romea - logo
16. května 2022 (pondělí)
svátek má Přemysl

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Synodní rada Českobratrské církve evangelické vyzývá ombudsmana Stanislava Křečka k omluvě za protiromské výroky

11.3.2021 11:11
Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Commons)
Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Commons)

Synodní rada Českobratrské církve evangelické vydala prohlášení, v němž vyzývá ombudsmana Stanislava Křečka, aby se omluvil za své protiromské výroky. Po podobné výzvě od nevládních organizací jde o další organizaci občanské společnosti, které se nelíbí chování Veřejného ochránce práv. Křeček namísto omluvy zaútočil na organizaci ROMEA.

"Jsme znepokojeni výroky veřejného ochránce práv JUDr. Stanislava Křečka na adresu menšin a znevýhodněných a diskriminovaných spoluobčanů," píše Synodní rady Českobratrské církve evangelické a pokračuje. "Vyzýváme pana Křečka, aby se za své výroky, které podporují negativní stereotypy týkající se romské menšiny, omluvil a napříště se podobných vyjádření zdržel. Veřejný ochránce práv by neměl svým vyjadřováním zpochybňovat zákonné poslání ,pomáhat všem bez rozdílu´."

Zástupci organizací na podporu Romů, lidských práv a lidí v nouzi vyzvali v polovině února premiéra Andreje Babiše (ANO) a poslance, aby se distancovali od výroků ombudsmana Stanislava Křečka na adresu Romů. Podle nich veřejný ochránce práv svými vyjádřeními posiluje protiromské předsudky, rozdmýchává nenávist a znevažuje svůj úřad. Zástupci 16 organizací, čtyři členové vládní rady pro záležitosti romské menšiny a jedna členka rady pro národnostní menšiny to uvedli v otevřeném dopise.

Letos v lednu na webu svého úřadu ve svých připomínkách k chystané strategii romské integrace Křeček uvedl, že Romové mají problémy s bydlením ne kvůli diskriminaci, ale kvůli tomu, že "devastují bytový fond a přeměňují část obcí ve vyloučené lokality". Na svém blogu mimo jiné napsal, že "na vytvořeném bohatství v USA měla v minulosti značný podíl práce černošských otroků, pak totéž se o evropských Romech v žádném případě říci nedá".

PROTIROMSKÉ VÝROKY STANISLAVA KŘEČKA

 • „Nechci dovolit, aby česká společnost byla stále obviňována, že kdekoho diskriminuje a že je xenofobní. (…) V 60. letech minulého století rasisté bránili černošským dětem v přístupu do škol a ony se prodíraly policejními kordony, čelily brutálnímu násilí. U nás naopak musíme Romy přemlouvat, aby své děti do škol posílali. To je přece podstatný rozdíl.“ (Deník, 24. 4. 2020)
 • „Na vytvořeném bohatství v USA měla v minulosti značný podíl práce černošských otroků, totéž se o evropských Romech v žádném případě říct nedá.“
  (Právo/blog Aktuálně, 9. 7. 2020)
 • „Tvrdíte-li, že vás nikdo nechce přijmout do práce, proč se tedy nezaměstnáte sami? Proč nezakládáte firmy podílející se třeba na zvelebení bydlení ve vyloučených lokalitách? Nechtějí vám přidělit byt, proč si sami nepostavíte domy a byty jako tisíce jiných neromských družstevníků u nás?“
  (Právo/blog Aktuálně, 9. 7. 2020)
 • „Přeci u podnikatelů, kteří nechtějí Roma, protože přijde v pondělí, ale ve středu už nepřijde, je to jejich zkušenost. Neříkám, že jsou všichni takoví, jsou i lékaři, jsou vysokoškolsky vzdělaní, to je pravda. Ale zkušenost lidí je přeci jiná, a my jim jejich zkušenost, kterou učinili za svůj život, nemůžeme vytýkat. Bez zkušenosti se chovají jenom děti.“
  (Rádio Svobodné univerzum, 11. 9. 2020)
 • „Problémy s bydlením někteří Romové skutečně mají, ale nikoliv z důvodů diskriminace, ale proto, že značná část z nich devastuje bytový fond“.
  (Připomínky ombudsmana, 11. 1. 2021)

"Ombudsman Stanislav Křeček ve veřejném prostoru komentuje záležitosti týkající se života Romů a Romek způsobem, který zasahuje do jejich lidské důstojnosti, posiluje protiromské předsudky a rozdmýchává nenávist ve společnosti," uvedli signatáři dopisu. Premiér Babiš ani poslanci na dopis nijak nereagovali. 

Naopak Křeček zaútočil na jednoho ze signatářů, organizaci ROMEA, která kritizovala budoucí hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou za rasistické chování. Svrčinová na své facebookové stránce sdílela v říjnu 2020 vtip, který ROMEA označila za rasistický: "Fero Lakatoš dnes vykradl svůj vlastní byt. Fero dodržuje karanténu a pracuje z domova. Buď jako Fero."  

Za sdílení vtipu se poté Svrčinová omluvila. Křeček však označil protesty proti vtipu za "sekýrování" a na samotném vtipu nic rasistického nevidí. "Nenechme se ,sekýrovat´ skupinou aktivistů, kteří z rozeštvávání společnosti si udělali živnost. O žádný rasismus (ve smyslu definice rasismu na kterou se zapomíná) v tom vtipu nejde. Kdyby se onen domácí pracovník jmenoval Josef Novák protestovala by nějaká neziskovka proti diskriminaci Čechů?" napsal doslova Stanislav Křeček v pátek v 19:30 na sociální síť Facebook jako reakci na příspěvek jiného uživatele, který označil zpravodajský server Romea.cz za rasistický.

Stanislav Křeček zaútočil na organizaci ROMEA

 

 

 

 

 

Přečteno: 1114x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Stanislav Křeček, Ombudsman, Občanská společnost, církev, ROMEAHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo