romea - logo
12. prosince 2019 (čtvrtek)
svátek má Simona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Svazová disciplinární komise se postavila proti rasismu. Za urážky hokejisty Lakatoše "cikáne, cikáne" dostal prostějovský klub pokutu

24.9.2019 12:40
Dominik Lakatoš (FOTO: https://www.hcbilitygri.cz/)
Dominik Lakatoš (FOTO: https://www.hcbilitygri.cz/)

Disciplinární komise Českého svazu ledního hokeje potrestala prvoligový Prostějov pokutou za rasistické chování fanoušků v přípravném utkání proti Vítkovicím. Příznivci Jestřábů uráželi útočníka Dominika Lakatoše, klub za to má zaplatit 10 tisíc korun.

Na základě videozáznamu dospěla komise k závěru, že „došlo k porušení ustanovení Soutěžního a disciplinárního řádu, ukládajícího klubům zajistit, aby se jejich příznivci nedopouštěli projevů hanobících národ, rasu nebo etnickou skupinu, případně jednotlivce či skupinu osob pro jejich skutečnou či domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, náboženské vyznání nebo sexuální orientaci,“ uvedl tiskový mluvčí ČSLH Zdeněk Zikmund v tiskové zprávě.

Utkání mezi Prostějovem a Vítkovicemi se hrálo 30. srpna a skončilo předčasně v čase 59:03. Poté co Lakatoš střelou do prázdné branky upravil skóre na 4:2 pro Vítkovice, začali diváci ostravského útočníka rasisticky urážet a hosté na protest odešli do kabin.

Prostějovský klub se ústy svého manažera Jiřího Vykoukala  hájil tím, že celý incident zapříčinil sám Dominik Lakatoš svým nevhodným chováním během utkání. Podle komise se však Lakatoš "v průběhu utkání nedopustil žádné provokace vůči divákům, či konkrétně vůči příznivcům družstva Klubu," uvádí se v rozhodnutí. Stejné rozhodnutí už dříve zveřejnila extraligová disciplinární komise.

Klub se rovněž ohrazoval proti nařčení z rasistického chování fanoušků. "K tolik problematickému pokřiku na tohoto arogantního a nesportovně se chovajícího hráče: slovo cikán uvádí Slovník spisovné češtiny jako spisovné a nejde tedy o hanlivý výraz,“ vzkazoval po incidentu Vykoukal prostřednictvím webu hokej.cz trenéru Vítkovic.

I proti tomuto odůvodnění se disciplinární komise ohradila. "Z dostupných zdrojů zabývajících se problematikou správného označování romského etnika uveřejněných mj. přímo na webových stránkách www.romea.cz plyne, že na zakládajícím kongresu Mezinárodní romské unie v Londýně v roce 1971 bylo slovo Rom deklarováno jako výraz, kterým si Romové přejí být označováni ze strany majority, má-li být vyzdvižena jejich rasová odlišnost, naopak označení cikán vnímá romská komunita jako označení hanlivé," uvedla disciplinární komise Českého svazu ledního hokeje s odkazem na server Romea.cz.

Podle komise tak bylo chování fanoušků jednoznačně "nevhodným a zcela primitivním způsobem dotčena lidská důstojnost" Dominika Lakatoše.

DOKUMENT

Přečteno: 1214x
 

Kam dál:

Štítky:  

Hokej, Dominik Lakatoš, Rasismus, pokutaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo