romea - logo
23. srpna 2019 (pátek)
svátek má Sandra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Taneční soutěž Terne čercheňa 2014 zná své vítěze

Hranice na Moravě, 27.11.2014 14:46, (ROMEA)
Dětská radost z úspěchu (foto: Veronika Kačo)
Dětská radost z úspěchu (foto: Veronika Kačo)

Domov dětí a mládeže Hranice již třináctým rokem pořádal taneční soutěž Terne čercheňa (Mladé hvězdy). Ta se uskutečnila v Sokolovně v Hranicích na Moravě v sobotu 15.listopadu. Program soutěže moderovali a zúčastněné příjemně bavili Robert Sutorý a Ivan Kandráč, kapelník skupiny Triangl band z Přerova.

Letos se do této každým rokem více oblíbené akce přihlásilo celkem 24 tanečních skupin a soutěžící přišli podpořit diváci nejen ze samotných Hranic, ale také z Přerova, Branek, Hodonína, Brna, Kopřivnice, Olomouce a Ostravy. Děti se během vystoupení velmi snažily, aby porotcům i divákům předvedly, co v nich je. Na vystoupeních tak byla patrná píle, kterou děti nacvičování tanečních čísel věnovaly.

V porotě letos zasedly Veronika Boxan z Brna, PhDr. Renáta Köttnerová, Mgr. Dagmar Nesvadbová z Hranic, Bc. Jana Kohoutová, Bc. Marcela Nosálová z Přerova a Veronika Kačo a soutěžilo se v kategoriích tradiční romský tanec a moderní tanec.

Kategorie: Tradiční romský tanec

1. místo­ Lačhe Jilorka (Romské komunitní centrum Lačo jilo ­ Dobré srdce) Přerov

2. místo­ Cikne Jilore (Vzájemné soužití, o.p.s.) Ostrava

3. místo­ Jagori (Amaro Fóro, o.p.s.) Olomouc

4. místo­ Slunečnice (Společně-Jekhetane, o.p.s.) Ostrava

Kategorie: Moderní tanec

1. místo­ Boys (NZDM, Společně Jekhetane o.p.s.) Ostrava Přívoz

2. místo­ Owen Style (Romské komunitní centrum Lačho jilo) Přerov

3. místo­ Livestrong (Romodrom) Prostějov

4. místo­ Safari klub (Branky)

Další soutěžící:

Bachtale Čhave (Ostrava), Dance Angels ( Branky), Luluďori ( Ostrava), Romane čhave (Brno), Šukar Čaje ( Kopřivnice), Karika (Olomouc), Free dancers ( Odry), Terne čaja (Hodonín), Bad girsl­ Cash ( Hranice), Cikne Jilore ( Ostrava), Liščina ( Ostrava), Livestrong ( Prostějov), Natalie ( Kopřivnice), Ternore ( Olomouc), Jackson (Kopřivnice), Marie Kačová ( Kopřivnice), Marisa ( Kopřivnice)

Veronika Kačo
Přečteno: 1159x
 

Kam dál:

Štítky:  

Tanec, Soutěž, DětiHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo