romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Tisková zpráva iniciativy Bydlení pro všechny: Nepřipustíme rozbíjení rodin

Ústí nad Labem, 31.1.2013 15:30, (ROMEA)
Majitel ubytovny CPI byty píše nájemníkům ubytovny v ústeckém Krásném Březně, že pokud se nevystěhují, nechá dům vyklidit ochrankou.  Foto: Iniciativa Bydlení pro všechny
Majitel ubytovny CPI byty píše nájemníkům ubytovny v ústeckém Krásném Březně, že pokud se nevystěhují, nechá dům vyklidit ochrankou. Foto: Iniciativa Bydlení pro všechny

Briefing obyvatel ubytovny a iniciativy proběhne dnes v 19 hod před ubytovnou Čelakovského 4.

Na ubytovnu v Krásném Březně přijely desítky aktivistů. „Odmítáme vystěhování rodin, které nemají kam jít. Hrozí jejich rozbití, které by závažně a natrvalo poškodilo děti,“ uvádí Lenka Novotná, jedna z aktivistek.

Společnost CPI vyhlásila uzavření ubytovny k sedmé hodině večerní dnešního dne. „Chtějí, abychom odešli, my ale nemáme kam,“ říká Iveta Jaslová, jedna z obyvatelek ubytovny, která sem byla na podzim vysídlena z ústecké čtvrti Předlice. Aktivisté chtějí svou přítomností podpořit rodiny s dětmi na ubytovně a společně s nimi žádají především město Ústí nad Labem, jim zajistilo adekvátní bydlení.

„Nepředpokládáme násilné vyklizení po vypršení termínu, který stanovila CPI,“ pokračuje Lenka Novotná. „Domovní svoboda obyvatel je chráněna zákonem i v případě ubytoven. Snaha vyhnat obyvatele násilím by byla trestným činem porušování domovní svobody podle paragrafu 178 tr. zák,“ říká právník Robert Pelikán, s kterým iniciativa nastalou situaci konzultovala.

„Dozvěděli jsme se, že firma CPI trvá na vystěhování a rodiny to odmítají. Chceme přispět k řešení, které nebude znamenat další zhoršení situace. Vyzýváme všechny zodpovědné aktéry k okamžitému jednání,“ uvádí aktivistka Novotná. Firma CPI vlastní pouze v Ústí nad Labem více než dva tisíce bytů, v ČR podle vlastních údajů přes třicet tisíc. Na ubytovně platili její obyvatelé až šestnáct tisíc.

Aktivisté dnes odeslali dopis na magistrát města Ústí nad Labem. „Jedná se o ústecké občany, kteří se ne vlastní vinou ocitli v krizové situaci a pykají za selhání majitelů domů. Město má v tomto okamžiku za jejich osud jasnou zodpovědnost. Dosud navrhovaná řešení ze strany města a některých nevládních organizací by znamenala zhoršení situace – rozbití rodin, případně jejich umístění v podmínkách, které by bránily adekvátní výchově dětí (ohořelé stěny, byty pronajímané pochybnými majiteli apod.),“ uvádějí aktivisté v dopise.
Inciaitiva Bydlení pro všechny
Přečteno: 1271x
 

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Vystěhování, Diskriminace, Ústí nad labem, Tiskové zprávyHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo