romea - logo
20. května 2022 (pátek)
svátek má Zbyšek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Téměř dospělá Ptáčata. Deset let života v třetí řadě dokumentárního cyklu

10.1.2020 10:20
Ptáčata (FOTO: repro ČT2)
Ptáčata (FOTO: repro ČT2)

Tento týden spatřila světlo světa již třetí řada dokumentárního cyklu Ptáčata. První díl třetí řady popisuje cestu dnes již sedmnáctiletého Patrika, který si prošel různými peripetiemi a dnes žije v Londýně. V dalších dílech uvidíme osudy ostatních Ptáčat. Od premiéry první řady uběhlo téměř deset let. Můžeme tedy nahlédnout do života těchto mladých lidí a vidět cestu, kterou za celou tu dobu ušli. Režie se znovu zhostila Kamila Zlatušková.

Druhá série, která má podtitul Kdo neskáče, není Ptáče, na úspěchy první více než důstojně navazuje. Mapuje další roky roky života Ptáčat, tentokrát od 3. do 6. třídy, a z jednoho z příběhů vznikl krátký film, který letos v konkurenci velkých koprodukčních projektů vyhrál cenu za nejlepší český populárně-vědecký dokument na mezinárodním festivalu Academia Film Olomouc a byl nominován na Japan Prix 2013.

Příběh Ptáčat se začal odvíjet na jedné základní brněnské škole kvůli petici rodičů, kteří nechtěli, aby jejich děti měly za spolužáky Romy. Tato situace "třídní společnosti" se stala východiskem dokumentární série o dětech na hranici společenských norem, rodinných podmínek a vlastní vůle. První šestnáctidílná série s podtitulem Nejsme žádná béčka, vzbudila po svém prvním uvedení velký ohlas doma i ve světě: získali například Cenu Gypsy Spirit za počin roku 2010 či nominaci některých dílů a souvisejících děl na prestižní European Civis Media Prize 2011.

V třetí řadě aktéři bilancují a zhodnocují, jakým způsobem se jim změnil život za posledních deset let. Každou středu na ČT2 v 18:15 můžete sledovat příběhy mladých lidí, kteří už jako děti čelili obrovským předsudkům ze strany společnosti. První díl třetí série můžete shlédnout zde.

Přečteno: 791x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo