romea - logo
11. prosince 2019 (středa)
svátek má Dana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Talentovaný muzikant Robin Kandráč: Soutěže jsem nikdy moc neřešil. Přišel jsem, zahrál a byl v pohodě

20.11.2015 11:22
Robin Kandráč (FOTO: Archiv Robina Kandráče)
Robin Kandráč (FOTO: Archiv Robina Kandráče)

Ještě jako žák Základní umělecké školy Alfréda Radoka ve Valašském Meziříčí se úspěšně účastnil mezinárodních hudebních soutěží a koncertoval se známou zpěvačkou Idou Kelarovou. Letos nastoupil na Janáčkovu konzervatoř v Ostravě – na obor trubka. O dětství v muzikantské rodině nebo o snech a cílech talentovaného hudebníka jsme si pro server Romea.cz povídali s patnáctiletým ROBINEM KANDRÁČEM.

Robine, proč zrovna trubka?

Původně jsem chtěl hrát na klavír. Ale když jsem se šel s rodiči přihlásit na základní uměleckou školu, bylo na klavíru už plno. Také bychom museli mít doma klavír na cvičení, a to jsme zrovna neměli. Už jsme byli skoro na odchodu, když nám paní učitelka řekla, že zrovna přijali nového trumpetistu a jestli bych to nechtěl zatím zkusit. Řekl jsem si, proč ne a už za týden se mi to zalíbilo natolik, že jsem už trubku nedal z ruky. Hned první rok mě pan učitel přihlásil do soutěže – a já jsem ji vyhrál.

Na klavír nakonec ale hraješ taky, kromě toho ještě na kytaru a baskytaru. Co pro tebe hudba v životě znamená?

Hudba je pro mě vším a život bez ní si nedovedu představit. Už odmala jsem chodil na zkoušky kapely, ve které hrál můj tatínek Ivan Kandráč, skvělý muzikant. To on mě k hudbě přivedl a moc rád vzpomínám na dětství – s tátou a sestrou Ivankou jsme hrávali na různých akcích a koncertech. Skládali jsme i své vlastní písničky. Zrovna nedávno jsme složili také jednu k strýcově svatbě. O Vánocích zas celá rodina hraje a zpívá koledy a romské písně.

Tvůj tatínek Ivan hrál a spolupracoval i s Idou Kelarovou. Jak na hraní s ní vzpomínáš ty?

Tatínek nás na společné vystupování s tetou Idou vždycky pečlivě připravoval. Učil nás, jak se máme chovat a tvářit na podiu a cvičil s námi písničky, které jsme s ní zpívali, abychom na koncertech nedělali ostudu. Na každý koncert nás doprovázel. Teta Ida je člověk s velkým srdcem. Za to, co všechno dělá pro děti, si jí moc vážím. S tatínkem se znají už dlouho.

Máš za sebou spoustu koncertů, soutěží – a mnoho úspěchů. Co je pro tebe ten největší?

Největší úspěch je pro mě to, že jsem byl přijat na konzervatoř a mohu studovat, co mě baví. Přijímačky byly dost těžké, největší strach jsem měl z teorie. Nakonec jsem to ale úspěšně zvládl a měl jsem ze všeho plný počet. Letos jsem se třeba také účastnil celostátní soutěže v Kroměříži, kde jsem vyhrál první místo ve své kategorii a stal jsem se i absolutním vítězem celé soutěže. Na mezinárodní soutěži v Liberci a Brně jsem byl druhý. Soutěže jsem ale nikdy moc neřešil, prostě jsem tam šel, zahrál a byl v pohodě. Zato rodiče se stresovali.

Kde se vidíš za pár let? Kam bys to chtěl jako muzikant dotáhnout?

Chtěl bych úspěšně absolvovat konzervatoř a potom třeba učit na základní umělecké škole nebo někde na konzervatoři. Také bych strašně rád hrál někde na luxusní lodi s nějakou moc dobrou jazzovou kapelou.

Máš nějaký hudební vzor, který tě inspiruje?

Určitě. Mým vzorem je pro mě táta. Věnuje se hudbě od mala a všechno, co jsem dokázal, je také díky němu. Vždycky, když něco se sourozenci potřebujeme, táta je tu pro nás. Naučil mě toho hodně a moc si ho vážím. Chtěl bych být jednou stejně dobrým tátou jako je on. Také jsem měl výborného pana učitele – Aleše Kučeru. I jemu jsem vděčný za to, co mě naučil.

Kde momentálně vystupuješ?

V jazzovém orchestru základní umělecké školy. Zpívá tam i sestra Ivana a bratranec David hraje na saxofon. Pak ještě ve dvou kapelách - v jedné z nich, jmenuje se J.K Junior Kandráči - s námi hraje i tatínek. A také ve sboru, který tatínek vede na základní škole Masarykova. Jezdíváme na různé koncerty a máme docela úspěch. Moc mě to baví.

Sestra Ivanka se tedy věnuje zpěvu – a zároveň se učí na pekařku. Čemu myslíš, že dá v budoucnosti přednost?

Chtěla by se stát profesionální zpěvačkou. V letech 2011 – 2014 byla absolutním vítězem Zlínského kraje ve zpěvu. Zpívá asi od deseti let. Asi tři roky hrála na housle, ale přestalo ji to bavit a rozhodla se pro zpívání.

Přečteno: 927x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, Hudba, TalentHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo