romea - logo
16. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Albína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Studenti etnologie UK jdou do stávky. Chtějí odvolat ředitele

5.5.2015 10:32
Studenti symbolicky pohřbívají etnologii na Majálesu. (FOTO: Facebooková stránka Etnologové ve stávce)
Studenti symbolicky pohřbívají etnologii na Majálesu. (FOTO: Facebooková stránka Etnologové ve stávce)

Studenti etnologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze vstupují ve středu 6. května do dvoudenní okupační stávky. Protestem chtějí vyjádřit svůj nesouhlas s ředitelem Ústavu etnologie Markem Jakoubkem a žádají jeho odvolání.

Stávka, během které se budou konat debaty, přednášky, hrát divadlo a studenti na fakultě přespí, navazuje na předchozí snahy studentů reagovat na personální a další změny současného ředitele.

Jakoubek do vedení Ústavu etnologie nastoupil v říjnu 2014 a jeho zvolení vyvolalo vlnu negativních reakcí akademické obce v České republice i v zahraničí. Ty navazovaly na dřívější spory s romisty, jejichž jádrem byly Jakoubkovy práce o Romech, kteří podle nich nejsou samostatným etnikem a jejich sociální vyloučení souvisí především s chudobou.

Děkanka fakulty Mirjam Friedová za Jakoubkem stojí a jeho odvolání odmítá. Studenti kritizují zejména personální změny – od letošního ledna pracoviště opustilo pět pedagogů. V případě odvolání antropologů Jaroslava Skupnika a Martina Soukupa podle nich hrály roli i osobní antipatie – k tomu, aby z ústavu neodešli, vyzval děkanku na březnovém zasedání i akademický senát. Na problém studenti poukázali také při pátečním Studentském majálesu, kdy průvodem s rakví symbolicky pohřbívali etnologii.

Podle Friedové jsou změny na Ústavu etnologie nutné, protože jde o dlouhodobě zanedbávané pracoviště i obor. "Docent Jakoubek svou koncepci naplňuje a má tříletý mandát k tomu, aby ústav transformoval. O jeho odvolání proto neuvažuji," uvedla.

Server Romea.cz dnes přinese rozhovor s děkankou FF UK Mirjam Friedovou, další podrobnosti a analýzy připravujeme. 

Přečteno: 1721x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Etnologie, Studenti, Stávka, Marek JakoubekHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo