romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Svátek práce oslaví politické strany i anarchisté. Extremistická DSSS se chystá do Přerova

Praha, 25.4.2013 13:06, (ROMEA)
Neonacisté v Přerově, v roce 2009. Foto: Archiv Romea.cz
Neonacisté v Přerově, v roce 2009. Foto: Archiv Romea.cz

Oslavu 1. máje jako svátku práce se chystají v Praze podobně jako v minulých letech politické strany, v centru se sejdou také anarchisté. Vyplývá to z magistrátního seznamu nahlášených shromáždění zveřejněných na webových stránkách Prahy. Střety mezi anarchisty a příznivci krajně extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) letos v metropoli pravděpodobně nehrozí. Předseda DSSS Tomáš Vandas řekl, že se do Prahy nechystají. Centrální akci plánují v Přerově. Informuje o tom Deník.cz.

DSSS i její odpůrci v Přerově

Magistrát zatím na první květnový den zaznamenal 11 nahlášených shromáždění. Jejich počet ale zkresluje to, že některé z nich oznámil stejný pořadatel. Jde například o anarchistické „připomínky justiční vraždy chicagských odborářů v roce 1886".

Anarchisté považují za své tradiční shromáždiště Střelecký ostrov, kde se konaly oslavy poprvé v roce 1890. Kromě samotného ostrova si rezervovali také nábřeží a ulice v jeho okolí. Zřejmě jako pojistku proti případnému zákazu akce mají zamluvené rovněž náměstí Míru a Jiřího z Poděbrad a řadu dalších ulic v centru města. Například Československá anarchistická federace pak na svém webu zve na demonstraci s názvem „1.máj - párty skončila", která se má konat na náměstí Republiky.

Akci DSSS v Přerově se první květnový den chystají podpořit také zástupci Dělnické mládeže, na protest upozorňuje na internetových stránkách i neonacistický Národní odpor. Do Přerova se na 1. máj chystají i odpůrci extremistů z různých koutů společnosti, aktivisté - zastánci lidských práv, antifašisté či anarchisté.

Majálesový průvod

Sociální demokraté si prvomájové události připomenou den před svátkem práce na Střeleckém ostrově. V den svátku se pak tradičně sejdou komunisté. Shromáždění je nahlášeno před vstup do holešovické tržnice a ke Křižíkově fontáně. Občanským demokratům bude patřit stejně jako v minulých letech Petřín. Před Úřadem vlády a na Střeleckém ostrově mají sraz voliči strany Suverenita – Blok Jany Bobošíkové. 

Svátek práce nebo 1. máj je mezinárodní dělnický svátek, který se v tento den slaví od roku 1890. Na návrh francouzských socialistů ho zavedla v roce 1889 II. internacionála na paměť vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu 1. května 1886. V českých zemích se poprvé slavil v roce 1890 na Střeleckém ostrově v Praze. Anarchisté tvrdí, že je to původně jejich svátek, který si prý socialisté a komunisté neprávem přivlastňují.

Je 1. máj, lásky čas

Oslava 1. máje však nemá jen politický rozměr. Již tradičně je tento den i "oslavou lásky", na počest básníka Karla Hynka Máchy, který první květnový den zvěčnil ve své slavné básni Máj. U jeho sochy na pražském Petříně se každým rokem setkávají básníci z celé republiky a mladí lidé vůbec. Centrem města by měl na oslavu jara projít i majálesový průvod studentů.

Přečteno: 891x
 

Kam dál:

Štítky:  

1. máj, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo