romea - logo
23. října 2019 (středa)
svátek má Teodor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Syndikát novinářů: Prostějovský Večerník se dopustil záměrné manipulace a porušil zákon, který zakazuje šíření rasové nenávisti

Prostějov, Praha, 6.9.2013 12:56, (ROMEA)
Prostějovský večerník stáhl fotografii řádění čínských sportovních fanoušků z jednoho z asijských serverů a místo obličeje jednoho z mužů pomocí fotoeditoru naklíčovala obličej Roma, aby dokreslil stoupající agresivitů Romů v Prostějově.
Prostějovský večerník stáhl fotografii řádění čínských sportovních fanoušků z jednoho z asijských serverů a místo obličeje jednoho z mužů pomocí fotoeditoru naklíčovala obličej Roma, aby dokreslil stoupající agresivitů Romů v Prostějově.

Grémium Syndikátu novinářů ČR se usneslo, že článek Prostějovského Večerníku s názvem „Cikánské útoky se množí!“ je na několika místech v rozporu s Etickým kodexem Syndikátu novinářů, i v rozporu se zákonem. Na tento článek i na celkové počínání Prostějovského večerníku jako první upozornil server Romea.cz.

Vědomá a záměrná manipulace

"Důkazem jsou v článku použité obraty jako ,vrozené násilí romských spoluobčanů´ a také připojená fotografie, kde byla zaměněna hlava čínského fotbalového fanouška za obličej Roma. Takový postup je nutno označit za vědomou a záměrnou manipulaci, jejíž dopad je o to závažnější, že obrazový doprovod článku nepracuje s fakty a podněcuje negativní emoce," píšou v prohlášení předseda Syndikátu novinářů Adam Černý a předsedkyně etické komise Barbora Osvaldová.

Syndikát na závěr svého prohlášení také upozorňuje, že "uvedený článek v Prostějovském večerníku je v rozporu s ustanoveními trestního zákona (konkrétně paragrafy 355 a 356), které postihují hanobení národa a rasy a podněcování nenávisti vůči skupině osob. 

Zmíněným článkem Prostějovského večerníku se chce zabývat i Monika Šimůnková, vládní zmocněnkyně pro lidská práva. „Pořádně se na to podíváme, a pokud s kolegy zjistíme, že je možnost něco s tím udělat – třeba i trestněprávní postih – budeme se snažit udělat maximum. Proti tomu je nutno bojovat,“ řekla Šimůnková Lidovkám.cz.

Redakce: článek nestáhneme 

Problematického textu si na internetu všimlo několik členů iniciativy Žít Brno, kteří redakci Prostějovského Večerníku kontaktovali a požadovali jeho stažení. To však redakce odmítla s tím, že z jejich strany k žádnému pochybení nedošlo a text bude do konce týdne doplněn o další informace.

Autoři článku Martin Zaoral a Michal Kadlec si podle Lidovek.cz stojí i za vyzněním textu, stáhnout jej odmítají. Vydavatelem tiskoviny společnost Haná Press, jejímž jednatelem je Jiří Pospíšil, manažer stavební firmy Pozemstav Prostějov.

Článku dominuje fotografie, na níž skupina mužů rozzuřeně kope do tmavomodrého auta. Na tom by nebylo nic tak překvapivého, kdyby nešlo o fotografii staženou z jednoho z asijských serverů a ta nezobrazovala řádění čínských sportovních fanoušků. Redakce Večerníku však na místo obličeje jednoho z mužů pomocí fotoeditoru naklíčovala obličej romského muže. „Neměli jsme snímek z události, o které je článek, tak došlo k úpravě této. Tak jak to u ilustračních snímků bývá v médiích běžné,“ vysvětluje Zaoral.

prostejovsky-vecernik01_4.jpg
Upravená fotografie s vloženým obličejem Roma.
prostejovsky-vecernik-orig_7.jpg
Originál fotografie z jednoho z činských serverů (Zdroj: http://www.theoffside.com/asia/angry-mobs-a-flying-kick-in-china.html)

Celé prohlášení Grémia Syndikátu novinářů ČR

Grémium Syndikátu novinářů ČR se seznámilo se stížností na článek Prostějovského večerníku "Cikánské útoky se množí" ze dne 25. 8. 2013. Podle názoru grémia je uvedený článek na několika místech v zásadním rozporu s Etickým kodexem Syndikátu novinářů.

Rozpor panuje především ve vztahu k paragrafu, který stanovuje, že novinář "nesmí vytvářet ani ztvárňovat námět, který by podněcoval diskriminaci rasy, barvy pleti, náboženství, pohlaví nebo sexuální orientace".

Důkazem jsou v článku použité obraty jako "vrozené násilí romských spoluobčanů" a také připojená fotografie, kde byla zaměněna hlava čínského fotbalového fanouška za obličej Roma. Takový postup je nutno označit za vědomou a záměrnou manipulaci, jejíž dopad je o to závažnější, že obrazový doprovod článku nepracuje s fakty a podněcuje negativní emoce.

Zmíněný článek je podle názoru grémia Syndikátu novinářů ČR příkladem šířícího se jevu v některých českých médiích, který je nutno odmítnout a odsoudit. V této souvislosti upozorňujeme, že uvedený článek v Prostějovském večerníku je v rozporu s ustanoveními trestního zákona (konkrétně paragrafy 355 a 356), které postihují hanobení národa a rasy a podněcování nenávisti vůči skupině osob.

Adam Černý, předseda SN
Barbora Osvaldová, předsedkyně Etické komise SN

prostejovsky-vecernik-mem-2_4.jpg

 

Přečteno: 2574x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Rasismus, Prostějovský večerníkHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo