romea - logo
20. srpna 2022 (sobota)
svátek má Bernard

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Až 2 tisíce lidí demonstrovalo v Praze proti rasismu. Do ulic vyšli po útoku neonacistů na pražské HateFree kavárny

25.4.2016 19:29
Stovky lidí se 25. 4. 2016 sešly na protirasistické demonstraci reagující na nenávistná hesla, které den před tím nastříkali neonacisté na několik pražských podniků zapojených do sítě tzv. HateFree Zón. (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)
Stovky lidí se 25. 4. 2016 sešly na protirasistické demonstraci reagující na nenávistná hesla, které den před tím nastříkali neonacisté na několik pražských podniků zapojených do sítě tzv. HateFree Zón. (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad se dnes vpodvečer sešlo až 2000 lidí, kteří protestovali proti popsání několika podniků a stanice metra v Praze hesly s neonacistickou symbolikou. Pořadatelé akce nazvané Praha se nebojí chtěli dát najevo, že nacistická ideologie a násilí nemá v české společnosti místo. Posprejovány byly kavárny, které podporují heslo "Hate free", vyzývají tedy k toleranci k menšinám či uprchlíkům. Neonacistické symboly se v Praze objevily v noci na neděli. Účastníci se začali na náměstí scházet před 18:00. Na pořádek dohlíželi i policisté.

"Nechceme město, ve kterém mají mít lidé strach. Nechceme zemi, kde pojem rovnost je považován za extremistický názor. Lidem, kteří páchají takové činy nenávisti, bych chtěla vzkázat: Postavíme se vám, protože solidarita je silnější," řekla jedna z organizátorek.

Kritika se snesla také na prezidenta Miloše Zemana. Podle demonstrantů prostřednictvím svého mluvčího sděluje, že panuje mezi lidmi v Česku občanská válka. To demonstranti odmítli.

Kritika se snesla také na prezidenta Miloše Zemana. Podle demonstrantů prostřednictvím svého mluvčího sděluje, že panuje mezi lidmi v Česku občanská válka. To demonstranti odmítli. "Nenávist nemá v České republice místo. Nenávist nám nesluší," řekl další z organizátorů.

Na demonstraci vystoupili také lidé z jiných částí země. "Nejen Praha se nebojí, Pardubice se také nebojí," řekla Olga Pavlů, ředitelka Rodinného centra Kašpárek v Pardubicích. I na toto centrum, které pořádá i sbírky pro uprchlíky, někdo zaútočil barvou a na výlohu vylepil fiktivní parte ředitelky.

Kromě transparentů a vlajek vyvěsili účastníci na zábradlí před kostelem rovněž transparent na podporu žižkovského autonomního centra Klinika, na které v únoru zaútočili kameny a zápalnými lahvemi neznámí pachatelé.

Už odpoledne  se desítky lidí zúčastnily demonstrativního mytí  hanlivých a nacistických symbolů a nápisů, které se objevily na kavárně Café v lese. Posprejovaný dům a kavárnu očistil její majitel, pražský kavárník Ondřej Kobza společně s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) a teplickým radním Dominikem Ferim (TOP 09).

"Nezastraší mě. Žádné prohlášení ale neudělám, s takovým útokem musím počítat, když provozuji kavárnu, která má svůj názor. Rozhodně ji nezavřu a nepřestanu," řekl Kobza, který je autorem akce piána do ulic nebo poesiomatu na náměstí Míru.

Čištění nápisů začalů zhruba v 15:00, kdy Kobza společně s dobrovolníky vzal do ruky hadry a ředidlo a jali se smývat hanlivé znaky a nápisy. Na piano k tomu hrál přímo na ulici Feri. Pak se přidal ke Krnáčové a na štaflích vystřídal Kobzu při omývání reklamního poutače. "Já nic nedělám, já jsem politik," žertoval Feri. S Krnáčovou si následně půjčovali čisticí prostředky, když smývali červenou barvu z hrnku u vchodu do kavárny.

Primátorka uvedla, že je potřeba, aby se město oficiálně distancovalo od takových projevů. Podle ní ale nemá, kromě městské policie, možnost, jak takovému jednání zabránit. "Musíme především vést a iniciovat diskusi, abychom takovým projevům předcházeli," řekla.

Hanlivé nápisy se na několika místech v Praze objevily v noci na neděli. Policisté nyní vyšetřují sedm takových případů a po viníkovi, či vinících pátrají. Pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan dnes uvedl, že jsou podezřelí z poškození cizí věci sprejerstvím, z podněcování k nenávisti vůči jiné skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a z trestného činu projevů sympatií k hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. V případě odsouzení jim za to hrozí až tři roky vězení.

Přečteno: 3418x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Neonacismus, Demonstrace, Xenofobie, Útok, Násilí, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo