romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Strana rovných příležitostí k Mezinárodnímu dni Romů: Romové vraťte se k romipen!

Praha, 8.4.2013 4:30, (ROMEA)
Logo Strany rovných příležitostí
Logo Strany rovných příležitostí

Strana rovných příležitostí (SRP) u příležitosti Mezinárodního dne Romů 2013 vyzvala Romy, aby se sjednotili, formulovali a prosadili své požadavky. Server Romea.cz zveřejňuje prohlášení SRP v celém znění.

Romové, Mezinárodní den Romů je důležitou součástí vašeho života

8. duben je tradičně datován jako Mezinárodní den Romů. Při této příležitosti bychom chtěli připomenout, jak významná událost se v dějinách Romů udála, a proč Romové z celého světa tento den považují za průlomový.

Po staletích perzekuce romského národa, v době, kdy se Romové usadili ve svých zemích, začali pociťovat nutnost sebeidentifikace, čili jasně a zřetelně deklarovat světu přítomnost a jednotu romského národa. To se stalo na prvním světovém kongresu Romů, konaného 8. -12. dubna 1971 v anglickém Opringhtonu, kde delegáti kongresu rozhodli o konečné podobě romských symbolů (hymny a vlajky) a jednoznačně se identifikovali, jako příslušnosti romského národa. Základem hymny se stala stará rumunská píseň. Tímto okamžikem Romové poprvé veřejně deklarovali, jak je má svět vnímat a označovat a zároveň odsoudili hanlivé označení slovem „Cikán“. Význam této pro Romy důležité události sebeidentifikace stvrdila na svém zasedání Organizace spojených národů v roce 1977, což vyústilo v březnu 1979 v oficiální přijetí Mezinárodní romské unie do sekce nevládních organizací při OSN.

Od té doby měla dynamika emancipace Romů dostat intenzivnější rozměr, a proto bychom Mezinárodní den Romů měli vnímat, jako významný den „Den sjednocení romského národa“.

Strana rovných příležitostí si uvědomuje, že dochází k závažnému deformování myšlenky a vzkazu vzešlého z kongresu z 8. dubna 1971.

Proto se obracíme na Romy s následujícím požadavkem: Romové sjednoťte se pod romskou vlajkou! Formulujte a prosaďte své požadavky, jako jeden muž! Vraťte se k romipen!

Uvědomte si, že je 10 minut po dvanácté. Již dnes se formují vyhlášky, zákony, nařízení s jediným cílem diskvalifikovat vaše postavení ve společnosti.

TZ Strany rovných příležitostí
Přečteno: 919x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Tiskové zprávy, Mezinárodní den Romů, Strana rovných příležitostíHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo