romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Svazová disciplinární komise se postavila proti rasismu. Za urážky hokejisty Lakatoše "cikáne, cikáne" dostal prostějovský klub pokutu

24.9.2019 12:40
Dominik Lakatoš (FOTO: https://www.hcbilitygri.cz/)
Dominik Lakatoš (FOTO: https://www.hcbilitygri.cz/)

Disciplinární komise Českého svazu ledního hokeje potrestala prvoligový Prostějov pokutou za rasistické chování fanoušků v přípravném utkání proti Vítkovicím. Příznivci Jestřábů uráželi útočníka Dominika Lakatoše, klub za to má zaplatit 10 tisíc korun.

Na základě videozáznamu dospěla komise k závěru, že „došlo k porušení ustanovení Soutěžního a disciplinárního řádu, ukládajícího klubům zajistit, aby se jejich příznivci nedopouštěli projevů hanobících národ, rasu nebo etnickou skupinu, případně jednotlivce či skupinu osob pro jejich skutečnou či domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, náboženské vyznání nebo sexuální orientaci,“ uvedl tiskový mluvčí ČSLH Zdeněk Zikmund v tiskové zprávě.

Utkání mezi Prostějovem a Vítkovicemi se hrálo 30. srpna a skončilo předčasně v čase 59:03. Poté co Lakatoš střelou do prázdné branky upravil skóre na 4:2 pro Vítkovice, začali diváci ostravského útočníka rasisticky urážet a hosté na protest odešli do kabin.

Prostějovský klub se ústy svého manažera Jiřího Vykoukala  hájil tím, že celý incident zapříčinil sám Dominik Lakatoš svým nevhodným chováním během utkání. Podle komise se však Lakatoš "v průběhu utkání nedopustil žádné provokace vůči divákům, či konkrétně vůči příznivcům družstva Klubu," uvádí se v rozhodnutí. Stejné rozhodnutí už dříve zveřejnila extraligová disciplinární komise.

Klub se rovněž ohrazoval proti nařčení z rasistického chování fanoušků. "K tolik problematickému pokřiku na tohoto arogantního a nesportovně se chovajícího hráče: slovo cikán uvádí Slovník spisovné češtiny jako spisovné a nejde tedy o hanlivý výraz,“ vzkazoval po incidentu Vykoukal prostřednictvím webu hokej.cz trenéru Vítkovic.

I proti tomuto odůvodnění se disciplinární komise ohradila. "Z dostupných zdrojů zabývajících se problematikou správného označování romského etnika uveřejněných mj. přímo na webových stránkách www.romea.cz plyne, že na zakládajícím kongresu Mezinárodní romské unie v Londýně v roce 1971 bylo slovo Rom deklarováno jako výraz, kterým si Romové přejí být označováni ze strany majority, má-li být vyzdvižena jejich rasová odlišnost, naopak označení cikán vnímá romská komunita jako označení hanlivé," uvedla disciplinární komise Českého svazu ledního hokeje s odkazem na server Romea.cz.

Podle komise tak bylo chování fanoušků jednoznačně "nevhodným a zcela primitivním způsobem dotčena lidská důstojnost" Dominika Lakatoše.

DOKUMENT

Přečteno: 1622x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hokej, Dominik Lakatoš, Rasismus, pokutaHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo