romea - logo
12. července 2020 (neděle)
svátek má Bořek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Svazová disciplinární komise se postavila proti rasismu. Za urážky hokejisty Lakatoše "cikáne, cikáne" dostal prostějovský klub pokutu

24.9.2019 12:40
Dominik Lakatoš (FOTO: https://www.hcbilitygri.cz/)
Dominik Lakatoš (FOTO: https://www.hcbilitygri.cz/)

Disciplinární komise Českého svazu ledního hokeje potrestala prvoligový Prostějov pokutou za rasistické chování fanoušků v přípravném utkání proti Vítkovicím. Příznivci Jestřábů uráželi útočníka Dominika Lakatoše, klub za to má zaplatit 10 tisíc korun.

Na základě videozáznamu dospěla komise k závěru, že „došlo k porušení ustanovení Soutěžního a disciplinárního řádu, ukládajícího klubům zajistit, aby se jejich příznivci nedopouštěli projevů hanobících národ, rasu nebo etnickou skupinu, případně jednotlivce či skupinu osob pro jejich skutečnou či domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, náboženské vyznání nebo sexuální orientaci,“ uvedl tiskový mluvčí ČSLH Zdeněk Zikmund v tiskové zprávě.

Utkání mezi Prostějovem a Vítkovicemi se hrálo 30. srpna a skončilo předčasně v čase 59:03. Poté co Lakatoš střelou do prázdné branky upravil skóre na 4:2 pro Vítkovice, začali diváci ostravského útočníka rasisticky urážet a hosté na protest odešli do kabin.

Prostějovský klub se ústy svého manažera Jiřího Vykoukala  hájil tím, že celý incident zapříčinil sám Dominik Lakatoš svým nevhodným chováním během utkání. Podle komise se však Lakatoš "v průběhu utkání nedopustil žádné provokace vůči divákům, či konkrétně vůči příznivcům družstva Klubu," uvádí se v rozhodnutí. Stejné rozhodnutí už dříve zveřejnila extraligová disciplinární komise.

Klub se rovněž ohrazoval proti nařčení z rasistického chování fanoušků. "K tolik problematickému pokřiku na tohoto arogantního a nesportovně se chovajícího hráče: slovo cikán uvádí Slovník spisovné češtiny jako spisovné a nejde tedy o hanlivý výraz,“ vzkazoval po incidentu Vykoukal prostřednictvím webu hokej.cz trenéru Vítkovic.

I proti tomuto odůvodnění se disciplinární komise ohradila. "Z dostupných zdrojů zabývajících se problematikou správného označování romského etnika uveřejněných mj. přímo na webových stránkách www.romea.cz plyne, že na zakládajícím kongresu Mezinárodní romské unie v Londýně v roce 1971 bylo slovo Rom deklarováno jako výraz, kterým si Romové přejí být označováni ze strany majority, má-li být vyzdvižena jejich rasová odlišnost, naopak označení cikán vnímá romská komunita jako označení hanlivé," uvedla disciplinární komise Českého svazu ledního hokeje s odkazem na server Romea.cz.

Podle komise tak bylo chování fanoušků jednoznačně "nevhodným a zcela primitivním způsobem dotčena lidská důstojnost" Dominika Lakatoše.

DOKUMENT

Přečteno: 1513x
 

Kam dál:

Štítky:  

Hokej, Dominik Lakatoš, Rasismus, pokutaHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo