romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Strana rovných příležitostí k Mezinárodnímu dni Romů: Romové vraťte se k romipen!

Praha, 8.4.2013 4:30, (ROMEA)
Logo Strany rovných příležitostí
Logo Strany rovných příležitostí

Strana rovných příležitostí (SRP) u příležitosti Mezinárodního dne Romů 2013 vyzvala Romy, aby se sjednotili, formulovali a prosadili své požadavky. Server Romea.cz zveřejňuje prohlášení SRP v celém znění.

Romové, Mezinárodní den Romů je důležitou součástí vašeho života

8. duben je tradičně datován jako Mezinárodní den Romů. Při této příležitosti bychom chtěli připomenout, jak významná událost se v dějinách Romů udála, a proč Romové z celého světa tento den považují za průlomový.

Po staletích perzekuce romského národa, v době, kdy se Romové usadili ve svých zemích, začali pociťovat nutnost sebeidentifikace, čili jasně a zřetelně deklarovat světu přítomnost a jednotu romského národa. To se stalo na prvním světovém kongresu Romů, konaného 8. -12. dubna 1971 v anglickém Opringhtonu, kde delegáti kongresu rozhodli o konečné podobě romských symbolů (hymny a vlajky) a jednoznačně se identifikovali, jako příslušnosti romského národa. Základem hymny se stala stará rumunská píseň. Tímto okamžikem Romové poprvé veřejně deklarovali, jak je má svět vnímat a označovat a zároveň odsoudili hanlivé označení slovem „Cikán“. Význam této pro Romy důležité události sebeidentifikace stvrdila na svém zasedání Organizace spojených národů v roce 1977, což vyústilo v březnu 1979 v oficiální přijetí Mezinárodní romské unie do sekce nevládních organizací při OSN.

Od té doby měla dynamika emancipace Romů dostat intenzivnější rozměr, a proto bychom Mezinárodní den Romů měli vnímat, jako významný den „Den sjednocení romského národa“.

Strana rovných příležitostí si uvědomuje, že dochází k závažnému deformování myšlenky a vzkazu vzešlého z kongresu z 8. dubna 1971.

Proto se obracíme na Romy s následujícím požadavkem: Romové sjednoťte se pod romskou vlajkou! Formulujte a prosaďte své požadavky, jako jeden muž! Vraťte se k romipen!

Uvědomte si, že je 10 minut po dvanácté. Již dnes se formují vyhlášky, zákony, nařízení s jediným cílem diskvalifikovat vaše postavení ve společnosti.

TZ Strany rovných příležitostí
Přečteno: 940x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Tiskové zprávy, Mezinárodní den Romů, Strana rovných příležitostíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo