romea - logo
17. ledna 2021 (neděle)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Syrští uprchlíci patří do Osvětimi, Němec přál smrt syrskému chlapci. Policie bojuje s nenávistnými komentáři na internetu

6.9.2015 12:32
Nechutné komentáře na Facebooku těsně potom co byl objeven kamion z více jak 70 mrtvými uprchlíky (Koláž: Romea.cz)
Nechutné komentáře na Facebooku těsně potom co byl objeven kamion z více jak 70 mrtvými uprchlíky (Koláž: Romea.cz)

Polská prokuratura bude vyšetřovat nenávistné komentáře, které se na adresu migrantů objevují v internetových diskuzích. Informuje o tom portál Wyborcza.pl. Autoři některých příspěvků například navrhují, aby byli uprchlíci ze Sýrie posíláni do bývalého nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

"Třeba by šlo znovu otevřít Osvětim pro migranty a zavést tam plyn," napsal jeden. "Odrestaurovat a uvést do provozu, ideální pro migranty ze Sýrie a okolí," navrhl jiný pod fotografiemi budov z někdejší nacistické továrny na smrt, které jsou poprvé v historii muzea vzniklého v jejích prostorách opravovány.

"Takové reakce mě pobuřují, i jako občana," řekl polský generální prokurátor Andrzej Seremet, který sám v 80. letech emigroval do Spojených států.

V pondělí nenávistné diskuzní příspěvky začne vyšetřovat prokuratura ve Varšavě. Bude zjišťovat, zda se jejich autoři nedopustili trestného činu vyzývání k rasisticky či nábožensky motivované nenávisti, nebo zda veřejně neponižují lidi jiných národností. Za to hrozí až dva, respektive tři roky vězení.

Wyborcza.pl připomíná, že boj s autory nenávistných komentářů na internetu je jednou z priorit Andrzeje Seremeta ve funkci generálního prokurátora. Zaměřil se už na rasisty z kruhů fotbalových hooligans či na lidi, kteří psali na internetových fórech antisemitské komentáře.

V minulosti polské soudy řešili případ dvou mužů, kteří vyvolávali rasovou nenávist proti rumunským Romům na Facebooku. Snažili se narušit sbírku pro Romy, kterou pořádala polská charitativní organizace, a vyhrožovali, že půjdou do romského tábora s mačetami, protože "Dobrý Rom je mrtvý Rom". Jednomu muži soud mu přiznal, že neměl v úmyslu vyvolávat rasovou nenávist, avšak druhého muže soud odsoudil za rasistické výroky na Facebooku k 12 měsícům odnětí svobody.

Německo: Policie vyšetřuje muže, který oslavoval smrt tříletého syrského chlapce

Agentura AP informovala o incidentu v Berlíně, kde policie prohledala byt šestadvacetiletého muže, který údajně na Facebooku oslavoval smrt tříletého syrského chlapce, který se utopil na cestě z Turecka do Řecka.

Podle mluvčí berlínské policie muži zákona v sobotu ráno v bytě zabavili počítač a dva mobilní telefony. Muž je vyšetřován kvůli „hanobení památky zesnulých a podněcování k nenávisti”. Pokud bude obviněn, budou mu hrozit až tři roky vězení.

Česká republika: Žena, která šířila lži o uprchlících, potrestána nebude

I v České republice se policie zabývala nenávistnými komentáři, které se objevily na Facebooku například na začátku srpna potom co média informovala o zadržení osmdesáti běženců na dálnici D5. Diskutující se vyjadřovali v tom smyslu, že by bylo nejlépe uprchlíky postřílet nebo je poslat „do plynu“. „Střílet je všechny...“, „Kulku pro každého muže, ženu, dítě...“, uvádí iDNES.cz příklady některých nenávistných komentářů.

Policie se zabývala i příspěvkem sedmačtyřicetileté ženy, která v polovině července na Facebooku zveřejnila smyšlenou zprávu o tom, že v obci Lidéřovice na Jindřichohradecku nedaleko rakouských hranic skupina arabských uprchlíků zemědělci podřezala hospodářská zvířata a policie následně v místě zadržela 90 migrantů. Hrozilo jí za to až dvouleté vězení. Jindřichohradecká státní zástupkyně Yvetta Švecová však rozhodla, že žena nebude soudně stíhána. Švecová nechtěla pro média své rozhodnutí odůvodnit.

Celá řada nenávistných a rasistických příspěvků se objevuje i pod články týkající se uprchlíků nebo Romů i na zpravodajských serverech. A někdy k tomu dají popud i samotná média. Rasistická diskuse namířená proti Romům se například rozeběhla na serveru Prostějovského večerníku. Stačilo k tomu pár řádek textu o Romce, která dostává „každý měsíc na čtyři nevlastní děti od státu neuvěřitelných 51 tisíc korun!“

Nenávistné a často až odporné komentáře tzv. "slušných čechů" na adresu uprchlíků nebo Romů jsou zveřejňovány například na facebookové stránce Obludárium. "Ušetřili jsme na daních Škoda, že jich nebylo 71 000," napsal například Michal Krejčí po objevení kamionu, kde zemřelo 71 uprchlíků, včetně dětí.

Převažující počet nenávistných příspěvků na internetu či sociálních sítích týkají se uprchlíků potvrdila i nedávná analýza, kterou vypracovala společnost Yeseter Now pro Hate Free Cultureeree.

Přečteno: 1310x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Facebook, Internet, Nenávist, Policie, Soud, Extremismus, Rasismus, MigraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo