romea - logo
16. července 2019 (úterý)
svátek má Luboš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Syndikát novinářů: Prostějovský Večerník se dopustil záměrné manipulace a porušil zákon, který zakazuje šíření rasové nenávisti

Prostějov, Praha, 6.9.2013 12:56, (ROMEA)
Prostějovský večerník stáhl fotografii řádění čínských sportovních fanoušků z jednoho z asijských serverů a místo obličeje jednoho z mužů pomocí fotoeditoru naklíčovala obličej Roma, aby dokreslil stoupající agresivitů Romů v Prostějově.
Prostějovský večerník stáhl fotografii řádění čínských sportovních fanoušků z jednoho z asijských serverů a místo obličeje jednoho z mužů pomocí fotoeditoru naklíčovala obličej Roma, aby dokreslil stoupající agresivitů Romů v Prostějově.

Grémium Syndikátu novinářů ČR se usneslo, že článek Prostějovského Večerníku s názvem „Cikánské útoky se množí!“ je na několika místech v rozporu s Etickým kodexem Syndikátu novinářů, i v rozporu se zákonem. Na tento článek i na celkové počínání Prostějovského večerníku jako první upozornil server Romea.cz.

Vědomá a záměrná manipulace

"Důkazem jsou v článku použité obraty jako ,vrozené násilí romských spoluobčanů´ a také připojená fotografie, kde byla zaměněna hlava čínského fotbalového fanouška za obličej Roma. Takový postup je nutno označit za vědomou a záměrnou manipulaci, jejíž dopad je o to závažnější, že obrazový doprovod článku nepracuje s fakty a podněcuje negativní emoce," píšou v prohlášení předseda Syndikátu novinářů Adam Černý a předsedkyně etické komise Barbora Osvaldová.

Syndikát na závěr svého prohlášení také upozorňuje, že "uvedený článek v Prostějovském večerníku je v rozporu s ustanoveními trestního zákona (konkrétně paragrafy 355 a 356), které postihují hanobení národa a rasy a podněcování nenávisti vůči skupině osob. 

Zmíněným článkem Prostějovského večerníku se chce zabývat i Monika Šimůnková, vládní zmocněnkyně pro lidská práva. „Pořádně se na to podíváme, a pokud s kolegy zjistíme, že je možnost něco s tím udělat – třeba i trestněprávní postih – budeme se snažit udělat maximum. Proti tomu je nutno bojovat,“ řekla Šimůnková Lidovkám.cz.

Redakce: článek nestáhneme 

Problematického textu si na internetu všimlo několik členů iniciativy Žít Brno, kteří redakci Prostějovského Večerníku kontaktovali a požadovali jeho stažení. To však redakce odmítla s tím, že z jejich strany k žádnému pochybení nedošlo a text bude do konce týdne doplněn o další informace.

Autoři článku Martin Zaoral a Michal Kadlec si podle Lidovek.cz stojí i za vyzněním textu, stáhnout jej odmítají. Vydavatelem tiskoviny společnost Haná Press, jejímž jednatelem je Jiří Pospíšil, manažer stavební firmy Pozemstav Prostějov.

Článku dominuje fotografie, na níž skupina mužů rozzuřeně kope do tmavomodrého auta. Na tom by nebylo nic tak překvapivého, kdyby nešlo o fotografii staženou z jednoho z asijských serverů a ta nezobrazovala řádění čínských sportovních fanoušků. Redakce Večerníku však na místo obličeje jednoho z mužů pomocí fotoeditoru naklíčovala obličej romského muže. „Neměli jsme snímek z události, o které je článek, tak došlo k úpravě této. Tak jak to u ilustračních snímků bývá v médiích běžné,“ vysvětluje Zaoral.

prostejovsky-vecernik01_4.jpg
Upravená fotografie s vloženým obličejem Roma.
prostejovsky-vecernik-orig_7.jpg
Originál fotografie z jednoho z činských serverů (Zdroj: http://www.theoffside.com/asia/angry-mobs-a-flying-kick-in-china.html)

Celé prohlášení Grémia Syndikátu novinářů ČR

Grémium Syndikátu novinářů ČR se seznámilo se stížností na článek Prostějovského večerníku "Cikánské útoky se množí" ze dne 25. 8. 2013. Podle názoru grémia je uvedený článek na několika místech v zásadním rozporu s Etickým kodexem Syndikátu novinářů.

Rozpor panuje především ve vztahu k paragrafu, který stanovuje, že novinář "nesmí vytvářet ani ztvárňovat námět, který by podněcoval diskriminaci rasy, barvy pleti, náboženství, pohlaví nebo sexuální orientace".

Důkazem jsou v článku použité obraty jako "vrozené násilí romských spoluobčanů" a také připojená fotografie, kde byla zaměněna hlava čínského fotbalového fanouška za obličej Roma. Takový postup je nutno označit za vědomou a záměrnou manipulaci, jejíž dopad je o to závažnější, že obrazový doprovod článku nepracuje s fakty a podněcuje negativní emoce.

Zmíněný článek je podle názoru grémia Syndikátu novinářů ČR příkladem šířícího se jevu v některých českých médiích, který je nutno odmítnout a odsoudit. V této souvislosti upozorňujeme, že uvedený článek v Prostějovském večerníku je v rozporu s ustanoveními trestního zákona (konkrétně paragrafy 355 a 356), které postihují hanobení národa a rasy a podněcování nenávisti vůči skupině osob.

Adam Černý, předseda SN
Barbora Osvaldová, předsedkyně Etické komise SN

prostejovsky-vecernik-mem-2_4.jpg

 

Přečteno: 2567x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Rasismus, Prostějovský večerníkHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo