romea - logo
15. srpna 2022 (pondělí)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Svazová disciplinární komise se postavila proti rasismu. Za urážky hokejisty Lakatoše "cikáne, cikáne" dostal prostějovský klub pokutu

24.9.2019 12:40
Dominik Lakatoš (FOTO: https://www.hcbilitygri.cz/)
Dominik Lakatoš (FOTO: https://www.hcbilitygri.cz/)

Disciplinární komise Českého svazu ledního hokeje potrestala prvoligový Prostějov pokutou za rasistické chování fanoušků v přípravném utkání proti Vítkovicím. Příznivci Jestřábů uráželi útočníka Dominika Lakatoše, klub za to má zaplatit 10 tisíc korun.

Na základě videozáznamu dospěla komise k závěru, že „došlo k porušení ustanovení Soutěžního a disciplinárního řádu, ukládajícího klubům zajistit, aby se jejich příznivci nedopouštěli projevů hanobících národ, rasu nebo etnickou skupinu, případně jednotlivce či skupinu osob pro jejich skutečnou či domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, náboženské vyznání nebo sexuální orientaci,“ uvedl tiskový mluvčí ČSLH Zdeněk Zikmund v tiskové zprávě.

Utkání mezi Prostějovem a Vítkovicemi se hrálo 30. srpna a skončilo předčasně v čase 59:03. Poté co Lakatoš střelou do prázdné branky upravil skóre na 4:2 pro Vítkovice, začali diváci ostravského útočníka rasisticky urážet a hosté na protest odešli do kabin.

Prostějovský klub se ústy svého manažera Jiřího Vykoukala  hájil tím, že celý incident zapříčinil sám Dominik Lakatoš svým nevhodným chováním během utkání. Podle komise se však Lakatoš "v průběhu utkání nedopustil žádné provokace vůči divákům, či konkrétně vůči příznivcům družstva Klubu," uvádí se v rozhodnutí. Stejné rozhodnutí už dříve zveřejnila extraligová disciplinární komise.

Klub se rovněž ohrazoval proti nařčení z rasistického chování fanoušků. "K tolik problematickému pokřiku na tohoto arogantního a nesportovně se chovajícího hráče: slovo cikán uvádí Slovník spisovné češtiny jako spisovné a nejde tedy o hanlivý výraz,“ vzkazoval po incidentu Vykoukal prostřednictvím webu hokej.cz trenéru Vítkovic.

I proti tomuto odůvodnění se disciplinární komise ohradila. "Z dostupných zdrojů zabývajících se problematikou správného označování romského etnika uveřejněných mj. přímo na webových stránkách www.romea.cz plyne, že na zakládajícím kongresu Mezinárodní romské unie v Londýně v roce 1971 bylo slovo Rom deklarováno jako výraz, kterým si Romové přejí být označováni ze strany majority, má-li být vyzdvižena jejich rasová odlišnost, naopak označení cikán vnímá romská komunita jako označení hanlivé," uvedla disciplinární komise Českého svazu ledního hokeje s odkazem na server Romea.cz.

Podle komise tak bylo chování fanoušků jednoznačně "nevhodným a zcela primitivním způsobem dotčena lidská důstojnost" Dominika Lakatoše.

DOKUMENT

Přečteno: 1768x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hokej, Dominik Lakatoš, Rasismus, pokutaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo