romea - logo
19. ledna 2020 (neděle)
svátek má Doubravka
Loading
rozšířené vyhledávaní

Televize Prima tvrdí, že její protiromské reportáže pravdivě popisovaly skutečné situace

Praha, 4.7.2014 21:15, (ROMEA)
Budova televize Prima (FOTO: Kacir, Wikimedia Commons)
Budova televize Prima (FOTO: Kacir, Wikimedia Commons)

Televize Prima se ostře ohradila proti upozornění od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání na údajné porušení zákona. Rada se na posledním zasedání usnesla, že některé příspěvky odvysílané ve Zprávách FTV Prima v rubrice Kam se jiní bojí utvrzovaly stereotypní předsudky vůči romské menšině. To televize odmítá, podle ní reportáže pravdivě popisovaly skutečné situace.

Nepřehlédněte:

"Máme za to, že rubrika jako celek i jednotlivé příspěvky, které Rada pro rozhlasové a televizní vysílání z rubriky odseparovala a izolovaně napadla, pravdivě popisovaly reálné situace. Dlouhodobě a z vlastního hlubokého přesvědčení ctíme, že by se média měla chovat vůči menšinám odpovědně a podporovat toleranci, a ti, kteří skutečně sledují a znají tuto rubriku, to vědí," prohlásil generální ředitel FTV Prima Marek Singer. "Jsme ale také toho názoru, že by se Rada pro rozhlasové a televizní vysílání neměla pouštět do pokusů o sterilizaci a filtraci obsahu nezávislého zpravodajství rozhodováním o tom, co je ještě 'únosnou' informací a co už je stereotypním předsudkem," dodal šéf televize.

Rada při svém rozhodnutí posuzovala reportáže z období letošního dubna až května. Shledala při tom porušení zákona, které vysílatelům ukládá "nezařazovat do programů pořady, které mohou utvrzovat stereotypní předsudky týkající se etnických, náboženských nebo rasových menšin...".

Ve zprávě po zasedání v tomto týdnu rada podotkla, že obyvatelé sociálně vyloučených lokalit byli v příspěvcích vnímáni skrze svoji skupinovou příslušnost, nikoli jako jednotlivé osoby, přičemž připsané charakteristiky bývaly jednoznačně negativní. V jedné z reportáží podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání byla na obyvatele lokality uvalena kolektivní vina za okradení štábu, v další pak utvrzována představa, že Romové jsou pro majoritu nebezpeční, čímž je vyvoláván strach z příslušníků této etnické skupiny. Některá zobrazování osob romského původu podle rady mohou mít za následek posílení xenofobních nálad a etnického napětí ve společnosti.

V této souvislosti televize poukázala na výjimečnost pravomocí, které zákon českému regulátorovi přisuzuje. "Myslíme si, že se ukazuje, že ust. § 32 odst. 1 písm. i) vysílacího zákona, které v evropském kontextu zcela unikátně zavádí tzv. politickou korektnost do právního řádu, jednoznačně odporuje ústavní garanci svobody projevu a práva veřejnosti na informace. Jako provozovatel média v demokratické společnosti jsme oprávněni, či spíše povinni, ukazovat svět objektivně takový, jaký je, a nevyhýbat se při tom žádným tématům," míní generální ředitel Primy.

Přečteno: 3613x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Prima TV, Média, Stereotypy, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo