romea - logo
19. května 2019 (neděle)
svátek má Ivo
Loading
rozšířené vyhledávaní

Terorista, který dostal čtyři roky, bude znovu souzen. Státní zástupce se odvolal, výši trestu přitom sám navrhoval

15.2.2019 11:45
Jaromír Balda, odsouzený za dva teroristické útoky na vlaky, 7. 1. 2019 (FOTO: repro Česká televize)
Jaromír Balda, odsouzený za dva teroristické útoky na vlaky, 7. 1. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

Soud před několika týdny odsoudil důchodce Jaromíra Baldu za teroristický útok na čtyři roky. Státní zástupce Martin Bílý se nyní proti rozsudku odvolal a oznámil, že nesouhlasí se čtyřletým trestem - ten přitom soudu sám navrhoval. Důchodce chtěl vykolejit dva vlaky a nechával poblíž činů letáky, kterými chtěl vyvolat dojem, že to mají na svědomí muslimští uprchlíci.

„Nechci se k tomu zatím vyjadřovat. To odvolání je podáno a ještě nebylo rozesláno všem stranám,“ řekl k tomu Bílý České televizi.

Odvolání proti vlastnímu návrhu

Bílý přitom pro Baldu sám požadoval trest rok pod zákonnou sazbou, tedy zmíněné čtyři roky. Tomu soud vyhověl, protože příčetnost obžalovaného byla údajně při obou útocích na vlaky zmenšená. Podle psychiatra má prý organickou poruchu osobnosti, která ovlivňuje jeho chování a mimo jiné mu zhoršuje úsudek.

Předseda senátu Jiří Wažik při zdůvodňování rozsudku oproti tomu sdělil, že Balda se na skutky delší dobu připravoval. "Nešlo o náhlý nápad, náhlý vztek, náhlé zatmění obžalovaného," konstatoval soudce. Podotkl také, že pachatel byl určitým způsobem obětí manipulace lidí, kteří ve společnosti šíří extremistické názory.

"To ale neznamená, že za své jednání není odpovědný. Měl více použít kritické myšlení... Měl si být daleko víc vědom toho, že jakákoliv nenávist plodí další nenávist," řekl soudce. Baldovi podle něj přitížilo mimo jiné i to, že činy páchal z náboženské nenávisti.

Lítost a vysoký věk

K dalším přitěžujícím okolnostem patřilo i to, že Balda skutky páchal po delší dobu a že se podle soudu poměrně sofistikovaně snažil zametat stopy. Naopak mezi polehčující okolnosti zařadil soud částečnou lítost obžalovaného, dosavadní bezúhonnost i jeho vysoký věk.

Balda tvrdí, že nechtěl nikomu ublížit, podle soudce si však počínal minimálně v nepřímém úmyslu. „Poražení stromu na koleje předpokládá jednoznačné srozumění s tím, že vlak nezabrzdí, vykolejí a že případně cestujícím ve vlaku může být ublíženo,“ podotkl Wažik.

Podle verdiktu měl také terorista absolvovat psychiatrické ambulantní léčení a uhradit škodu, kterou způsobil Českým drahám (155 tisíc) a Správě železniční dopravní cesty (63 tisíc korun).

Svou nenávist chtěl vnutit druhým

Balda byl zatím nepravomocně odsouzen za to, že na vlakovou trať pokácel na dvou místech stromy, oba vlaky do nich narazily, avšak nevykolejily. První strom nastražil počátkem června 2017 na koleje mezi Mladou Boleslaví a Bakovem nad Jizerou, druhý o necelé dva měsíce později mezi stanicemi Bezděz a Bělá pod Bezdězem.

Podle znalce neměli strojvedoucí navzdory použití rychlobrzdy šanci včas zastavit a vlaky nevykolejily jen šťastnou náhodou. Do stromů narazily rychlostí 74 a 67 kilometrů v hodině.

Jednasedmdesátiletý důchodce chtěl vykolejením vlaků vyvolat u veřejnosti strach a nenávist vůči muslimským uprchlíkům. V okolí pokácených stromů zanechal letáky se zvoláním „Allahu akbar!“ (arabsky Bůh je veliký). Další obdobné tiskoviny pak rozesílal do schránek a rozvěšoval na veřejných prostranstvích. Soud ho proto uznal vinným také z vyhrožování teroristickým trestným činem.

Fanatický příznivec Okamury

Balda byl fanatickým sympatizantem SPD Tomia Okamury. O jeho fanatismu svědčí nahrávka telefonního rozhovoru se členkou SPD Blankou Vaňkovou. Balda se za souhlasného přitakávání Vaňkové netají tím, že je ochoten „jít po migrantech“, kteří podle něj „rozežírají Evropu jako červotoči, jako se jde po potkanech, po krysách, jako se jde po škodný v lese. A těm pizdám, jak tady nosí ty arabský kutny, to chce vzít malej molotovův koktejlek, pěkně hodit pod nohy, až jim hoří ku*da, p*del, oni si to rozmyslej, aby takhle chodily. Je to jednoduchý, stačí na to dvě deci benzínu.

Balda pak spřádá nesmyslnou teorii a říká, že by pomocí senzorů zjišťoval hned u porodu, zda dítě chce být voják z povolání, zloděj, gauner, lehkoživka. "Vytáhnout a zahodit do kanálu. Maminko, jste ještě mladá, udělejte si další a dejte si bacha, ať to děláte pořádně." Oba pak vulgárně hodnotili prezidenta Václava Havla a Vaňková přidala, že by Prahu kvůli tomu, jak volila ve volbách, vyhodila do povětří.

Balda poskytl SPD v roce 2017 dar ve výši zhruba 12 000 korun, veřejně ho podporoval, pomáhal při předvolební kampani a chodil na schůze místní buňky SPD.

SPD se od jeho činu navenek distancovala. Na sociálních sítích ovšem někteří členové a příznivci SPD Baldův čin schvalovali. Například SPD Praha 1 na své facebookové stránce Baldův čin omlouvala a dokonce ho označila za novodobého Jana Palacha. Později byl status z Facebooku odstraněn a až poté se SPD jako celek od jeho činu distancovala.

Přečteno: 633x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Terorismus, Soud, Tomio OkamuraHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

UZÁVĚRKA SE BLÍŽÍ! Stipendia pro romské vysokoškoláky. Uzávěrka přihlášek je 15. května 2019

10.4.2019 14:05
Romský vzdělávací fond vyhlašuje nové kolo stipendií pro romské studenty vysokých škol pro akademický rok 2019/20. Online přihlášky lze podávat až do 15. května 2019.
 celý článek

Čeněk Růžička během pietního aktu v Letech u Písku v roce 2017 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Asi 200 lidí se zúčastnilo pietního aktu v Letech u Písku. Cena za lidství byla udělena filantropovi Alfredu Baderovi

12.5.2019 0:01, (AKTUALIZOVÁNO 20:00)
Kolem 200 lidí přijelo do Let u Písku, kde za války stál koncentrační tábor, uctít památku obětí romského holokaustu. Cenu za Lidství udělil Výbor pro odškodnění romského holocaustu v čele s Čeňkem Růžičkou in memoriam podnikateli a filantropovi Alfredu Baderovi, který založil nadaci Bader Philantropies. Ocenění za Bader Philanthropies převzal Yechiel Bar-Chaim.
 celý článek

Papež František (autor: Casa Rosada)

videoVIDEO: Papež se zastal Romů, kteří v Římě čelí rasistickým útokům. Fašisté zaútočili na romskou rodinu, matce vyhrožovali znásilněním

11.5.2019 15:50
Papež František ve čtvrtek pronesl před asi pěti sty Romy a Sinty řeč o tom, že je bolestně zasažen zprávami o rasistických útocích namířených proti nim, a kritizoval lidi, kteří za nimi stojí. „Modlím se za vás a jsem vám nablízku. A když v novinách čtu něco hanebného, říkám vám pravdu, trpím. Dnes jsem četl něco ostudného a trpím kvůli tomu,“ řekl František.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo