romea - logo
25. září 2020 (pátek)
svátek má Zlata

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Studenti etnologie UK jdou do stávky. Chtějí odvolat ředitele

5.5.2015 10:32
Studenti symbolicky pohřbívají etnologii na Majálesu. (FOTO: Facebooková stránka Etnologové ve stávce)
Studenti symbolicky pohřbívají etnologii na Majálesu. (FOTO: Facebooková stránka Etnologové ve stávce)

Studenti etnologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze vstupují ve středu 6. května do dvoudenní okupační stávky. Protestem chtějí vyjádřit svůj nesouhlas s ředitelem Ústavu etnologie Markem Jakoubkem a žádají jeho odvolání.

Stávka, během které se budou konat debaty, přednášky, hrát divadlo a studenti na fakultě přespí, navazuje na předchozí snahy studentů reagovat na personální a další změny současného ředitele.

Jakoubek do vedení Ústavu etnologie nastoupil v říjnu 2014 a jeho zvolení vyvolalo vlnu negativních reakcí akademické obce v České republice i v zahraničí. Ty navazovaly na dřívější spory s romisty, jejichž jádrem byly Jakoubkovy práce o Romech, kteří podle nich nejsou samostatným etnikem a jejich sociální vyloučení souvisí především s chudobou.

Děkanka fakulty Mirjam Friedová za Jakoubkem stojí a jeho odvolání odmítá. Studenti kritizují zejména personální změny – od letošního ledna pracoviště opustilo pět pedagogů. V případě odvolání antropologů Jaroslava Skupnika a Martina Soukupa podle nich hrály roli i osobní antipatie – k tomu, aby z ústavu neodešli, vyzval děkanku na březnovém zasedání i akademický senát. Na problém studenti poukázali také při pátečním Studentském majálesu, kdy průvodem s rakví symbolicky pohřbívali etnologii.

Podle Friedové jsou změny na Ústavu etnologie nutné, protože jde o dlouhodobě zanedbávané pracoviště i obor. "Docent Jakoubek svou koncepci naplňuje a má tříletý mandát k tomu, aby ústav transformoval. O jeho odvolání proto neuvažuji," uvedla.

Server Romea.cz dnes přinese rozhovor s děkankou FF UK Mirjam Friedovou, další podrobnosti a analýzy připravujeme. 

Přečteno: 1735x
 

Kam dál:

Štítky:  

Etnologie, Studenti, Stávka, Marek JakoubekHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo