romea - logo
21. října 2020 (středa)
svátek má Brigita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Svědci potvrdili, že došlo k rasistickému útoku na muže tmavé pleti v tramvaji. Není však jasné, kdo z tlupy rasistů útočil

2.11.2018 11:24
Obvodní soud pro Prahu 10 začal 6. 9. 2018 projednávat případ trojice fotbalových fanoušků, kteří podle obžaloby napadli v tramvaji muže tmavé pleti. Za ublížení na zdraví a další trestné činy hrozí mladíkům až osmileté vězení. Na snímku obžalovaní Štěpán Černín (vlevo) a Tomáš Satora přicházejí k soudu. (FOTO: ČTK)
Obvodní soud pro Prahu 10 začal 6. 9. 2018 projednávat případ trojice fotbalových fanoušků, kteří podle obžaloby napadli v tramvaji muže tmavé pleti. Za ublížení na zdraví a další trestné činy hrozí mladíkům až osmileté vězení. Na snímku obžalovaní Štěpán Černín (vlevo) a Tomáš Satora přicházejí k soudu. (FOTO: ČTK)

Někteří svědci předvolaní v kauze napadení muže tmavé pleti ve čtvrtek u soudu potvrdili, že fanoušci oběť rasisticky uráželi. Nikdo z nich však nedokázal určit, že loňský útok v pražské tramvaji má na svědomí právě trojice obžalovaných fanoušků fotbalové Sigmy Olomouc. Hlavním důkazem proti nim tak zůstává fakt, že je napadený muž identifikoval. Za ublížení na zdraví, hanobení rasy a za výtržnictví hrozí mladíkům až osmileté vězení.

Programátor původem z Afriky, který žije v českém hlavním městě deset let, utrpěl zranění loni 4. listopadu. Tehdy cestoval tramvají, do níž přistoupila velká skupina olomouckých fanoušků mířících na zápas s pražskými Bohemians. Podle obžaloby čelil nejprve rasistickým urážkám, kterých si nevšímal. Když na něj údajně někdo z davu vymačkal citron, snažil se chránit a část fanoušků ho napadla pěstmi a kopy. Muž skončil na chirurgii se zhmožděnou hlavou a nosem, z incidentu si odnesl také posttraumatickou stresovou poruchu.

Ačkoliv tramvaj byla v době útoku zcela zaplněná, z běžných cestujících přišli svědčit jen dva. První svědek rovnou řekl, že si prakticky nic nepamatuje a že nemá paměť na obličeje. Prý si četl a nevnímal dění kolem sebe. Napadení sice viděl, ale „v podstatě mu to bylo jedno“. Podotkl, že jemu také nikdo nepomohl, když byl v minulosti třikrát napaden.

Druhá svědkyně se policii přihlásila sama. Z vozu vystoupila zastávku před útokem, avšak popsala atmosféru, která incidentu předcházela. "Podle mě byli všichni trochu opilí, někteří i trochu víc. Předávali si tam lahve a hrozně křičeli. Všimla jsem si toho černocha a bylo mi jasné, že se bojí. Začali ho slovně napadat, křičeli ‚černí do plynu‘a něco o citronech. Snažil se dívat na jinou stranu, aby je neprovokoval," uvedla. Zároveň ale řekla, že fanouškům, které ve voze pozorovala, bylo okolo 35 let. Obžalovaným je 22, 19 a 19 let.

Výpověď útočníků potvrzují jejich kamarádi

Obžalovaní Štěpán Černín, Tomáš Satora a Josef Richard Uhlík vinu odmítají. Připouštějí, že v tramvaji jeli, žádnou potyčku prý ale nevyvolali a viděli ji až po vystoupení z vozu. Obvodní soud pro Prahu 10 ve čtvrtek vyslechl řadu dalších olomouckých účastníků výjezdu, kteří vesměs tvrdili, že v tramvaji si žádného muže tmavé pleti nevšimli, a že žádné rasistické pokřiky neslyšeli, natož aby je sami skandovali.

Jediný z fanoušků, student střední školy, potvrdil, že několik příznivců Sigmy muže uráželo kvůli barvě jeho kůže a křičelo na něj, ať se vrátí do Afriky. Fyzicky na něj ale měli zaútočit až tehdy, co sám urážený muž napadl jednoho z fanoušků. "Naběhli tam a snažili se dostat poškozeného ven, kopali do něj. Nikdo se ho nezastal, všichni jsme měli strach, že dostaneme taky," popsal mladík s tím, že útočníky neznal a že si vůči muži ležícímu na zemi počínali surově.

Poškozený programátor při minulém líčení popsal, že z útočníků měl a má obrovský strach. "Na zastávce I. P. Pavlova nastoupila velká skupina lidí. Hned si mě všimli a začali na mě pokřikovat. Říkali: špinavý negře, nemáš tu co dělat, zpátky do Afriky, jsi ošklivý, fuj. Přitom skandovali velmi nahlas a společně, že černoši a židi mají jít do plynu. Křičeli, že fašismus je dobrá věc," vzpomínal.

Na nadávky a házení citronů nereagoval, mladí muži se však k němu prý postupně přiblížili a začali do něj strkat. "Chytil jsem jednoho z nich za bundu a dal jsem mu ruku kolem kotníku, abych se za něj mohl schovat. Ostatní mě začali bouchat do hlavy, do hrudníku, břicha. Tahali mě ze sedadla na schody, přitom mě stále bouchali pěstmi a kopali nohama," řekl soudu. Poznamenal také, že řidička tramvaje přivolala policii až po jeho opakované prosbě a většina spolucestujících odmítla jeho žádost o poskytnutí svědectví.

K soudu ve čtvrtek dorazila i řidička tramvaje, která řekla, že hlučné fanoušky okřikovala poté, co slyšela „něco o židech a Slavii“. "Na Bohemce se to pak pralo ruce, nohy, nevěděla jsem co. Kdo to byl, nevím - přijdou mi všichni stejní," podotkla s tím, že nemohla vyjít z kabiny, protože ji tam jeden z fanoušků zablokoval. Dodala, že za deset let, co řídí tramvaj, podobnou situaci nezažila.

Právní zástupkyně poškozeného: Bude záležet na svědectví dalších "civilních" svědků - nefanoušků

Podle Kláry Kalibové z organizace In IUSTITIA a právní zástupkyně poškozeného není řízení ještě skončené. "Budou ještě výslechy dalších svědků, kteří mohou potvrdit verzi poškozeného," uvedla pro server Romea.cz Klára Kalibová a dodala, že většina ve čtvrtek vyslýchaných svědků byli přátelé obžalovaných nebo fotbalový ultras, případně další osoby, které rozhodně nemají zájem na tom, aby skupina obžalovaných byla odsouzena. "Dokonce vystupoval člověk, který byl nejprve sám podezřelý z útoku. Policie ho nakonec ale neobvinila," řekla Kalibová.

Podle ní tři klíčová svědectví potvrzují verzi poškozeného. "Navíc z výpovědí těchto svědků vyplývá, že na místě byli i další "civilní" svědci - nefanoušci. Na svědectví těchto lidí velmi záleží. Stále se mohou takoví svědci přihlásit policii," dodala pro server Romea.cz právnička poškozeného Klára Kalibová.

Hlavní líčení bude pokračovat 10. ledna výslechem zbylých svědků.

Přečteno: 936x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Extremismus, Soud, Násilí, Násilí z nenávisti, Útok, NapadeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Fery Bartoš (FOTO: Facebook Fery B.)

Populární zpěvák Fery Bartoš varoval z nemocnice před onemocněním COVID-19: Není to chřipka, dávejte na sebe všichni pozor

17.10.2020 18:15
V době kdy i celá řada Romů sdílí na sociálních sítích dezinformace kolem onemocnění COVID-19 varoval před virem populární zpěvák Fery Bartoš. Ten musel být kvůli onemocnění COVID-19 hospitalizován a k dýchání mu pomáhaly přístroje. Na sociálních sítích o tom informoval jeho kamarád Roman Cina Červeňák.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoPREMIÉRA: Ondra Gizman a Ondrej Ferko v hudebním pořadu BAŠAVEL

16.10.2020 13:30
V dalším díle hudebního pořadu Bašavel se představí tentokrát známé a netradiční duo. Ondra Gizman ml., který velmi bravurně ovládá hru na saxofon a ze Slovenska Ondrej Ferko, který pochází z muzikantské rodiny
 celý článek

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Kulturista Filip Grznár shvaloval vraždu a vyhrožoval vyvražděním chomutovských Romů. Dostal pokutu 15 000 korun

16.10.2020 10:20
S peněžitým trestem 15 tisíc korun odešel od chomutovského okresního soudu kulturista, zápasník MMA, fitness trenér a youtuber Filip Grznár. Soud ho uznal vinným z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu. Podle obžaloby Grznár v červnu 2017 v Plzni natočil video, ve kterém schvaluje vraždu z května 2017 v Chomutově. Informuje o tom iDnes.cz. Grznár s pokutou nesouhlasí, na místě se proti verdiktu odvolal. Případem se bude Krajský soud v Ústí nad Labem.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo