Svatý Kopeček bude hostit Romy z celé republiky na tradiční pouti

Několik set Romů z celé České republiky i ze Slovenska se chystá v sobotu na jubilejní romskou pouť na Svatém Kopečku u Olomouce. Na ojedinělou akci v tuzemsku se letos sjedou už podvacáté. Čeká je procesí, slavnostní mše v bazilice Navštívení Panny Marie i bohatý program zahrnující vystoupení slovenských romských kapel. ČTK o tom dnes informovala mluvčí olomoucké charity Eva Štefková. Na pouť každoročně přijíždí 400 až 600 Romů. Letošní ročník kvůli jubileu dozná změn v programu, uvedli pořadatelé.
Pouť začne v sobotu dopoledne, kdy se procesí poutníků vydá k bazilice na Svatý Kopeček. V čele průvodu symbolicky ponesou romskou vlajku. "Na jednotlivých zastaveních účastníci zavzpomínají na putování Romů po světě a připomenou si nejznámější romské příběhy. Průvod poutníků přivítá tradičně u Wolkerova kříže před bazilikou první český římskokatolický kněz romského původu Vojtěch Vágai," uvedla Štefková.
Součástí poutě je prezentovat romskou kulturu, program se tak po mši přesune do ambitu za bazilikou, kde se představí známé slovenské hudební skupiny F6 a Gipsy culy. "Letošní jubilejní dvacátou pouť jsme pojali ve větším stylu, omezili jsme účast tanečních souborů a orientovali jsme se především na populární romské hudební kapely," uvedla vedoucí charitního střediska Khamoro Petra Pavlíčková.
Pozvání slovenských hudebních těles na jubilejní 20. ročník je podle ní symbolické. Myšlenka uspořádat první Romskou pouť je totiž spojena se situací na Slovensku po povodních před 20 lety, kam tehdy vyjížděli po zkušenostech z povodní v Česku charitní pracovníci z Olomouce.
V ambitech na Svatém Kopečku budou letos připraveny i ukázky tradičních romských řemesel, kovářství a chovatelství koní, v podání Středního odborného učiliště zemědělského v Olomouci. Kovářské řemeslo si budou moct vyzkoušet i samotní účastníci pouti.
Cílem romské pouti je podle pořadatelů umožnit účastníkům prezentaci romské kultury a tím přispět ke sblížení této menšiny s majoritní společností. Mnozí Romové se akce účastní pravidelně každý rok, míří sem také rodiče s dětmi od nejútlejšího věku až po mladistvé.
Kam dál:
- ZRUŠENO: Jeden stát neznamená jeden národ, na Kunětické hoře se kromě jiného představí romští autoři
- Centrum společného zájmu pořád v polovině srpna letní školu Romipen, můžete se přihlásit!
- BUDEME VYSÍLAT ŽIVĚ: V Plzni probíhá čtvrtý ročník festivalu Ara festu. Na závěrečném koncertu vystoupí Lucie Bikárová nebo Vojta Lavička
- Autorka výstavy fotografií Humans of ROMEA: Sdílíme víc, než si myslíme
- Na dnešní Noci literatury se bude po celé ČR číst povídka Ilony Ferkové
- V rámci oslav Mezinárodního dne Romů vzdá Ara Art poctu Věře Bílé
- Blíží se čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu. Romea.cz bude u toho!
- Klavírista Kačo pokřtil v Anežském klášteře v Praze své debutové album My home
- Setkání romských studentů BARUVAS v Osvětimi: Chceme připomenout nejen oběti druhé světové války, ale i hrdiny z řad Romů
- V Terezíně začíná další ročník projektu k připomenutí genocidy. Letos bude vzpomínkou také na romské oběti holocaustu
- Monika Bagárová podpořila účastníky projektu "Jdi za svým snem". Ten pomáhá s nastartováním profesní kariéry
- Výstavy, konference, divadlo a hudba. Největší romský festival Khamoro slaví 20 let!
Štítky:
AkceHLAVNÍ ZPRÁVY

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma
22.2.2021 10:30
videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme
19.2.2021 16:25