Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Tancoš: Stát má v krizi investovat, aby měly české firmy zakázky

02. října 2013
Čtení na 4 minuty

Podpora pracovních míst, tradičních romských řemesel a více míst v mateřských školách, aby romské děti lépe zvládly přechod do první třídy. To jsou některé z bodů, které chce prosadit Romská demokratická strana. Nově vzniklé uskupení přišel do Interview Daniely Drtinové představit její předseda Miroslav Tancoš. Strana chce také navázat dialog s představiteli měst a obcí, aby se postupně vyřešila situace v sociálně vyloučených lokalitách.

Aktuálně

Podle nových čísel stoupl v září schodek státního rozpočtu na 38,2 miliardy korun, oproti srpnu se zvýšil o dvě miliardy. Předchozí vláda i v době hospodářské krize sázela na úspory a snižování výdajů. Podle Miroslava Tancoše je však nutné se z krize proinvestovat a stát je prý největším zadavatelem veřejných zakázek: "Investice by měly směřovat do vytváření nových pracovních míst. Aby české firmy měly zakázky a dělníci práci."

K tvorbě pracovních míst by měl stát motivovat i soukromé investory. Problémem je podle Tancoše také to, že v Česku pracuje řada zahraničních dělníků načerno. Další oblastí, kam by se mělo investovat, jsou pak sociální služby.

Školství

Řada romských žáků končí už do prvních tříd v praktických školách. Problémem je často nezvládnutá čeština, jelikož malé děti doma mluví romsky. Podle Tancoše by se neměly oddělovat učební plány pro Romy a většinovou společnost. Romské děti by potřebovaly povinnou předškolní výchovu, aby si jazyk osvojily. K tomu je však zapotřebí mnohem více míst v mateřských školách, kde by měly být i romské vychovatelky. "My jsme jeden čas dělali romský dětský tábor a tam bylo pět romských vychovatelek a pět z majority. I děti byly takto smíšené," dodal Tancoš.

Na každém okrese by podle něj měla být alespoň jedna větší školka pro 50 až 60 dětí. "Sice by to stálo hodně peněz, ale jsem přesvědčen, že mají města dostatek nebytových prostor, které jsou ale nevyužité a chátrají." Aktuálně se vede spor kolem povinného sčítání romských žáků na praktických školách. Předseda Romské demokratické strany v něm ale problém nevidí: "Když to chce někdo spočítat, tak ať to spočítá."

Sociálně vyloučené lokality

Řada Romů žije v sociálně vyloučených lokalitách a trápí je vysoká nezaměstnanost a chudoba. Podle Tancoše je potřeba dát Romům, kteří žijí na okraji společnosti, práci. Starostové měst a obcí by prý měli s romskou menšinou více spolupracovat. "Existuje Svaz měst a obcí, existuje Asociace hejtmanů, ale pozvali oni někdy nějakého Roma? My bychom chtěli být na jejich jednáních přítomni, a ne aby jednali o nás bez nás," uvedl v Interview Tancoš.

Zdravotnictví

České zdravotnictví se už několik let potýká s nedostatkem financí. Podle předsedy Romské demokratické strany se však nedají redukovat lůžka v nemocnicích ani snižovat platy lékařů a sester. Naopak je prý třeba dohlížet na nákup zdravotnického materiálu a vybavení, kde podle něj dochází k předražování stejně jako u různých stavebních prací.

Ekonomika

Strana by chtěla zřídit 150 tisíc nových pracovních míst. Preferuje také zaměstnání na úkor pobírání sociálních dávek. Co se týče důchodové reformy, tak by se měl podle Miroslava Tancoše zrušit druhý pilíř důchodové reformy. "Ať je to dobrovolné – kdo na to má, ať zaplatí, a kdo nemá, prostě nemá z čeho zaplatit." Strana také navrhuje podporu tradičních romských řemesel, jako je třeba výroba houslí, kovářských výrobků apod. Ve svém programu má i boj proti korupci a podporu zemědělství.

Situace ve straně

Romská demokratická strana byla zaregistrována letos v srpnu, jde tedy o nový subjekt. V předčasných volbách kandiduje jen v Libereckém a Středočeském kraji. V dřívějších letech se o hlasy voličů ucházela Romská občanská iniciativa, naposledy do sněmovny kandidovala v roce 2002. Tato strana získala ve volbách v roce 1990 dva mandáty. "Spousta Romů a lidí kolem mě chtěla Romskou demokratickou stranu, my jsme měli přes 1150 petičních podpisů a chtěli jsme jít do voleb samostatně," vysvětloval v Interview vznik nového uskupení Miroslav Tancoš.

Koaliční partner

Pokud by Romská demokratická strana ve volbách překročila pětiprocentní hranici a dostala se do sněmovny, připadá podle Tancoše v úvahu spolupráce se sociálními demokraty, Stranou zelených a v krajním případě také s KSČM. Naopak jako případné koaliční partnery vyloučil DSSS, TOP 09 a také Věci veřejné.

Romská demokratická strana chce oslovit hlavně mladé Romy. Chce je naučit, aby byli aktivnější a vytvářeli hodnoty pro příští generace. V předvolebním programu má např. vytváření nových firem, počítá s výstavbou sociálního bydlení a preferuje zaměstnanost před pasivním pobíráním sociálních dávek. Důležitým bodem v programu je školství, jazykovou bariéru u budoucích prvnáčků má prolomit předškolní příprava, aby se děti lépe začlenily do kolektivu.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon