Studentské volby do EP vyhráli Piráti. Romská demokratická strana získala 4,55 procent, na učilištích dokonce přes 12 procent

Studentské volby do Evropského parlamentu vyhrála Česká pirátská strana, druzí skončili Starostové s regionálními partnery a TOP 09. Pětiprocentní hranici překročilo ještě recesistické hnutí "ANO, vytrollíme parlament", dále ODS, Demokratická strana zelených - Za práva zvířat, Pro zdraví a sport a vládní hnutí ANO 2011. Romská demokratická strana (RDS) skončila hned za hnutím ANO 2011 se ziskem 4,55 procent.
Výsledky dvoudenní akce dnes na webu zveřejnila společnost Člověk v tísni, která volby nanečisto pro středoškoláky pořádala. Chce jimi zvýšit zájem mladých o politiku.
RDS skončila třetí na učilištích se ziskem 12,09 procent hlasů
Voleb nanečisto se zúčastnilo zhruba 18.800 studentů ze 246 středních škol. Dva a půl týdne před opravdovými volbami si tak studenti starší 15 let vyzkoušeli výběr ze všech kandidujících stran i samotný proces voleb.
Romská demokratická strana získala celkem 846 hlasů, což odpovídá 4,55 procentům všech hlasů. Přeskočila tak třeba parlamentní strany jako KDU-ČSL nebo xenofobně-populistické hnutí SPD Tomia Okamury.
V minulých studentských volbách do Evropského parlamentu v roce 2014 získala RDS 784 hlasů (3,13 procenta). V reálných volbách do v Evropského parlamentu však RDS v roce 2014 propadla a získala pouze 0,07 procent (1 185 hlasů).
Na učilištích skončila letos ve studentských volbách RDS dokonce celkově na třetím místě se ziskem 12,09 procent hlasů.
Piráti opět vítězí
U mladých lidí bodovali opět Piráti, kteří nyní získali 24,48 procenta hlasů. Před pěti lety dostali od středoškoláků 19,19 procenta hlasů, zatímco ve skutečných volbách měli 4,78 procent hlasů.
Největší podporu ve skutečných volbách dostalo v roce 2014 vládní hnutí ANO, které tehdy získalo 16,13 procent hlasů. Středoškoláci mu před pěti lety dali 16,2 procenta hlasů, letos pro něj ale hlasovalo 5,3 procenta studentů. Z druhého místa tak u nich kleslo na místo sedmé. Předvolební průzkumy skutečných voleb do EP vládní ANO favorizují.
Druzí za Piráty letos ve studentském hlasování skončili Starostové a TOP 09 s 12,06 procenta hlasů. Za nimi se s 10,48 procenta umístilo recesistické brněnské uskupení "ANO, vytrollíme europarlament", jehož název začíná stejně jako jméno vládního politického hnutí. "Je možné, že to některé náctileté voliče zmátlo," uvedl dnes v tiskové zprávě Karel Strachota z Člověka v tísni.
Čtvrtá ODS dostala od středoškoláků zhruba sedm procent hlasů, Demokratická strana zelených - Za práva zvířat 5,67 procenta a hnutí PRO Zdraví a Sport 5,48 procenta hlasů. Kromě zmíněných sedmi hnutí a stran už by studenti další politická uskupení do EP neposlali.
Hlasování studentů do Evropského parlamentu organizuje projekt Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni. Školní volby věrně napodobují ty opravdové. Ve školách měli studenti od úterý do dneška volební místnost s hlasovacími lístky, plentou a urnou. Do voleb se hlásili dobrovolně. Smyslem je zvýšit zájem mladých lidí o politiku a veřejné dění, a do budoucna tak zvýšit i počet prvovoličů.
Ve volbách do Evropského parlamentu se na konci května v ČR utká 40 politických stran a hnutí.
DOKUMENT
Nepřehlédněte:
- Nejvyšší správní soud pozastavil činnost Romské demokratické straně a dalším, pět politických stran či hnutí rozpustil
- Vnitro navrhuje pozastavit činnost Romské demokratické straně a dalším 15 stranám a hnutím. Čtyři strany chce rozpustit
- RDS hrozí až 300 tisíc korun pokuty. Stejně tak i polovině stran a hnutí, které kandidovaly v eurovolbách
- Volby do EP v ČR skončily, účast asi vyšší než minule. Výsledky budou zveřejněny v neděli večer
- Volby do EP 2019: Dnes ve 14 hodin se otevřou volební místnosti. Občané si vyberou budoucí europoslance
- Volby do Evropského parlamentu: Návod kdy, kde a jak volit
- Rozhovor s romskými kandidáty do eurovoleb: Miroslav Rusenko (ČR), Peter Pollák (SK)
- Peter Pollák má reálnou šanci stát se europoslancem. Předseda hnutí OĽaNO Matovič se vzdal kandidatury v jeho prospěch
Kam dál:
- Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se u příležitosti Mezinárodního dne Romů setkala s romskými studenty
- Nejvyšší správní soud pozastavil činnost Romské demokratické straně a dalším, pět politických stran či hnutí rozpustil
- Neživme dál předsudky vůči Romům, vyzývá sdružení Divé maky Slováky. Spustilo kampaň proti rasismu
- VIDEO: „Podporovat studenty má smysl,“ říká ředitelka Nadace Albatros Jindra Marešová
- ZÁZNAM: Na Staroměstské radnici v Praze, proběhlo setkání téměř 80 romských stipendistů organizace ROMEA
- Téměř 80 romských studentů získalo stipendium. Setkají se v pátek na Staroměstské radnici.
- Rozhodnuto! Okamura končí ve vedení sněmovny, předsedkyní bude Pekarová Adamová, místopředsedkyní Olga Richterová
- Emil Voráč: Věřím, že výsledky voleb přinesou změnu a zavládne skutečná demokracie. Korupce a nenávist musí být konečně trestána
- Cyril Koky: Mám radost, že demokratické koalice mají ve sněmovně většinu. Andrej Babiš skončil a Okamura bude v opozici
- Marcel Ščuka: Romové k volbám nepřišli, výsledek je prohra nás všech
- Romové ve sněmovně nebudou. Nejúspěšnějším romským kandidátem v letošních volbách je Jiří Lévay. Získal 913 preferenčních hlasů.
- SLEDOVALI JSME ON-LINE: Volby vyhrála koalice Spolu, s PirSTAN mají většinu, KSČM a ČSSD pod 5 %