romea - logo
23. srpna 2019 (pátek)
svátek má Sandra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Středoškoláci považují soužití s Romy za problematické. Při utváření svých názorů podléhají předsudkům

Praha, 2.9.2014 16:35, (ROMEA)
Ilustrační foto (FOTO: Saeima, Wikimedia Commons)
Ilustrační foto (FOTO: Saeima, Wikimedia Commons)

Studenti středních škol v dotazníkovém šetření organizace Člověk v tísni a agentury Median uvedli, že na celorepublikové úrovni je jejich hodnocení společenských problémů velmi závislé na médiích. Výjimkou je hodnocení soužití s romskou menšinou, kde zhruba polovina dotazovaných uvádí, že si utváří názor na základě osobní nebo cizí zkušenosti.

Podle výzkumné zprávy to naznačuje vysokou míru stereotypizace problému ve vnímání studentů. Z osobní zkušenosti, která je nutně regionálně podmíněná a často se týká jen ojedinělých situací, se za podpory dalších nereflektovaných zdrojů usuzuje na celkový charakter a významnost problému soužití většinové společnosti a Romy.

Středoškoláci na komunální úrovni, tedy jako problémy města a vesnice, považují za největší problém právě soužití s romskou menšinou. Na globální úrovni toto soužití vnímají jako problém až na třetím místě – po nezaměstnanosti a politické reprezentaci.

Osmdesát procent dotazovaných středoškoláků si myslí, že nemůže ovlivnit problémy ve společnosti na komunální, republikové nebo globální úrovni. S tím souvisí také jejich malá občanská angažovanost. Průzkumu se v dubnu a v květnu zúčastnilo 1120 středoškoláků ve věku od 15 do 20 let.

Přečteno: 2055x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Výzkum, Člověk v tísni, Median, Mládež, Soužití, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo