romea - logo
18. června 2019 (úterý)
svátek má Milan
Loading
rozšířené vyhledávaní

Středoškoláci považují soužití s Romy za problematické. Při utváření svých názorů podléhají předsudkům

Praha, 2.9.2014 16:35, (ROMEA)
Ilustrační foto (FOTO: Saeima, Wikimedia Commons)
Ilustrační foto (FOTO: Saeima, Wikimedia Commons)

Studenti středních škol v dotazníkovém šetření organizace Člověk v tísni a agentury Median uvedli, že na celorepublikové úrovni je jejich hodnocení společenských problémů velmi závislé na médiích. Výjimkou je hodnocení soužití s romskou menšinou, kde zhruba polovina dotazovaných uvádí, že si utváří názor na základě osobní nebo cizí zkušenosti.

Podle výzkumné zprávy to naznačuje vysokou míru stereotypizace problému ve vnímání studentů. Z osobní zkušenosti, která je nutně regionálně podmíněná a často se týká jen ojedinělých situací, se za podpory dalších nereflektovaných zdrojů usuzuje na celkový charakter a významnost problému soužití většinové společnosti a Romy.

Středoškoláci na komunální úrovni, tedy jako problémy města a vesnice, považují za největší problém právě soužití s romskou menšinou. Na globální úrovni toto soužití vnímají jako problém až na třetím místě – po nezaměstnanosti a politické reprezentaci.

Osmdesát procent dotazovaných středoškoláků si myslí, že nemůže ovlivnit problémy ve společnosti na komunální, republikové nebo globální úrovni. S tím souvisí také jejich malá občanská angažovanost. Průzkumu se v dubnu a v květnu zúčastnilo 1120 středoškoláků ve věku od 15 do 20 let.

Přečteno: 2055x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Výzkum, Člověk v tísni, Median, Mládež, Soužití, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo