté několikrát použili i slzný plyn. (FOTO: ČTK)

Střety s policií skončil dnes v Ostravě protiromský pochod neonacistů, kterého se účastnilo asi 600 - 800 lidí. Přes 60 osob policie zatkla, zranění jsou policisté i neonacisté. Nejvážnější incidenty se odehrály na křižovatce ulic Nádražní a Mariánskohorská. Policisté tam neonacisty, kteří se snažili dostat k náměstí Svatopluka Čecha, kde se dopoledne konala romská demonstrace, zastavili. Vzduchem létaly kameny, lahve, dýmovnice, rozbušky, popelnice, policisté několikrát použili i slzný plyn.

Nepřehlédněte:

Okolo 600 až 800 odpůrců Romů se podle policie po 14:00 setkalo na Prokešově náměstí před Novou radnicí v Ostravě, odkud se následně vydali na pochod městem, k němuž se přidali další lidé. Tou dobou už však většina z asi 600 Romů na náměstí nebyla. Organizátoři akce se se zástupci úřadu centrální městské části Moravská Ostrava a Přívoz sice na trase pochodu dohodli. Tu však opustili jen několik desítek metrů od radnice, když se místo Zborovskou ulicí vydali dále po Sokolské směrem k náměstí Svatopluka Čecha v Přívoze.

VIDEO

Mluvčí městského obvodu Jana Pondělíčková ČTK řekla, že radnice s opuštěním ohlášené trasy nemohla nic dělat, protože shromáždění už bylo oficiálně ukončeno. Také podle krajského policejního ředitele Tomáše Kužela neměla policie důvod k zásahu, protože pochod byl zpočátku klidný a nikdo se nedopouštěl protiprávního jednání.

Ještě v Sokolské ulici se neonacisté pokusili o pogrom na obyvatele Domu na půli cesty, kde žijí kromě jiných i Romové. "Demonstranti začali házet kameny a lahve, došlo k poškození budovy a ohrožení života a zdraví osob, které tam přebývají a policie začala organizovat zásah, který trval několik hodin," uvedl Kužel.

Běsnící neonacisté řádili dál a v sadu Boženy Němcové se do té doby jednotný dav roztrhl. Neoancisté se totiž rozběhli a snažili se dostat k náměstí Svatopluka Čecha, části z nich se to podařilo, ale policie je z místa vytlačila. Většinu demonstrantů ale policie v sadu udržela a došlo ke střetům. Dav se nakonec přesunul k sousední křižovatce Nádražní a Mariánskohorské ulice, kde se k němu přidalo několik desítek dalších neonacistů schovaných v nedalekém dvoře. Neonacisté poté začali ničit majetek a napadat policii. Nejtvrdší jádro nacistů nakonec skončilo na okraji sídliště. U tamního supermarketu převrátili kontejnery a lahvemi a kameny útočili na policii. Počet extremistů ale postupně ubýval.

Před 17:00 policisté auty zatarasili křižovatku ulic Nádražní a Mariánskohorské. Většina demonstrantů se proto rozprchla směrem do centra města. Po 17:00 policisté zbylé desítky protestujících vyzvali, aby místo opustili. Vyjednávat se s nimi snažili policisté z antikonfliktního týmu. Policisté následně radikály zatýkali, několik z nich vyvedli přímo z restaurace v Nádražní ulici, kde část protestujících skončila. Během protestů byl přerušen provoz MHD, který se okolo 18:45 podařilo plně obnovit.

Podle Kužela se přímo na bezpečnostním opatření podílelo asi 300 policistů. Zadržení radikálové jsou podezřelí z výtržnictví, ublížení na zdraví a násilí na úřední osobě. Kužel uvedl, že ve městě byla poškozena řada vozidel, ať už aut občanů nebo policejních vozů, které se účastnily zásahu. Podle policejního ředitele jsou zraněni tři policisté i několik radikálů, jejich přesnější počet nedokázal říci. Kužel se domnívá, že policie zákrok zvládla. Situace ve městě byla večer už klidná. "Situace v Ostravě je naprosto klidná, už se nikde nepohybují žádné skupiny osob, které by páchaly protiprávní jednání," uvedl po 19:00 Kužel.

Protiromské demonstrace nazvaná Stop rasovým útokům byla původně oficiálně povolena u památníků v Komenského sadech. Pavel Matějný z neonacistického hnutí Čeští lvi, jehož akci úřad dříve zakázal, nakonec protest uspořádal na Prokešově náměstí. Spojil se s organizátorem demonstrace Stop rasovým útokům, jejíž účastníci přešli na Prokešovo náměstí. Na Prokešově náměstí účastníci demonstrace podepisovali petici Za práva slušného občana České republiky, v níž žádali politiky, aby se zasadili o tvrdé potírání zneužívání sociálního systému.

Romové se na náměstí Svatopluka Čecha scházeli už od dopoledne, k místu protestů je od ostravských ubytoven svážely autobusy, kterých bylo podle jedné z organizátorek akce Jolany Šmarhovyčové celkem šest. Romové měli na své akci několik pořadatelů ve žlutých vestách i takzvané koordinátory bezpečnosti. "Mým úkolem je hlídat, aby se lidé nerozcházeli z náměstí do bočních ulic, ale zůstali tady," řekl ČTK před zahájením akce jeden z nich.

Krajská metropole byla už několik hodin před zahájením akce v obležení policistů a městských strážníků. Na příjezdových cestách do města policisté kontrolovali vozidla, ale například i autobusy. Do dnešního bezpečnostního opatření policie zapojila podobně jako u jiných takových akcí pořádkové jednotky, ale i policisty se psy a koňmi. Ve městě se pohybovaly antikonfliktní týmy, situaci ze vzduchu monitoroval policejní vrtulník. Policisté a strážníci rovněž využívali mobilní kamerové systémy.

Přečteno: 4933x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Rasismus, Neonacismus, Demonstrace, Pochod, OstravaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo