romea - logo
27. února 2021 (sobota)
svátek má Alexandr

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Studie Agentury přibližuje situaci na sídlišti Máj

Praha, 27.11.2013 11:45, (ROMEA)
Černí bílí, spojme síly - protirasistická akce na sídlišti Máj v Českých Budějovicích.   Foto: Archiv Romea.cz
Černí bílí, spojme síly - protirasistická akce na sídlišti Máj v Českých Budějovicích. Foto: Archiv Romea.cz

Agentura pro sociální začleňování představila na konferenci v Českých Budějovicích výsledky podrobné studie, která přibližuje sociální situaci a podobu soužití na českobudějovickém sídlišti Máj, kde se na jaře opakovaně konaly protiromské demonstrace.

Studii Agentura nechala vypracovat právě v reakci na tyto demonstrace, které doprovázely stížnosti místních obyvatel na soužití s Romy na sídlišti. Cílem studie bylo podrobně zmapovat sociodemografickou strukturu sídliště, stav bytového fondu i to, jak v minulosti bylo pokryté sociálními službami pro zmírnění sociopatologických jevů a to, zda tyto služby měly dostatečnou kapacitu.
Výsledky studie byly předány vedení města a představeny veřejnosti. Obsahují i souhrn doporučení vycházejících z výsledků šetření, které by mohly pomoci řešit hlavní problémy, případně předcházet opakování obdobných nepokojů.

Studie uvádí, že podle odhadů místních obyvatel žije dnes na sídlišti Máj zhruba 1000 Romů (z toho 500 z nich v ulici V. Volfa). Desítky romských rodin bydlí v bytech, které jsou jim pronajímány třetí osobou (členem družstva, majitelem) za částky vyšší, než kolik odpovídá tržnímu nájemnému. Počet těchto rodin se zvyšuje a dá se předpokládat, že praktiky obchodníků s bydlením sociálně slabých představují do budoucna riziko i pro sídliště Máj.

Počet trestných činů a přestupků na sídlišti stoupl v tomto roce jen mírně. Hodnocení obyvatel je však kritičtější, stěžují si na nečinnost policie a vysokou míru latentní kriminality. Roste počet stížností na chování dětí a mládeže v ulici V.Volfa. Zhoršují se problémy s drogovými závislostmi.

Řada romských obyvatel sídliště Máj pracuje, ale pozice, které zastávají, patří k nejpostiženějším finanční krizí trvající od roku 2008.
Na sídlišti je nedostatečná síť sociálních služeb i přesto, že město od roku 2003 komunitně plánuje. Na sídlišti Máj působí Salesiánské středisko dětí a mládeže, školské zařízení (doučování, volnočasové aktivity), které zároveň poskytuje i sociální služby. Registrovanou službou je pouze Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, neregistrovaná je sociální práce, individuální a komunitní (terénní sociální práce v rozsahu 2 lidí 1 x týdně, aktivně je pracováno pouze s cca 30 rodinami). Terénní sociální práci realizuje v omezené míře také Diecézní charita (0,5 úvazku jedné pracovnice, která tráví v terénu 1 až 1,5 den v týdnu). Sídliště Máj je v podstatě nepokryté, pokud jde o služby zaměřené na uživatele drog. Terénní práce neziskových organizací není navzájem koordinovaná.

Většina žáků ze sociálně znevýhodněného prostředí po ukončení základní školní docházky nepokračuje v dalším vzdělání. Na školách neprobíhá systematická a intenzivní spolupráce s Úřadem práce při motivaci žáků k dalšímu vzdělávání. Zástupci škol nevěří, že mohou překonat determinaci žáků rodinným a vrstevnickým prostředím.

Situace se po jarních demonstracích částečně zlepšila. Navázala čtyři „setkání u kulatého stolu" s institucionálními aktéry i obyvateli sídliště. Zástupci minority a majority na sídlišti vytvořili sdružení, která spolu komunikují. Po demonstracích posíleny hlídky Městské policie a Policie ČR a realizovány romské dobrovolné hlídky. Byla obsazena nová místa asistentů prevence kriminality. Diecézní charita ČB zahájila na sídlišti činnost „Streetwork Máj" a „Psychosociální pomoc na sídlišti Máj", probíhá výstavba Komunitního centra. Na základních školách byly zřízeny přípravné třídy a pozice speciálního pedagoga.


V závěru studie předkládá několik doporučení pro další postup na sídlišti Máj:

- posílit kapacity a koordinovat terénní sociální práce neziskových organizací
- posílit spolupráci základních škol s neziskovými organizacemi a Úřady práce
- podpořit zapojení dětí z nízkopříjmových skupin do školek
- využit institutu veřejně prospěšných prací, podporovat sociálního podnikání, využívat institut zvláštní podmínky při zadávání veřejných zakázek městem
- strategicky a koordinovaně postupovat proti drogám zahrnující prevenci
- rozvíjet program sociálního bydlení
- posílit volnočasové aktivity pro děti ze sídliště Máj především v letních měsících.
- správně komunikovat o všech aktivitách na sídlišti, zapojit místní občany do realizace uvedených opatření, město a další instituce by měly zaujmout aktivnější roli v boji s xenofobními a rasistickými postoji části populace

Studie byla provedena během července až srpna 2013 na základě krátkodobého pozorování přímo na sídlišti Máj, série rozhovorů s obyvateli sídliště a zástupci klíčových institucí a analýzy dostupných dokumentů a byla představena na konferenci nazvané Romové a Češi v Českých Budějovicích (a nejen tam): Poznat, pomoci nebo "potrestat"?, kterou v Českých Budějovicích pořádala 26. Listopadu Jihočeská univerzita a organizace Prague Twenty.
brf, Agentura pro sociální začleňování
Přečteno: 900x
 

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, protiromský pochod, sídliště Máj, studie, Výzkum, Agentura pro sociální začleňováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo