romea - logo
18. září 2020 (pátek)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Strana zelených: Neonacistická DSSS chce v Duchcově rozdmýchávat etnickou nenávist

Praha, 21.6.2013 23:51, (ROMEA)
Ondřej Liška (FOTO: http://www.ondrejliska.cz)
Ondřej Liška (FOTO: http://www.ondrejliska.cz)

Strana zelených podporuje shromáždění Čikhatar het / Z bahna ven!, které má za cíl snížit vášně a napětí v Duchcově. "Naopak varuje před snahou Dělnické strany sociální spravedlnosti znovu rozdmýchávat mezi obyvateli etnickou nenávist," uvádí se v prohlášení, které server Romea.cz uveřejňuje v plném znění.

Prohlášení Strany zelených

Tuto sobotu 22. června zažije severočeské městečko Duchcov rušný den. Ve městě se odehrají dvě zcela rozdílné akce. Na Jižním městě, v části Duchcova, kde žije nejvíc Romů, pořádá místní komunita s podporou spřátelených občanských sdružení, iniciativ a angažovaných jednotlivců, poklidné shromáždění s názvem Čikhatar het / Z bahna ven! s doprovodným kulturně hudebním programem. Shromáždění má především za úkol snížit vášně a napětí ve městě, podpořit poklidné soužití, zlepšit sousedské vztahy a kvalitu života a v neposlední řadě ukázat pozitivní obraz duchcovské romské komunity.

Strana zelených otevřeně podporuje takové občanské aktivity vedoucí ke zkvalitnění sousedských vztahů. Naopak varuje před snahou Dělnické strany sociální spravedlnosti znovu rozdmýchávat mezi obyvateli etnickou nenávist.

Jen o několik desítek metrů dál totiž proběhne druhé, velmi odlišné shromáždění „proti zvýhodňování nepřizpůsobivých". To organizuje neonacistická Dělnická strana sociální spravedlnosti a jí spřátelené skupiny. Součástí akce je protiromský pochod, jehož cílem je eskalovat situaci ve městě, zvýšit etnické napětí a podpořit protiromské nálady ve společnosti.

Zelení už v minulosti připravili ucelený návrh, jak řešit problém sociálního vyloučení, s podtitulem "Zelená cesta z ghetta". Jeho součástí je pět okruhů komplexních a koordinovaných opatření, která povedou k systémovým změnám a především dlouhodobému řešení na území celé České republiky.

„Shromáždění Čikhatar het / Z bahna ven! nabízí alternativu k nenávistným shromážděním. Jeho koncept může inspirovat i jiná města a obce, kde se snaží neonacisté burcovat a štvát obyvatele proti sobě samým. Bourat předsudky pomáhá jedině vzájemné poznání a pochopení všedních problémů, které často souvisejí s chudobou nebo obecně špatnou sociální situací mnoha našich spoluobčanů. Je nezbytné posilovat toleranci a respekt vůči společenské rozmanitosti, ve které společně žijeme. Rozmanitost je třeba rozvíjet a obohacovat, vnímat ji jako naše kulturní bohatství, nikoli ji bez poznání ignorovat ba dokonce potírat, jak se neustále někteří naši spoluobčané snaží. A to bohužel včetně mnoha zvolených političek a politiků napříč celým politickým spektrem," říká Ondřej Liška, předseda strany.

ryz, Strana zelených
Přečteno: 1763x
 

Kam dál:

Štítky:  

Duchcov, Domácí, Neonacismus, Rasismus, Extremismus, Strana zelenýchHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo