romea - logo
15. prosince 2019 (neděle)
svátek má Radana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Středoškoláci považují soužití s Romy za problematické. Při utváření svých názorů podléhají předsudkům

Praha, 2.9.2014 16:35, (ROMEA)
Ilustrační foto (FOTO: Saeima, Wikimedia Commons)
Ilustrační foto (FOTO: Saeima, Wikimedia Commons)

Studenti středních škol v dotazníkovém šetření organizace Člověk v tísni a agentury Median uvedli, že na celorepublikové úrovni je jejich hodnocení společenských problémů velmi závislé na médiích. Výjimkou je hodnocení soužití s romskou menšinou, kde zhruba polovina dotazovaných uvádí, že si utváří názor na základě osobní nebo cizí zkušenosti.

Podle výzkumné zprávy to naznačuje vysokou míru stereotypizace problému ve vnímání studentů. Z osobní zkušenosti, která je nutně regionálně podmíněná a často se týká jen ojedinělých situací, se za podpory dalších nereflektovaných zdrojů usuzuje na celkový charakter a významnost problému soužití většinové společnosti a Romy.

Středoškoláci na komunální úrovni, tedy jako problémy města a vesnice, považují za největší problém právě soužití s romskou menšinou. Na globální úrovni toto soužití vnímají jako problém až na třetím místě – po nezaměstnanosti a politické reprezentaci.

Osmdesát procent dotazovaných středoškoláků si myslí, že nemůže ovlivnit problémy ve společnosti na komunální, republikové nebo globální úrovni. S tím souvisí také jejich malá občanská angažovanost. Průzkumu se v dubnu a v květnu zúčastnilo 1120 středoškoláků ve věku od 15 do 20 let.

Přečteno: 2058x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Výzkum, Člověk v tísni, Median, Mládež, Soužití, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo