romea - logo
21. května 2022 (sobota)
svátek má Monika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Tepličtí se ohrazují proti tvrzení, že zavražděný Rom ukradl klobásy. Policie podle nich dlouhodobě neřeší případy, v nichž jsou Romové obětí

Teplice, 17.6.2013 14:00, (ROMEA)
Demonstrace v Teplicích, v pátek 14. června 2013. Foto: Daniela Kantorová
Demonstrace v Teplicích, v pátek 14. června 2013. Foto: Daniela Kantorová

Hlavní stížnost Romů, kteří se v pátek minulý týden shromáždili v Teplicích, se vztahovala k policii a jejímu faktickému nekonání v případech, kdy jsou sami obětí. Vražda Ivana Jarky byla podle nich rasistická. A popírání tohoto motivu policií si vysvětlují jejím dlouhodobě špatným přístupem k Romům. Důležitým motivem, proč se demonstrace účastnili, byla potřeba očistit jméno zavražděného, o němž média rozšířila pomluvu, že popudem k jeho zabití byla krádež dvou klobás. Média neinformovala ani o tom, že napadení včetně zavražděného jsou Romové.

"Musíme už konečně ukázat, že toho už bylo dost. Chceme sjednotit všechny, Romy, ale i tu majoritní část společnosti, která diskriminaci a protiromským náladám nefandí. Chceme snášenlivost," řekl dále ke smyslu pořádání demonstrace Štefan Tišer, předseda Strany rovných příležitostí, která akci pořádala.

Romové: vražda byla rasistická

K vraždě Ivana Jarky (49 let) došlo v noci z 25. na 26. května kolem čtvrté hodiny ranní. Podle informací, které se serveru Romea.cz podařilo nashromáždit od svědků i od příbuzných a známých obětí, proběhla celá událost zhruba takto:

Kolem stánků s párky a klobásami procházelo několik mladých Romů. Na ně začal pokřikovat podroušený stánkař rasistická hesla. Mladíci se s ním kvůli tomu začali hádat. Přiběhl Ivan Jarka, verbálně se jich zastal, načež do sebe začali se stánkařem strkat. Potom odtud Jarka odcházel směrem k radnici. Stánkař v tu chvíli zavolal svého kamaráda, který se začal ohánět nožem, dva z romských mladíků pobodal či pořezal a třetímu z nich zlomil ruku. Potom vyběhl (či vyběhli oba, i se stánkařem) za Ivanem Jarkou a nožem ho zavraždil. Původní  informaci, že byl bodnut jedenadvacetkrát, nikdo nepotvrdil, všichni ale hovořili o více bodných ranách. Jeden z napadených mladíků je ve vážném stavu, leží v nemocnici s propíchnutými zády v místě ledviny, sleziny.

Zavražděný nic neukradl

Antonín Jarka, bratr zavražděného, je rozhořčen z nařčení, že Ivan Jarka chtěl něco ukrást. "On ani ti kluci žádný párky ukrást nechtěli a ani neukradli. Akorát šli okolo a ti stánkaři na ně začali řvát ,vy černý huby´. Bratr nepotřeboval krást nějaký párky, to je akorát fáma, peněz měl dost. Nejspíš to celé byla odveta za to, co se stalo v Duchcově (zde několik Romů bezohledně zmlátilo "bílý" manželský pár - pozn. red.).Ten útok v Duchcově byl ošklivej, ale právě tak je špatný, že ho odnesli nevinní," je přesvědčen Antonín Jarka.

A jaký byl jeho bratr člověk? "Byl to dobrej člověk, skromnej. Nebyl závistivej, měl rád děti a rodinu," dodal Antonín Jarka pro sever Romea.cz.

VIDEO

Podle Olgy Gaňové, maminky jednoho z napadených Romů, který má zlomenou ruku, to v žádném případě nebylo kvůli krádeži párků.

"Nikdo nešel krást párky, jak tvrdili stánkaři. Kluci i pan Jarka měli peníze, dost peněz na to, aby si koupili, co potřebují. Celé to začalo jejich pokřikováním na mého syna a jeho kamarády, že jsou ,černý huby´. I ten, co na ně šel s nožem, vykřikoval rasistické nadávky. I s panem Jarkou byli celkem pobodaní tři lidi a jeden z nich leží v nemocnici s vážným zraněním. Bodli ho do dole do zad a zřejmě ho čeká vážná operace. Nechápu také, proč nedali do vazby toho druhého stánkaře, který svého známého s nožem proti našim klukům poštval. On na tom všem měl velkou vinu, přesto ho policisté propustili. Kdyby to udělali Cigáni, tak nikoho z nich nepropustí. Vždycky tady byl rasismus a rasismus tu i nadále bude," vyjádřila své rozhořčení paní Gaňová.

Květa Hajašová, která serveru Romea.cz sdělila, že vše viděla na vlastní oči, říká, že to v žádném případě nebylo kvůli párkům či klobásám. "Lidi ze stánku byli napití a rejpali do těch kluků. Pan Mikoro (přezdívka Ivana Jarky), nebožtík, se jich zastal a nejvíc to odpykal. Na toho prý skočili dva lidé - to už jsem neviděla, bylo tam hafo lidí - a jeden z nich do něj začal bodat. Myslím si, že kdyby tam pan Mikoro nepřispěchal, tak by nejmíň dva z těch napadených kluků byli mrtví," dodala Květa Hajašová.

Špatný přístup policie k Romům

Více přítomných se při rozhovorech se serverem Romea.cz stěžovalo na nečinnost policie v případech, kdy někdo napadne Romy.

Například František Daňka sdělil, že jeho "syna zmlátili gadžové, když stál na ulici vedle kamaráda, který měl kolo. Asi si mysleli, že jim ten kamarád kolo ukradl, ale to nevím, jen se dohaduju. Zmlátili ale i syna, který stál vedle a s tím kolem neměl nic společného. Šel jsem to ohlásit na policii, přinesl jsem jim i lékařskou zprávu. Policajti si však nic nezapsali a lékařskou zprávu odmítli převzít," řekl Daňka Romea.cz.

"Večer ani nemůžu jít ven, protože nevím, jestli bych se vrátila živá, " řekla serveru Romea.cz asi dvacetiletá slečna z Teplic, která si nepřála zveřejnit své jméno.

"Nedávno mě na ulici zastavilo šest mužů, samí mladí, jen jeden z nich byl starší. Ten měl psa. A začal to celé on. Napřed řekl, že jeho pes nesnáší Cikány. Potom se mě ptal, jestli jsem těhotná. Řekla jsem radši, že ano, i když nejsem, protože jsem doufala, že mě kvůli tomu nechají být. On však řekl, že jeho pes si smlsne, když zakousne i toho mého parchanta. Potom do mě ti mladší začali strkat a mlátit mě pěstí. Šla jsem to oznámit policistům, ti se to zapsali a od té doby se nic neděje. Jako bych nic neohlásila," řekla serveru Romea.cz.

Starší žena sdělila, že na její dceru troubil automobil, který chtěl zaparkovat na chodníku. Když okamžitě neuhnula, začali na ní z auta pokřikovat "Cikáni do plynu". Ani to podle ní policie neřešila, přestože to bylo ohlášeno.

Pocity na demonstraci

"Těm nahoře se žije dobře. Pořád hovoří o tom, že Romové pobírají dávky a nic nedělají. My však práci chceme, ale nedostaneme. Navíc dávky jsou dané státem, kdežto tunelování, kterého se ti nahoře dopouštějí, nikoli," shrnula své dojmy do jedné věty Jiřina Gujdová. Hlasité skandování "chceme práci", které na demonstraci zaznělo, její slova potvrdilo.

"Sešli jsme se tu, abychom přesvědčili veřejnost, že nešlo o vraždu kvůli párkům, ale o vraždu rasovou. Na to, abychom ji o tom přesvědčili nás však přišlo strašně málo. Nechci to ani moc vyslovit, ale ztrácím důvěru v lidi, kteří něco slíbí a pak své slovo nedodrží, protože jsou líní sem přijít. Tolik lidí bylo na pohřbu, ale sem, k uctění památky zavražděného, skoro nikdo nepřijde," komentoval aktivista Jozef Miker z Krupky nízkou účast Romů na demonstraci (asi 80 až 90 účastníků).

"Musíme si především uvědomit, že tím, co děláme, včetně demonstrací, kryjeme záda svým dětem. Nechceme se dožít toho, aby nás děti jednou proklely s tím, co jsme jim to připravili za život. My musíme bojovat dál. A lidé z majority si musejí uvědomit, že to, co se dnes zkouší na Romy, se bude za 10 za 20 let zkoušet na ně. I oni pak budou žít v tom, v čem žijeme my dnes. Jeden příklad za všechny: když se v 90. letech propouštělo z továren, první šli Romové. Majorita tvrdila: je to dobrý, jde jen o Cigány, my práci máme. A co jich je dneska bez práce...," dodal Miker.

VIDEO

VIDEO

Přečteno: 3993x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Romové, Vražda, Rasismus, Rasistické vraždy, Násilí, Násilí z nenávisti, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo