romea - logo
1. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Igor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Studenti Anglického gymnázia pořádají koncert na podporu romského studenta

14.2.2017 13:09
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Studenti Anglického gymnázia The English College in Prague pořádají ve spolupráci s Národní galerií 22. února v pražském Anežském klášteře další benefiční akci Koncert pro stipendia V. Havla. Tato benefice má za cíl pomoci zajistit prostředky na studium dalšího romského studenta nebo studentky na této prestižní střední škole.

„Studujeme na škole, kde nezáleží na barvě pleti, přízvuku, národnosti, sexuální orientaci nebo náboženství. Vážíme si toho, a proto bychom společně chtěli umožnit studium na naší škole dalšímu romskému žákovi či žákyni,“ píší v pozvánce na tuto událost studenti.

Na koncertě vystoupí například Vojta Lavička se svou skupinou. Vstupné činí 150 Kč a výtěžek půjde do sbírky Stipendia Václava Havla.

Cílem letošního ročníku je získat potřebnou částku pro studium jednoho žáka ze sociálně slabších rodin, celkem tedy 2 miliony korun, což je částka nezbytná na studium na této škole pro jednoho studenta.

Na gymnáziu nyní díky Stipendiím Václava Havla studuje Marek Horváth, první romský student, který na této škole díky této iniciativě studuje. Hned v prvním ročníku přišel s myšlenkou pokračovat ve finanční sbírce a uspořádat benefinční koncert na podporu dalšího romského studenta. "Když dostal jeden Rom tuto možnost, měl by ji dostat i další, je to prostě moje povinnost," řekl loni pro vysílání pořadu O Roma Vakeren.

"Impulzem pro zřízení stipendií Václava Havla byla iniciativa studentek, které maturovaly před několika lety a uspořádali velkou aukci na Britském velvyslanectví s cílem vydělat prostředky pro studenta, který si studium na takové škole z finančních důvodů nemůže dovolit," vysvětluje vznik této iniciativy zástupkyně ředitele školy Alena Švejdová. "Studentky začaly cestu, kterou posvětil i Václav Havel, který se stal naším patronem."

Škola tak pomáhá studentům nejen se rozvíjet, ale také je motivuje pomáhat potřebným.

The English College in Prague - Anglické gymnázium je výběrové šestileté česko-britské gymnázium nabízející od roku 1994 britský typ vzdělání v anglickém jazyce. Studentky a studenti skládají mezinárodní zkoušky International General Certificate of Secondary Education (IGCSE) a International Baccalaureate (IB). Studenti, kteří absolvují maturitní zkoušku z českého jazyka, získávají také českou státní maturitu. Studenti pokračují ve studiu na vysokých školách ve Velké Británii, České republice a dalších zemích, včetně prestižních britských univerzit Oxford a Cambridge.

 

 

Přečteno: 3029x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Stipendia, benefiční koncert, Vzdělávání, student, StudentiHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo