romea - logo
8. srpna 2020 (sobota)
svátek má Soběslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Televize Prima tvrdí, že její protiromské reportáže pravdivě popisovaly skutečné situace

Praha, 4.7.2014 21:15, (ROMEA)
Budova televize Prima (FOTO: Kacir, Wikimedia Commons)
Budova televize Prima (FOTO: Kacir, Wikimedia Commons)

Televize Prima se ostře ohradila proti upozornění od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání na údajné porušení zákona. Rada se na posledním zasedání usnesla, že některé příspěvky odvysílané ve Zprávách FTV Prima v rubrice Kam se jiní bojí utvrzovaly stereotypní předsudky vůči romské menšině. To televize odmítá, podle ní reportáže pravdivě popisovaly skutečné situace.

Nepřehlédněte:

"Máme za to, že rubrika jako celek i jednotlivé příspěvky, které Rada pro rozhlasové a televizní vysílání z rubriky odseparovala a izolovaně napadla, pravdivě popisovaly reálné situace. Dlouhodobě a z vlastního hlubokého přesvědčení ctíme, že by se média měla chovat vůči menšinám odpovědně a podporovat toleranci, a ti, kteří skutečně sledují a znají tuto rubriku, to vědí," prohlásil generální ředitel FTV Prima Marek Singer. "Jsme ale také toho názoru, že by se Rada pro rozhlasové a televizní vysílání neměla pouštět do pokusů o sterilizaci a filtraci obsahu nezávislého zpravodajství rozhodováním o tom, co je ještě 'únosnou' informací a co už je stereotypním předsudkem," dodal šéf televize.

Rada při svém rozhodnutí posuzovala reportáže z období letošního dubna až května. Shledala při tom porušení zákona, které vysílatelům ukládá "nezařazovat do programů pořady, které mohou utvrzovat stereotypní předsudky týkající se etnických, náboženských nebo rasových menšin...".

Ve zprávě po zasedání v tomto týdnu rada podotkla, že obyvatelé sociálně vyloučených lokalit byli v příspěvcích vnímáni skrze svoji skupinovou příslušnost, nikoli jako jednotlivé osoby, přičemž připsané charakteristiky bývaly jednoznačně negativní. V jedné z reportáží podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání byla na obyvatele lokality uvalena kolektivní vina za okradení štábu, v další pak utvrzována představa, že Romové jsou pro majoritu nebezpeční, čímž je vyvoláván strach z příslušníků této etnické skupiny. Některá zobrazování osob romského původu podle rady mohou mít za následek posílení xenofobních nálad a etnického napětí ve společnosti.

V této souvislosti televize poukázala na výjimečnost pravomocí, které zákon českému regulátorovi přisuzuje. "Myslíme si, že se ukazuje, že ust. § 32 odst. 1 písm. i) vysílacího zákona, které v evropském kontextu zcela unikátně zavádí tzv. politickou korektnost do právního řádu, jednoznačně odporuje ústavní garanci svobody projevu a práva veřejnosti na informace. Jako provozovatel média v demokratické společnosti jsme oprávněni, či spíše povinni, ukazovat svět objektivně takový, jaký je, a nevyhýbat se při tom žádným tématům," míní generální ředitel Primy.

Přečteno: 3628x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Prima TV, Média, Stereotypy, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo