romea - logo
19. září 2019 (čtvrtek)
svátek má Zita
Loading
rozšířené vyhledávaní

Televize Prima tvrdí, že její protiromské reportáže pravdivě popisovaly skutečné situace

Praha, 4.7.2014 21:15, (ROMEA)
Budova televize Prima (FOTO: Kacir, Wikimedia Commons)
Budova televize Prima (FOTO: Kacir, Wikimedia Commons)

Televize Prima se ostře ohradila proti upozornění od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání na údajné porušení zákona. Rada se na posledním zasedání usnesla, že některé příspěvky odvysílané ve Zprávách FTV Prima v rubrice Kam se jiní bojí utvrzovaly stereotypní předsudky vůči romské menšině. To televize odmítá, podle ní reportáže pravdivě popisovaly skutečné situace.

Nepřehlédněte:

"Máme za to, že rubrika jako celek i jednotlivé příspěvky, které Rada pro rozhlasové a televizní vysílání z rubriky odseparovala a izolovaně napadla, pravdivě popisovaly reálné situace. Dlouhodobě a z vlastního hlubokého přesvědčení ctíme, že by se média měla chovat vůči menšinám odpovědně a podporovat toleranci, a ti, kteří skutečně sledují a znají tuto rubriku, to vědí," prohlásil generální ředitel FTV Prima Marek Singer. "Jsme ale také toho názoru, že by se Rada pro rozhlasové a televizní vysílání neměla pouštět do pokusů o sterilizaci a filtraci obsahu nezávislého zpravodajství rozhodováním o tom, co je ještě 'únosnou' informací a co už je stereotypním předsudkem," dodal šéf televize.

Rada při svém rozhodnutí posuzovala reportáže z období letošního dubna až května. Shledala při tom porušení zákona, které vysílatelům ukládá "nezařazovat do programů pořady, které mohou utvrzovat stereotypní předsudky týkající se etnických, náboženských nebo rasových menšin...".

Ve zprávě po zasedání v tomto týdnu rada podotkla, že obyvatelé sociálně vyloučených lokalit byli v příspěvcích vnímáni skrze svoji skupinovou příslušnost, nikoli jako jednotlivé osoby, přičemž připsané charakteristiky bývaly jednoznačně negativní. V jedné z reportáží podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání byla na obyvatele lokality uvalena kolektivní vina za okradení štábu, v další pak utvrzována představa, že Romové jsou pro majoritu nebezpeční, čímž je vyvoláván strach z příslušníků této etnické skupiny. Některá zobrazování osob romského původu podle rady mohou mít za následek posílení xenofobních nálad a etnického napětí ve společnosti.

V této souvislosti televize poukázala na výjimečnost pravomocí, které zákon českému regulátorovi přisuzuje. "Myslíme si, že se ukazuje, že ust. § 32 odst. 1 písm. i) vysílacího zákona, které v evropském kontextu zcela unikátně zavádí tzv. politickou korektnost do právního řádu, jednoznačně odporuje ústavní garanci svobody projevu a práva veřejnosti na informace. Jako provozovatel média v demokratické společnosti jsme oprávněni, či spíše povinni, ukazovat svět objektivně takový, jaký je, a nevyhýbat se při tom žádným tématům," míní generální ředitel Primy.

Přečteno: 3606x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Prima TV, Média, Stereotypy, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo