romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Studenti dnes zahájí hladovku proti jihočeské krajské koalici ČSSD s KSČM

Jižní Čechy, Praha, 17.12.2012 10:57, (ROMEA)
Přes 1500 lidí se v sobotu 17. 11. 2012 v Českých Budějovicích sešlo na protestu studentů proti komunistům. (Reprofoto: Tn.cz)
Přes 1500 lidí se v sobotu 17. 11. 2012 v Českých Budějovicích sešlo na protestu studentů proti komunistům. (Reprofoto: Tn.cz)

K dnešní hladovce studentů, kteří protestují proti jihočeské krajské koalici ČSSD s KSČM, se zřejmě připojí řada dalších lidí. Podle zástupce studentů Šimona Hellera tak chtějí rovněž vyjádřit nesouhlas s návratem komunistů k moci. On a jeho vrstevníci už delší dobu protestují proti tomu, že se krajskou radní pro školství stala zástupkyně KSČM a že se sociální demokraté domluvili na spolupráce právě s komunisty.

"Dostával jsem během dnešního celého pátku maily od lidí, kteří se v pondělí připojí k hladovce. Vysvětlovali to třeba tím, že nás podporují, protože za minulého režimu jejich rodiče zažili diskriminaci od zástupců komunistické strany," řekl pro ČTK Heller.

Hladovka začne dnes v 18:00 a bude trvat 24 hodin. Skončí v úterý 18. prosince ve chvíli, kdy bude v Českých Budějovicích vrcholit protestní shromáždění proti spolupráci sociálních demokratů s KSČM.

Hejtman Jiří Zimola (ČSSD) na současné koalici trvá, ve čtvrtek hladovku označil za krajní nástroj a studenty obvinil z účelového vyhrocování situace. Hladovky by se podle Hellera mělo účastnit 16 studentů.

Studenti současný stav ve vedení kraje označují za podvod na voliče. Podle nich sociální demokraté porušili takzvané bohumínské usnesení z roku 1995, které zakazuje spolupráci ČSSD s jakýmikoliv extremistickými stranami, také s KSČM.

Volby v Jihočeském kraji vyhrála ČSSD před KSČM. Zastupitelé na prvním zasedání zvolili radní pro školství komunistku, což vyvolalo první vlnu nevolí části studentů a veřejnosti. Ještě před zvolením radní učitel třeboňského gymnázia Martin Rosocha sepsal petici proti tomu, aby školství vedl zástupce KSČM. Dosud ji podepsalo přes 10.000 lidí. Žáci třeboňského gymnázia začali proti komunistické radní protestovat jako první, postupně se přidaly další školy. Studenti už uspořádali v Českých Budějovicích dvě protestní shromáždění a 22. listopadu vstoupili na hodinu do stávky podpořeni mnoha dalšími středními i vysokými školami. 

Přečteno: 699x
 

Kam dál:

Štítky:  

Petice, hladovkaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo